Çocuğunuzun size olan sevgisini gösteren 7 işaret

9 ay karnınızda taşıdığınız çocuğunuz, onu kucağınıza aldığınız ilk andan itibaren size aşık olur. Bu yazımızda size olan sevgisini gösteren 7 ipucunu sıraladık.
Çocuğunuzun size olan sevgisini gösteren 7 işaret

Son Güncelleme: 10 Mart, 2021

Bebeğinize duyduğunuz sevgi, dünyaya gelişini öğrendiğiniz andan itibaren tartışılmaz bir gerçektir. Hâlâ tanışmadığın ama var olduğunu bildiğin küçük bir insana karşı duyduğun derin bir duygunun göstergesi olarak, ona hayat vermek için hamileliğinizin sonlanmasını bekliyorsunuz. Peki ama size olan sevgilerini nasıl anlayabilirsiniz?

Doğmak insanı aşan bir aşamadır çünkü yavaş yavaş keşfedeceği ancak tamamen bilmediği bir evrende ortaya çıkar. Anlayacağı ilk şeylerden biri, en çok ihtiyaç duyduğu anda her zaman orada olan bir varlık olmasıdır. Yani kucağına alacağı varlığın her zaman ona yardımcı olan biriyle ilişkilendirecek olmasıdır.

Bebekler annelerini tükenmez bir sevgi ve korumanın kaynağı olarak tanır.

İlk başta, anneliğin karşılığında hiçbir şey almadan özverili bir şekilde sahip olduklarından vazgeçme eylemine odaklandığını, iyi olduğunu bilmenin verdiği huzur dışında başka bir şey beklemediğinizi fark edeceksiniz. Ancak, büyüdükçe, sizinle ve çevrenizle etkileşimde bulunma şeklindeki sizi şaşırtacak bazı değişiklikleri fark etmeye başlayacaksınız.

Birden bire gözlerinize nasıl baktıklarını fark edersiniz veya hızlı bir hareketle parmağınızı tutmaya çalışırsınız. Böylece, o güzel gün size kesin bir şekilde “anne” diye seslenene kadar büyümesinden keyif alacağınız o güzel aşama başlar. Dünyaya gelen bu varlığın buna değer olduğunu bilirsiniz ve bu varlık, hayatını idame ettirmek için size daha fazla güç verecektir.

Size sevgisini gösteren 7 işaret

sevgi gösteren
  1.  Karnınızdan çıktıktan sonra, sizi onlara hayat veren koruma kaynağı olarak tanımayı başarırlar. Bu bağ asla kopmaz ve bir annenin sunabileceği en güzel armağanla güçlendirilebilir: koşulsuz sevgisi. Günler geçtikçe olgunlaşırlar ve bu şekilde size ne kadar taptıklarını gösterirler:
  2.  Yenidoğanlar annelerinin gözlerine bakmaya çalışırlar. Bu, sürekli olarak yüzünüzü ezberleme arayışını ortaya çıkarır.
  3. 8 ila 12 ay arasında siz etrafta yokken bile sizi düşünmeye başlarlar. Sizi bulmaya çalışmak için nasıl kaşlarını çattığını göreceksiniz ve sizi her yerde arayacaktır. Bir kez ortaya çıktığınızda, yüzü bir gülümsemeyle aydınlanacak.
  4.  12 ve 24 aylık olduklarında, bebeğinizden ayrılırsanız veya istediklerini vermezseniz öfke nöbetlerinin ortaya çıkması uzun sürmez. Sizi sevmekten vazgeçtiklerini düşünmeyin, tam aksine, onlara olan sevginizden eksilme olmadan, rahatsızlıklarını göstermeleri size güven duymalarının bir işaretidir.
  5.  24 aylıkken 36 aylık olduklarında düştüklerinde veya kendilerini üzgün hissettiklerinde çaresizce kollarınıza koşarlar. Hala “Seni seviyorum” gibi özel bir ifadenin anlamını anlamazlar ama davranışlarıyla bunu size gösterirler. Okulda, bahçeye düşen bir çiçekten geri dönüştürülebilir malzemelerle yapılmış bir hediyeye kadar sizin hoşunuza gidecek detayların önemini ayırt ederler. Orada şüphesiz şefkatini gösterecektir.
  6.  Sürekli onayınıza ihtiyaçları vardır. Dikkatinizi çekmek isterler ve yaptığınız işte size yardım etmeye çalışırlar.
  7.  O zaman size büyük sırlar söyleyebileceklerini hissedecekler. Okulda olanlar veya ilk kez aşık oldukları kişiyi sizle paylaşmaları gibi. Onun için özel bir sırdaş olacaksınız.

Çocuklar babalarına da sevgi gösterirler

sevgi göstergesi

Ebeveynler, küçük çocukların gelişiminde önemli bir rol oynar. Başlarından doğum ya da sezaryen geçmemiş olsalar bile çocuklara karşı olumlu duygular iletmesi gereken bir diğer figür ise babadır.

Baba sevgisi, mutlu bir yetişkin olmanın temelini tamamlar.

Babayla bebek arasında gerçek aşkın büyümesine asla kimse engel olamaz. Elbette ona yaklaşmanız, annesinin rahminde olma hayalleri hakkında konuşmanız, onu doğumda tutmanız, ona iyi bakmanız ve zor zamanlarda ona eşlik etmeniz çok önemlidir. Bu bağ, anneyle arasındaki bağ kadar değerlidir ve tüm bu sevgi  bütüncül bir insan olmasına yardımcı olacaktır.

Ebeveynlik bir ekip çalışmasıdır, bu nedenle uyum içinde kalmak başarının ilk anahtarıdır. Her ikisi de küçük çocukla bağ kurma biçimlerine saygı duymalı ve herkes arasındaki yakınlığın daha içten olması için boşlukları doldurmaya teşvik edilmelidir.

İlginizi çekebilir ...
Hamilelikte Chadwick İşareti Nedir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Hamilelikte Chadwick İşareti Nedir?

Chadwick işareti, hamileliğin en yaygın belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, adet döngüsü de bu durumun tetikleyicisi olabil...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.