Çocuğunuz için Hipnopedi Tekniğinin Faydaları

Çocuğunuza onu ne kadar sevdiğimizi aktarmak için en ideal zaman onlar uyurkendir. Ayrıca onların kapasitelerini arttırabilir ve gelişimlerini teşvik edebilirsiniz. Bu yazıda hipnopedinin faydaları hakkında daha fazlasını öğrenin.
Çocuğunuz için Hipnopedi Tekniğinin Faydaları

Son Güncelleme: 19 Mart, 2021

Hipnopedinin kelime anlamı “uykuda öğrenme”dir. Bu, çeşitli farklı amaçlar için zihnin yeniden programlanmasına izin veren bir nörolinguistik programlama (zihinsel potansiyeli ve lisan becerilerini en üst düzeyde kullanmayı öğreten bir eğitim) tekniğidir. Bu mümkündür çünkü, uyuduğumuz zaman, bilinçaltımız aldığı mesajları çok daha çabuk kavrar. Bu sebeple hipnopedinin faydaları nelerdir?

Eğer çocuklara hipnopedi uygularsak, gün boyunca çeşitli sebeplerle olan konuları onlara aktarabiliriz. Genellikle bazı konuları ifade etmek bizim için zordur. Bu teknik, onların mental ve duygusal gelişimlerini arttırmak için çok faydalıdır. Ve hepsinin ötesinde, sevgimizi aktarabiliriz, böylece zihinlerinde sımsıkı köklenecektir.

Hipnopedi nasıl çalışır?

Bilinçaltımız hayatımızın %90’ını yönlendirmektedir. B ilinçaltımızda köklenmiş d üşüncelerimiz, duygularımız ve farklı inançlardan gelen aksiyonlardır. Eğer bunlar negatifse veya işlevsizse, o zaman bizde problemlere veya günlük yaşantımızda rahatsız olmamıza yol açar. Bu sebeple, eğer bir davranışı değiştirmek istiyorsak, onun kaynağına gitmek zorundayız.

Bu görevi yerine getirmek için uyku en ideal zamandır. Bu yüzden, uyurken, bilinçli zihnimizin sınırları yok olur ve bilgiye çok daha açık oluruz. Çok daha fazla geçirgen olduğumuzu da söyleyebilirsiniz. Çocuğunuza uyurken söylediğiniz her şey, onları doğrudan ve etkili bir şekilde nufüz edecektir. İşte bu sebeple hipnopedi çok değerli bir araçtır.

uyuyan çocuk

Nasıl uygulanır?

Her şeyden önce, çocuğunuza vermek istediğiniz mesaja karar verin. Mesajın kısa ve olumlu bir yol ile yazıldığından emin olun. “Hayır” sözcüğünü kullanmaktan kaçının ve endişelendiğiniz konu yerine kazandırmak istediğiniz şeye odaklanın. Örneğin, “artık endişeli değilsin” yerine şu cümleyi kullanın “bütün gün sakin ve mutlu hissediyorsun.”

Ayrıca bir seferde birden fazla mesaj vermeyi seçmemeniz önemlidir. Tek seferde dörtten fazla vermemeye çalışın. Mesaj hakkında açık olduğunuzda, onu bir kağıda yazınız ve böylece söylediklerinizi unutmazsınız.

Şimdi, sadece çocuğunuzun REM uykusuna geçene kadar beklemelisiniz. Çocuklar genellikle uyuduktan sonra iki saat içerisinde REM uykusuna geçeceklerini aklınızda bulundurun. Bu aşamada, çocuğunuzun yanında durun ve onu uyandırmadan, onlar için yazdıklarınızı okuyun. Bunu doğal, yavaş bir şekilde ve yumuşak bir sesle sanki fısıldıyormuş gibi yapın.

Mesajınızı okumaya devam edin veya onlarla beş on dakika daha konuşmaya devam edin ve olumlu sevgi dolu bir cümle ile bitirin. “Seni seviyorum”, “benim için çok değerlisin”, veya kalbinizden geçen buna benzer bir cümle söyleyin.

Bu rutini en az ara vermeden 21 gün boyunca tekrar edin. Bu periyodun seçilmesinin nedeni arkasında gerçek hücre yenilenmesinin her 21 günde bir olmasıdır. Bu yüzden çocuğunun yeni hücreleri sizin ona verdiğiniz olumlu bilgiler ile dolu olacaktır.

uyuyan bebek

Hipnopedi Faydaları nelerdir?

Bu teknik çok çeşitli amaçlarla kullanılabilir. İşte bazıları:

  • Çocuğunuza onu ne kadar çok sevdiğinizi aktarın. Günlük bir rutinin içinde olduğumuzda, her zaman çocuğumuza sevgimizi göstermek mümkün olmayabiliyor. Bazen, bütün gün onları düzelten, görevleri ve yasakları yerine getiren biri gibi görünebiliriz ve asla doğru zamanı bulamayabiliriz. Uyku, söyledikleriniz doğrudan bilinçaltına erişeceği için, onları gerçekten sevildikleri hissettirmek için bunu yapmak için en ideal aşamadır. Ayrıca eğer gün içinde bir hata yaptıysanız özür dilemek için de bu şansı değerlendirebilirsiniz.
  • Problemli davranışları düzeltin. Bir çocuk uygunsuz davrandığı zaman, çaresiz hissetmek  çok kolaydır. bizim sözlerimizi veya yönlendirmelerimizi dinlemiyor gibi görünürler ve bütün gün onlarla kavga etmekten yorgun düşeriz. Bu durumu değiştirmek için hipnopediyi kullanabiliriz. Eğer çocuğunuz agresifse, örneğin, “sen çok kibarsın ve diğerlerini seversin” veya “arkadaşlarınla birlikteyken çok mutlu hissedersin” gibi mesajlar verebilirsiniz.
  • Gelişimlerini cesaretlendirin. Özgüvenlerini geliştirmek, utangaçlığı yenmek veya okul performansını iyileştirmek için bir mesaj ayarlayarak çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; “sen her zaman  güvendesin ve kendine güvenirsin.”; “arkadaş edinmeyi seversin ve bu konuda çok iyisin” veya “ders çalışmayı çok kolay bulursun, konuları kolayca anlar ve hatırlarsın.” gibi mesajlar verebilirsiniz.

Hipnopedinin birçok faydası ve bu tekniği kullanmak için birçok sebep vardır. Etkinliği, basitliğine ek olarak, çocuğunuzun sağlığını ve onlarla olan ilişkinizi geliştirmek için çok güçlü bir araç yapar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.