Çiftlerin Çocuk Sahibi Olduktan Sonra Ayrılmalarının En Yaygın Nedenleri

Birçok çift çocuk sahibi olduktan sonra ayrılıyor. Bunun birçok farklı sebebi olsa da sizin için en yaygın nedenleri derledik.
Çiftlerin Çocuk Sahibi Olduktan Sonra Ayrılmalarının En Yaygın Nedenleri

Son Güncelleme: 16 Nisan, 2021

Derler ki çocuklar çiftleri ya ayırır ya da bir araya getirir ve çocuklar bunu gerçekten yapıyor. Günümüzde çiftler eskiye oranla uzun süreler beraber olamıyor ve ayrılık nedenleri çok çeşitli olabilse de ebeveyn olmanın çiftlerin yaşamlarını ebeveynlikten önce ve sonra olmak üzere iki döneme ayırdığı kesin. Günümüzde çiftler, onları evlilikle birleştiren evraklar olmadan bir ilişkiye başlayıp birçok durumda çocukları dünyaya geldikten sonra ayrılabiliyor.

Çocuk sahibi olmak kolay olabilir ancak çocuklar aileye geldiklerinde çiftleri değiştirir, önceki hayat düzeninizin artık hiçbir anlamı kalmaz. Hayat değişir ama en önemli olan sizin bu hayata adapte olmanızdır. Çünkü çocuklu ve çocuksuz hayat aynı şey değildir. Onlarla ilgilenmeli, eğitimlerini düşünmeli ve her şeyin yolunda olduğundan emin olmalıyız. Çocuk sahibi olanları izlemekle kendi çocuğunuzu büyütmek aynı şey değildir.

Karşınıza hiç de kolay olmayan testler çıkar. Bu da çiftlerin ayrılmasına neden olabilir

Hamilelik süresince

Çocuklar sadece ebeveynleri değil, aynı zamanda duygusal bir bağı paylaşan iki kişiyi, çiftleri de teste tabi tutacaktır. Hamilelik sırasında, sadece kadınların sorumluluğunda olmayan değişiklikler hâlihazırda gerçekleşiyor. Hamilelik sırasında kadınlarda hem fiziksel hem de duygusal değişimlerin olduğu doğru olsa bile erkeklerin rolü de bu süreçte yadsınamaz derecede önemlidir.

Eşinizin fiziksel ve duygusal bu süreçte yanınızda olması da oldukça kolaydır. İçinizde bir yaşam yaratan bu olağanüstü süreci anlayın. Ruh halinizdeki git gelleri veya basitçe, kişiliğinizdeki farklı duygusal durumlarla neden karşılaştığınızı, neden bazen çok yorgun hissedebileceğinizi anlayın. Sevgi her zaman koşulsuz olmalıdır.

Doğum esnasında

Doğum anı da eşlerin ebeveyn olduğu çok önemli bir andır. Doğum sırasında babanın rolü çok olağanüstüdür. Babanın, eşine, süreç boyunca hem fiziksel hem de duygusal olarak eşlik etmek, iyi bir birliktelik oluşturmak ve böylece ilk dakikadan itibaren gerekli duygusal bir aile bağını başlatmak için şarttır.

Doğum sonrası

Ama en karmaşık olan hamilelik ve doğum değildir. En zor şey daha sonra gelir. Bebek, eve geldiğinde rutinleriniz, yaşamınız 180 derece değişir, yorgunluk ve uykusuzluk ortaya çıktığı zaman da zorluklar başlar. Evin içinde her şeyin düzgün şekilde ilerleyebilmesi için görev dağılımı yapılmalıdır, yapılmazsa her şey sarpa sarar. Böylece, suçlamalar ve kavgalar başlamış olur. 

Kimin dışarıda kimin içeride çalıştığı önemli değil, önemli olan görevlerin hepsinin iyi şekilde yapılabilmesi için günün farklı zamanlarına dağıtılmasıdır. Herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekir. Çünkü eğer ebeveynlerden biri baba ya da anne olarak sorumluluklarını yerine getirmezse o zaman çiftin istikrarı tehlikeli bir şekilde sarsılmaya başlar.

çocuklar çiftleri beraber

Tükenmişlik hem siz ebeveynler hem de bebek için aynıdır, ve sizin sorumluluğunuzdadır. Bir bebeğin, onu her an sevecek, saygı duyacak ve koruyup kollayacak ebeveynlere ihtiyacı vardır.

Hiçbir bebeğin veya çocuğun, yorgunluk ve tükenmişlik nedeniyle birbirlerine bağıran, sabırlarını yitiren veya düzgün iletişim kurmayı bilmeyen ebeveynlere ihtiyacı yoktur. Ebeveyn olmanın yanı sıra, bu kişiler bir çift.

Uykusuz ve yorgun geceler hem anne hem baba içindir. Bu yorgunluk yüzünden ne birini suçlamaya ne de bir suçlu aramaya gerek vardır. Bebek bakımında yapılması gereken görevlerin dağıtımında bir denge bulunmalıdır. Çünkü eşit şekilde dağıtmazsanız, ebeveyn olmuş bir çifti ayrılmaya sürükleyen engebeli bir yola sokmuş olursunuz. Böylece, sadece ebeveyn olmak için çift olmayı bırakırsınız.

Bir Çift Olmaya Devam Etmek İçin Çözümler

çocuklar çiftleri beraber

Ebeveyn olduktan sonra eşinizle ilişkinizin sendelemeye başladığını hissediyorsanız bağınızı güçlendirmek adına destek almanız önemlidir.

Unutmayın ki, ebeveynlik iki kişiliktir ve dünyadaki en harika şeydir. Ayrıca, ebeveynler olarak kendi aranızda iyi bir iletişimle çalışmalısınız. İhtiyacınız olduğunda destek ve yardım almalısınız. Bunların yanı sıra, bir çift olarak sizi birleştiren duygusal bağlarınızı güçlendirmek için her gün birbirinize sarılın ve samimiyetinizi kaybetmemek için birbirinize zaman ayırın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.