Evladım benim ilham kaynağı ve hayat neşem

Anne ve evladı arasında güçlü bir bağ vardır. Bu yazımızda bir annenin neler yapabileceğini göreceğiz. Evlat bir annenin ilham kaynağı, hayat neşesidir.
Evladım benim ilham kaynağı ve hayat neşem

Son Güncelleme: 19 Kasım, 2020

Bazı durumlarda bir annenin “evladım benim için hayat neşesi, ilham kaynağı”, “evladım için her sabah istemesem de kalkıyorum”, “oğlum sayesinde hayat benim için anlamlı” gibi sözlerini duymuşsunuzdur. Bu annelik ifadelerinin altında yatan mesaj, aslında çocuk sahibi olmanın verdiği yaşam kaynağıdır.

Elbette anneler çocuklarıyla yaşama sevinci yakalarlar, onlarla hayata tutunurlar. Çocukları onları için yaşama sebebidir. Çoğu zaman çocuklarımızın yanı başımızda olmalarından eşi benzeri bulunmayan bir mutluluk duyarız.

İlham, bize yalnızca canlılık, coşku ve enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda bizi daima ileriye gitmeye ve en iyi modumuzu sürdürmeye çabalamamız için motive eden bir dürtüdür.

Evladımıza hayatımızda duyduğumuz aşk, saf sevgi

Annelikle bir kadın, son derece hassas, tatlı ve akıllı, ancak aynı zamanda da güçlü ve köklü olan çok özel bir aşk türünü deneyimleme fırsatı bulur.

Bu aşk, diğerlerinin aksine, zaman geçtikçe azalmaz. Aksine, başka hiçbir sevgiye denk olmayan büyülü bir kıvılcımla daha da güçlenir. Anne sevgisi sınır tanımaz ve ilhamını anne karnına düşen o minik yavrunun dünyaya gelmesinden alır.

Her kadın, bu minik bebeğin kalbinde yaktığı ateşten beslenir. Bu ateş tüm kapasitemizi güçlendirir, büyütür ve yüceltir. Bu öyle bir ateştir ki; içimize düşen kıvılcım ile her türlü engeli aşarız ve bize ihtiyaç duyanların mutluluğu söz konusu olduğunda gözümüz hiçbir engeli görmez.

Bu tip bir sevgi, her kadını değiştirir. Çünkü koşulsuz sevgi bir kadına kişisel düzeyde bu tecrübeyle pek çok fayda getirir. Diğer bir değişle, koşulsuz sevgi, anne sevgisinde olduğu gibi, yaşamı optimum seviyede zenginleştiren bir deneyimi de beraberinde getirir.

Evladım, benim ilham kaynağım ve hayat sevincim

Biyolojik açıdan bakıldığında, kadınlar çocuklarında, tüm yönlerini güçlendirmek ve bununla çocuklarının hayatta kalmasını ve refahını sağlamak için bir neden bulur. Bu ne eksik ne de fazla bir sözdür. Tabii ki, bu her şey demek değildir, çünkü her insan psiko-duygusal dürtüler tarafından yönetilmektedir.

anne kızın mutluluğu

Her anne için çocuğu, zorlukların üstesinden gelmek için her gün ihtiyaç duyduğu “yaşama sevinci”dir. Neyse ki, güçlü olmak ve başka bir insanın hayatına bakmanın omuzlarına bindirdiği büyük sorumluluk, beraberinde bize yeni (veya yenilenmiş) umut veren büyük sevinçler getirir. Bu, bir annenin yaşamak için ilham kaynağı bulduğu en önemli andır.

İlham ruhun en güçlü beslenme kaynaklarından biridir. Sonsuza kadar sevmeyi başaran bir kadın, sadece karnında bir çiçek filizlendiği için değil aynı zamanda kalbi başka boyutta bir sevgiye, koşulsuz aşka sahip olduğu için bu ilhamla yaşar.

Hayatımın anlamı

Anne olmanın bize verdiği sevgi ve ilham sayesinde tüm çabalarımız çok daha güzel bir anlam kazanır ve hayat daha keyifli hale gelir. Bu tartışmasız bir şekilde mutluluklarla dolu bir hayat olarak tercüme edilir. Bundan sonra gereksiz şeyler bizim için önemini kaybeder ve hayat bir anlam kazanır.

Bu, çocuklarımızın bize verdiği ilhamla hayatımızın mükemmel olduğu anlamına gelmez. Asla gelmez! Aslında, ilham kaynağımız sayesinde insan olduğumuzun ve dolayısıyla mükemmelleştirilebilir olduğumuzun farkında oluruz. Elde edebileceğimiz en güçlü araç budur. Mükemmellik diye bir şey yoktur ancak annelik kadar güzel bir şeyden ilham alarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak bizim için birçok şeyi kolaylaştırır.

Anne olduğumuzda kendimize karşı adil, sabırlı, dürüst ve nazik olmayı bilmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Bu şekilde, ilham kaynağımızdan aldığımız güçle zorluklarla mücadele ettiğimizde önümüze çıkan engelleri mantık çerçevesinde değerlendirebilir, daha sağlıklı kararlar verebiliriz.

Evladınızın içinizde yaktığı kıvılcım, sizi yenilmez yapar

Araştırmacılar bu kelimenin hangi anlama geldiğini ve ne ifade ettiğini doğru bir şekilde açıklamak için şu cümleleri kurmuştur: ”İlham, sizde özel bir şeyi çağrıştıran bir şeydir. Büyük fikirlerle birbirine bağlanan bir kancadır.”

evladıyla oynayan anne

Bu gerçekten bir annenin çocuğu için nasıl hissettiğini ifade etmenin açıklamasıdır. Evladı onun ilham kaynağıdır çünkü onda özel bir his uyandırır. Fakat bir annenin ilham kaynağı onu sadece harika bir fikre değil, yeteneklerini olağanüstü seviyelerde geliştiren milyonlarca fikre bağlar.

Evladım bana ilham veriyor, beni hayata bağlıyor, beni eğlendiriyor. Yetişkin bile olsam sevgi ve şefkat ile beni koruma arzusuyla etrafımı sarıyor. Farklılığıyla beni şaşırtıyor. Beni tamamlıyor ve tanımlıyor.

-Ernestina Justo, Con carino para mi hijo ”Oğlum için” isimli kitabından.

Anne evladı için her şeyi yapar

Bir kadının evlat sahibi olması onu özellikle içinden çıkılamayan süreçlerde yaratıcı bir yeteneğe sahip olmasını sağlar. Çünkü evladının onun içinde yaktığı kıvılcım ile onu hayatta tutmak ve herhangi bir sorununu çözmek ve zorluklarının üstesinden gelmek için spontane bir şekilde birbirinden farklı fikirler üretir.

Sanatçılar, ilham denilen o ilahi kıvılcımı en iyi şekilde kullanırlar, yeni fikirler üretmek ve kendilerini ifade etmek için onlara verdiği dürtüden en iyi şekilde yararlanmaya çalışırlar. Anneler de aynısını yapar, yıkadıkları her giysiyle, alnına kondurdukları her öpücükle, hazırladıkları her kahvaltıyla, iyileştirdikleri her ateşle sevgilerini ifade ederler.

Bu aşk, Isabel Allende’nin dediği gibi, kişinin kendisinden daha çok sevdiği bir sevgiye dönüşür. Her şeyi yapabilme kapasitesiyle, evladının asla ve hiçbir şekilde etkilenmemesi için yaşar. Çünkü her çocuk annesinde her gün sarılmayla, öpüşmeyle, gözyaşlarıyla, acılarıyla, çıkardığı süt dişleriyle, minik sürpriz kartlarıyla, buzdolabına tutuşturduğu çizimleriyle ve hatta uykusuz geceleriyle annesinin içinde yaktığı bu sonsuz bir ateşi besler.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Yutma Korkusu
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Yutma Korkusu

Yutma korkusu, fagofobi olarak adlandırılmaktadır. Bu özel fobi, yiyecekleri yutmaktan aşırı derecede ve rasyonel olmayan bir biçimde korkmayı ifad...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.