Zor Geçen Günün Acısını Çocuklarınızdan Çıkarmayın

Günlük yaşamınız çok stresli olabilir ve bu stresi eve götürmek hoş olmayan anlara ve durumlara neden olabilir. İşte, stresinizi ve iş kaygınızı kontrol etmenize yardımcı olacak ve bunun acısını çocuklarınızdan çıkarmanızı engelleyecek çok pratik püf noktaları.
Zor Geçen Günün Acısını Çocuklarınızdan Çıkarmayın

Son Güncelleme: 18 Mart, 2021

Çoğu zaman, stres ve öfke içimizden en kötüsünü çıkarabilir ve bazen ruh halinizi iyileştirmek zor olabilir. Zor bir gün mü geçirdiniz? O halde, acısını çocuklarınızdan çıkarmamanız için uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler, evdeki ruh halinizi iyileştirecek ve hepinizin iyi vakit geçirmesine yardımcı olacaktır.

Eve gittiğinizde çocuklarınız ev ödevlerini yapmadıysa, biraz sinirli hissedebilirsiniz. Yemeklerini yemez veya sinir krizi geçirirlerse, soğukkanlılığınızı kaybetmek kolaydır. Ayrıca onlarla saatlerdir uğraşmış da olabilirsiniz.

Onlara bağırmamalısınız ya da onlara kötü davranmamalısınız, ama bazen patlayabilir ve istemeden acısını çocuklarınızdan çıkarabilirsiniz.

İş yerinde zor bir gün geçirdiyseniz, tüm bunlar daha da kötüleşebilir. Endişelenmeyin, burada bununla başa çıkmak için bazı ipuçları vereceğiz.

Temel olarak, her şey kendi kendinizi kontrol etmek ve hedeflerinize odaklanmaktan ibarettir. Çocuklarınızın ne yapmasını istediğinizi biliyorsanız, hedeflerinize ulaşmak daha kolay olacaktır. Onları yemeye, ev ödevlerini yapmaya veya duş almaya ikna etmek… Bunlar, onlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız büyük bir kavgaya dönüşebilecek küçük şeylerdir.

anne kavga eden çocuklar

Zor bir günün acısını çocuklarınızdan çıkarmamanıza yardımcı olacak 11 tavsiye

Zor bir gün geçirdiyseniz, bu tavsiyeler yardımcı olacaktır. Eğer stresin hakim olduğunu hissediyorsanız, kontrolü elinizde tutmaya çalışın. Derin nefes almak iyi bir başlangıç ​​olabilir. Burnunuzdan nefes alın, ağzınızdan nefes verin. Bu beyninizi oksijenlendirir ve sizi sakinleştirir.

Aynı zamanda, neden kötü bir ruh hali içinde olduğunuzu anlamaya çalışın. Neden kızgın olduğunuzu belirledikten sonra, bunu çözmek daha kolay olacaktır. Örneğin herkesin okula gitmeye hazır olması çok uzun sürerse, daha erken kalkmak iyi bir çözüm olabilir.

Çocuklarınıza değerleri öğretin

Görüşlerinizi yalnızca gerektiğinde empoze edin. Belki de banyo yapmaya değil de ev ödevlerine odaklanmak en iyisidir. Bu daha sonra yapılabilir. Çocuklarınızla fikirlerinizi paylaşın, konuşmalarına izin verin, onlara hareketsiz oturmalarını söylemeyin.

Çocuklarınız en iyi el yazısına sahip değilse, onları zorlamayın. Her zaman zamanında gelmiyorlarsa veya sosyal değillerse, bu sebeple de zorlamayın. Onları kendinizin bir versiyonuna dönüştürmeye çalışmayın, kendi kişilikleri ve yaşamları olduğunu unutmayın.

Onlara her zaman bir şeyler yaptırmayın, her zaman sizinle savaşırlar ve bu, gününüzü daha da kötüleştirir. Değerlerinizi onlara empoze etmeye çalışmak iyi sonuçlar vermeyecektir.

Sınırlarınızı bilin

Eve gitmeden önce veya belki zaten oradayken, rahatlayabilmek için yalnız kalabileceğiniz bir yer bulmaya çalışın. En sevdiğiniz müziği dinleyin veya sadece gözlerinizi kapatıp dinlenin.

Çocuklar güvendeyse ve eşiniz evdeyse, bu kolay olacaktır. Gerginliği gidermek için yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Sınırlarınızı bilmek sizin için işleri kolaylaştıracaktır. Anne, ev hanımı, işçi ve aşçı olmak konusunda başarılı olmak zor. Ne kadar ileri gidebileceğinizin farkında değilseniz, bir noktada çökebilirsiniz.

“Onlara bağırmamalıyız ya da onlara kötü davranmamalıyız, ama bazen patlayabilir ve istemeden acısını çocuklarınızdan çıkarabilirsiniz. İş yerinde zor bir gün geçirdiyseniz her şey daha da kötüleşir.”

Tükenmiş hisseden bir anne

Yalnız veya onlarla

Herhangi bir tartışmadan kaçınmak için, arkadaşlarınızla, yakınlarınızla paylaşmak veya spor yapmak için haftada en az bir kez kişisel alanlara sahip olmak uygundur. İşteki veya evdeki stresten uzaktayken, bu eğlencelerin tadını çıkarabilir ve daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Çocuklarınızla da vakit geçirmeniz gerekiyor. Sık sık yapmaya çalışın. Bu, çatışmayı minimumda tutacak, sizi daha yakın ve birbirinizi daha iyi anlayabilecek hale getirecek.

Çocuklarınızdan af dileyin, aşağılayıcı olmayın

Kötü ruh halinizi kontrol edemezseniz üzgün olduğunuzu söylemek çok yardımcı olacaktır. Sizi neyin kızdırdığını anlamalarını sağlamaya çalışın ve kendilerini suçlu hissetmelerine izin vermeyin.

Çocuklarınızı aşağılamayın. “Hiçbir şeyi doğru yapmıyorsun”, “İşe yaramazın tekisin”, “Her şeyde kötüsün” gibi şeyler söylemek zararlıdır. Annelerinin neden üzgün olduğunu anlamak yerine, bunun kendi hataları olduğunu düşünerek büyüyecekler ve bu daha sonra çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Ebeveyn olarak çocuklarınıza örnek olun

Genellikle çocuklar ebeveynlerinin izinden gidecektir. Bugün ne yaparsanız, yarın onu yapacaklar. Onlara bağırırsanız veya kötü davranırsanız, onlar da çocuklarına aynı şeyi yapacaklardır. Onları küçümserseniz, bu durum her nesilde kendini tekrar edecektir.

Öte yandan, yeniden başlamak her zaman mümkündür. Kötü bir gün geçirdiğinizde, sadece durun ve sizi bu şekilde hissettiren şeyin ne olduğunu düşünün.

Bu tavsiyeler çocuklarınızla ilişkinizi geliştirecek ve kendiniz hakkında çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.