Çocuklara Karar Vermeyi Öğretmek İçin 5 İpucu

Ebeveynler çocuklarını erken bebeklik döneminden itibaren karar verme sürecinde desteklemeli ve yönlendirmelidir. Bunu yapmak onlara güvenlik ve netlik sağlar. Ebeveyn ve rehber olarak rolünüz son derece önemlidir.
Çocuklara Karar Vermeyi Öğretmek İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2020

Ebeveynler çoğu zaman çocukların herhangi bir müdahale olmaksızın karar verme becerilerini geliştirdiklerine inanırlar. Ancak, bu doğru değildir. Aşağıdaki makalede, çocuklara karar vermeyi öğretmek için oldukça yardımcı olacak temel ipuçlarını vereceğiz.

İyi kararlar vermeyi bilen çocukların birçok avantajı vardır. İyi karar verme becerileri geliştirmek, özerklik, sorumluluk ve özgüven artırmalarına yardımcı olacaktır. Bunlar kuşkusuz hayatlarının geri kalanı için son derece değerli olacak niteliklerdir.

Nasıl karar verileceğini bilmek neden önemlidir?

Çocukların özerk olabilmek için nasıl karar verebileceklerini öğrenmeleri önemlidir. Özerklik tam olarak nedir? Dış müdahale olmadan karar verme ve kendi kurallarına uyma yeteneğidir. Dolayısıyla, özerklik Jean Piaget’in heteronomik ahlak kavramının tersidir.

Daha basit bir ifadeyle, çocuklara karar vermeyi öğretmek önemlidir çünkü problemleri etkili bir şekilde yönetmelerine ve çözmelerine olanak tanır. Dahası, onlara yardım almadan bunu yapma yeteneği verir.

koşan çocuk

Bu, çocuklarınızı kendilerini savunmaları için yalnız bırakmak anlamına gelmez. Aksine, kendileri için bir şeyler yapmak için ihtiyaç duydukları araçları vermek ve kararlarından ve sonuçlarından memnun olmakla ilgilidir.

Ebeveynler olarak, elbette çocuklarımızın bağımsız, yetenekli ve her şeyden önce kendi eylemlerinden sorumlu olmasını istiyoruz. Ancak bu nitelikler kendiliğinden sihirli bir şekilde ortaya çıkmaz.

Aksine, evlerimizde çeşitli şekillerde öğretmemiz gereken yeteneklerdir. Ebeveyn olarak aldığımız önlemler basit olsa da, aynı zamanda da oldukça güçlüdürler.

Çocuklar özerk olduklarında, sağlıklı bir benlik saygısı ve özgüvenleri vardır. Sorunları çözme konusunda hata yapmaktan daha az korkarlar ve genel olarak, neyin en iyisi olduğunu ve nedenini değerlendirmeye daha istekli olurlar.

Çocuklara Karar Vermeyi Öğretmek İçin İpuçları

Çocuklara karar vermeyi öğretmeye gelince, yaşlarını dikkate almak önemlidir. Bu ayrıntıya göre, hangi yöntemin en iyisi olduğuna karar verebiliriz.

Ebeveynler, 8 yaşındaki bir çocuktan beklediği şeyin aynısını 3 yaşındaki bir çocuktan bekleyemez. Aynı şekilde, gerektiği kadar sık açıklama ve netlik sağlama konusunda iyi bir örnek vermeleri ve açık bir tutum sergilemeleri gerekir.

Ebeveynlerin çocuklara karar vermeyi öğretirken kullandıkları en yaygın araçlardan bazıları şunlardır:

1. Çocuklarınıza görevler veya sorumluluklar verin

Yaşlarına ve gelişim düzeylerine göre, çocuklar belirli görevler için sorumluluk alabilir. Örneğin, belirli bir günde hangi kıyafetlerin giyileceğine karar verebilir, oyuncaklarını kaldırabilir, yataklarını yapabilir, etrafı toplayabilir vb.

2. Çocuklarınızın kendi başlarına bir şeyler yapmasına izin verin

Çocuklarınıza bir aktiviteyi açıkça anlattıktan sonra, onlara tek başına deneme fırsatı verin. Tabii ki, uygun bir denetim sağlamanız gerekecek, ancak onlara deney yapmak için alan vermek önemlidir.

Eğer yardım isterlerse veya bunu kendi başlarına yapmayı başaramazlarsa, onlara yardım etmek için yakınlarda olacaksınız. Bu taktiği, örneğin, yeni bir oyuncağın kendi başına nasıl çalıştığını keşfetmelerine izin vererek kullanabilirsiniz.

3. Kendilerini açıkça ifade etmeleri için onları cesaretlendirin

Konuşmayı öğrenmekte olan çocuklara, nasıl istekte bulunacaklarını öğretmeniz gerekir. Örneğin, susadıkları takdirde, bu ihtiyacı karşılamanın en temel yolu onlara “su” demeyi öğretmektir.

Aynı şekilde, tuvaleti kullanmaları gerektiğinde veya acı çekerken, vb. kendilerini ifade etmeyi öğrenmeleri gerekir.

Çocukları bir şey istediklerinde kendilerini net ve kesin bir şekilde ifade etmeye teşvik etmek, dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Ancak bunun gerçekleşmesi için önce onlara bir şey istemenin doğru yolunu öğretmeniz ve birçok kez tekrarlamanız gerekir.

çocuklarına karar vermeyi öğreten anne

4. Müzakere edilip edilmeyeceğini belirleme

Çocukların karar alabilmeleri, belirli kural ve normlardan muaf oldukları anlamına gelmez. Örneğin, çocuklarınız durum ve havalar için uygun olduğu sürece hangi kıyafetlerin giyileceğini seçebilir.

Ancak, yemekleri konusunda her zaman seçenekleri olmayacak. Çocukların hoşuna gitsin ya da gitmesin, çocuklarının gelişimi için uygun beslenmeyi sağlamak ebeveynlerin sorumluluğundadır.

5. Düşünmeleri için onlara meydan okuyun

Oyun zamanı, çocuklara karar vermeyi öğretme konusunda da yararlıdır. Örneğin, iki elinize de farklı bir oyuncak alabilir ve çocuklarınızdan hangisini en çok sevdiklerini seçmelerini isteyebilirsiniz.

Bunu yaparken, “Hangisini tercih edersiniz?” gibi sorular kullanmalısınız veya “Sizce en iyi seçenek hangisidir?” Bu, çocuklarınızı aldıkları kararları düşünmeye motive edecektir.

Çocuklarınız beklemediğiniz veya yanlış olarak değerlendirdiğiniz kararlar verirse, bunları düzeltmek için acele etmeyin. İlk olarak, hatalarını ve gelecekte nasıl düzeltebileceklerini açıklayın.

Bunun genellikle bir deneme yanılma süreci olduğunu unutmayın. Öğrenmek ve gelişmek için sakin ve güvenli bir ortamda nasıl düşünüleceğini ve paylaşılacağını bilmek önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Kardeşler Arasındaki İlişki: Eşsiz Bir Bağ
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Kardeşler Arasındaki İlişki: Eşsiz Bir Bağ

İnsanlar hayatta, bazıları diğerlerinden daha önemli olan birçok ilişki kurarlar. Şüphesiz, kardeşler arasındaki ilişki benzersizdir ve yeri doldur...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.