Çocuklara Çevreye Saygı Duymayı Öğretmek

Çocuklara ekolojik bilinç aşılamak, sürdürülebilir bir gelecekte sorumlu yetişkinler olmalarına yardımcı olacaktır. Çocuklarınıza çevreye saygı duymayı öğretmeniz, hayal edilebilecek en önemli derslerden biridir.
Çocuklara Çevreye Saygı Duymayı Öğretmek

Son Güncelleme: 23 Ağustos, 2020

Çocuklarınıza çevreye saygı göstermeyi öğretmenin birçok faydası vardır. Doğaya gerektiği gibi değer vermek, bir gecede öğrendiğimiz bir şey değildir. Bu, daha çok çocuklarımızın küçüklüğünden itibaren başlatmamız gereken bir süreçtir.

Günümüzde gezegenimizin sağlığı için duyduğumuz endişe artmaktadır. Ancak insanların Dünya’ya verdikleri zararı etkisiz hale getirmek için harekete geçmeliyiz.

Bir bireyin evde ya da işte yaptığı her küçük katkı, hem kendisi hem de gelecek nesiller için ekolojik faydalar sağlar.

Çevreyi önemsersek ve çocuklarımıza çevrenin önemini gösterirsek, hayvanlar ve doğal dünya arasındaki uyumun önemini öğrenecekler. Çocuklarınızın çevreleri hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmak, onları, yaşamla ilgili eğitmek için kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Çocuklar doğal alanlarımızın ve hayvan türlerinin huzurunun ne kadar önemli olduğunu içselleştirdiklerinde, ekolojik olarak bilinçli yetişkinler olacaklar ve bu korumacı mesajı yayacaklar.

Bunun yanında çocuklara çevreye saygı göstermeyi öğretmek birçok kişisel fayda da sağlar. Empati ve tutumluluk duygularını geliştirmelerine yardımcı olur. Kendilerini zarar gören bitkinin ya da hayvanın yerine koyarak empati kurmayı öğrenirler. Ayrıca malzemeleri geri dönüştürme ve yeniden kullanma öğretildiğinde tasarruf etmeyi öğrenmiş olurlar.

Çocuklara çevreye saygı duymaları nasıl öğretilir?

Çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren basit aktivitelerle, çevreyi koruma konusunda önemli dersleri özümseyebilirler. Aşağıdaki ipuçlarını evde uygulayın. Böylece yenilenmekten korkmayan bir zihniyete ve çevre dostu ilkelere sahip bir çocuk büyüteceksiniz.

toprak fidan çocuk

Resim yapmak ve dışarıda yapılan aktiviteler

Çoğu çocuk resim yapmayı sever. Onları çevreleri hakkında eğitmek için resim yapmaktan daha iyi bir yol olabilir mi?

Yanınıza bir meyve sepeti, oyuncaklar ve resim malzemeleri alıp çocuğunuzu parka götürün. Oraya vardığınızda, saatlerce keyifli bir şekilde zaman geçirmelerini sağlayacak kaliteli oyun zamanı aktiviteleri yapıyor olacaklar. Örneğin, çocuğunuzdan, günün etkinliklerinin resmini çizmesini isteyebilirsiniz.

Yeşil alanlara iyi bakmanın önemini aşılamak için bu fırsatı kullanın. Çocuğunuza, eğer bu yeşil alanlar olmasaydı, bu kadar eğlenceli şekilde zaman geçirebileceğimiz bir yer olmayacaktı diyebilirsiniz.

El işi yapmak ve geri dönüştürülen malzemelerle okul projeleri

Çocuğunuzun evdeki atık ürünleri geri dönüştürmenin binlerce farklı yolunu öğrenmesini sağlayın.  Genelde çöpe attığımız ambalajlar ile el yapımı ürünler, oyuncaklar ve diğer pek çok şey üretmeye odaklanılan çok sayıda eğlenceli aktivite vardır.

Plastik şişeler, alüminyum kutular ve karton tüpler, çocukların eğlenceli ve yararlı objeler yapmalarını sağlayan yaratıcı projeler için mükemmel seçeneklerdir.

Bu arada, ev ödevi olarak verilen projeler de ahşap ve plastik gibi malzemelerin kullanılmasını gerektiren modeller yapmak için fırsat verebilir.

Bu, malzemeleri yeniden kullanmak için büyük bir şanstır. Çocuğunuza yeniden kullanılabilir malzemelerin değerini öğretmenin yanında tutumlulukla ilgili önemli bir ders de vermiş olacaksınız. Çocuğunuz evde bu kadar seçenek varken daha fazla para harcamanın gerekli olmadığını öğrenecek.

“Çocuklarınıza çevreleri hakkında bilgi edinmeleri için yardımcı olmak, onları yaşamla ilgili eğitmek için kullanabileceğiniz bir yöntemdir.”

Evdeki malzemeleri geri dönüşüm merkezlerine götürmek üzere ayırmak

Yaşadığınız yerde büyük ihtimalle insanların temizledikten, kuruttuktan ve geri dönüştürülmek üzere ayırdıktan sonra atık ürünlerini götürebilecekleri geri dönüşüm merkezleri vardır.

Evinizde geri dönüştürülebilir malzemeleri ayırmak için bir alan oluşturun ve çocuğunuzdan yardım isteyin. Bir ürünü kullandıktan sonra çocuğunuzdan biten ürünü uygun bölüme koymasını isteyin. Böylece çocuğunuz geri dönüşümün önemi hakkında değerli bir ders almış olacak.

Malzemeler yeterli miktarda biriktiğinde, çocuğunuzla birlikte geri dönüşüm merkezine gidin. Malzemeleri çocuğunuz bıraksın. Bunu geleneksel bir aile aktivitesine dönüştürün.

geri dönüşüm çocuklar atık

Çevreye saygı duymayı öğreten filmler izlemek

Çevreyi korumayla ilgili mesajlar içeren çocukların seveceği pek çok film vardır. Pokahontas, Aslan Kral, Wall-E ve Avatar (ergenler için mükemmel) bu filmlerden bazılarıdır.

Sinemada izlermiş gibi lezzetli patlamış mısırlarla birlikte bu filmlerin keyfini çıkarın. Evinizde böyle aktiviteleri düzenli olarak yapın. Bu tür aktiviteler, çocuklarınıza çevre bilincine sahip olmayı öğretmeyi kolay ve eğlenceli kılacaktır.

Sonuçta düzgün ekolojik ilkelere sahip bir çocuk, büyüdüğünde çevreye duyarlı bir yetişkin olacaktır. Bu, günümüzde insan olmanın vazgeçilmez bir parçasıdır ve gelecekte daha da önemli hale gelecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barraza, L. (1998). Conservación y medio ambiente para niños menores de 5 años. Especies, 7(3), 19-23. http://ww.anea.org.mx/docs/Barraza-Natura.pdf
  • Gallop, G., Sostenible, D., & Humanos, A. (2015). Medio Ambiente Y Desarrollo. 2003.
  • Diputació Barcelona. El ahorro de agua doméstica. https://www1.diba.cat/uliep/pdf/49525.pdf
  • Lara, J. (2008). Reducir, Reutilizar, Reciclar. Dpto. Universitario Para El Desarrollo Sustentable, Instituto de Ciencias.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.