İlişkinizin İyiye Gitmediğini Gösteren İşaretler

İlişkiniz hakkında kaygılanmak özellikle ilişkinizin iyiye gitmediğini düşünüyorsanız, çok fazla endişeye neden olabilir. Eğer durum buysa, sorunla doğrudan yüzleşmek ve partnerinizin nasıl hissettiğini öğrenmek en iyi yoldur.
İlişkinizin İyiye Gitmediğini Gösteren İşaretler

Son Güncelleme: 24 Mart, 2021

Romantik ilişkilerde yarattığımız duygusal ve sosyal bağlar karmaşıktır. Romantik bir ilişki içinde olan her iki taraf da bir şekilde savunmasız olmaya isteklidir. İlişkilerde bir bağ oluşturmak içim en azından bazı tavizler vermek de gereklidir. Partneriniz sürekli sorun çıkarıyorsa ve karşılıklı anlayış yoksa, bu ilişkinizin iyi gitmediğini gösteren bir işaret olabilir.

İyi bir ilişki diğer pek çok faktörün yanı sıra her iki taraf için iyi iletişim, güven, empati ve cinsel uyumluluk gerektirir. Evliliğinizde veya ilişkinizde sürekli olarak bir şeylerin doğru olmadığını hissediyorsanız, partnerinizle sorunun temeline inmeye çalışmalısınız.

Filmler ve edebiyat sayesinde hepimiz çok idealist romantik aşk kavramlarına sahibiz. Hepimize aşk için her şeyi yapmamız gerektiği konusunda masalsı bir fikir aşılandı. Yani ideal bir ilişki, sadakatsizlik dahil tüm zorluklara karşı koymalıdır.

Dahası eskiden partnerinizin suçunu çoğu kez affetmeniz gerektiği düşünülüyordu. Kadınlara her ne pahasına olursa olsun ilişkiyi sürdürmeleri öğretildi.

Bir ilişkide sorun yaşanıyorsa, açık ve net bir iletişime ihtiyacınız vardır. Aynı şekilde iyi bir terapist, çiftlerin duygusal bağlarını yeniden kurmalarına ve ilişkilerini yeniden doğru yola sokmalarına yardımcı olabilir.

İlişkinizin yürümediğine dair işaretler

Psikanalistler tarafından yürütülen araştırmaları ve en çok vurguladıkları ilişki tavsiyelerini dikkate alarak, aşağıda ilişkinizin iyiye gitmediğine dair işaretleri listeliyoruz.

1.Partneriniz fiziksel bir mesafe koruyorsa

İlişkideki sorunların en açık işaretlerinden biri, partnerinizin mesafeli olmasıdır. Partnerinizin ilişkinizle ilgili farklı hissedip hissetmediğini anlamanın bir yolu, vücut dilini gözlemlemektir.

Duruşumuz ve beden dilimiz zihnimizde ve kalbimizde olanı ortaya çıkarır. Her kişi farklı ölçüde fiziksel temas gösterse de sağlıklı bir ilişki daha fazla fiziksel yakınlığa sahip olma eğilimindedir.

Bu nedenle partnerinizin biraz gergin olduğundan şüpheleniyorsanız, birlikteyken neler olduğunu gözlemlemelisiniz. Örneğin, elinizi tutmak istememesi bir şeylerin ters gittiğinin bir göstergesidir. Aynı şekilde yanınızda oturduğu süre boyunca kollarını kavuştururlarsa veya yatakta size sırtını dönüyorsa, artık sizi çekici bulmama olasılığı yüksektir.

ilişki, sağlıklı bir ilişki

2.Sonunda her şey hakkında tartışmaya başlıyorsanız

İlişkide sürekli bir olumsuz dinamik olduğunda, siz ve partneriniz birçok yanlış anlama ve fikir ayrılıklarına sahip olursunuz. Dahası bundan sürekli şikayet edecek ve rahatsız olacaktır. Partnerlerin kendilerini suçlu hissetmeleri ve suçu olduğunu kabul etmeleri de yaygın görülür.

Bir ilişkide sürekli olarak kendi değerinizi kanıtlamak zorunda kalıyorsanız, o zaman kesinlikle doğru gitmeyen bir şeyler vardır. Bu tür bir dinamik, yalnızca ilişkiyi parçalayacak daha fazla gerilim ve kızgınlık yaratacaktır.

3.Eğer sizi planlarına dahil etmiyorsa bu ilişkinizin yürümediğinin bir işaretidir

İlişkide her şeyin yolunda olmadığının diğer bir işareti de partnerinizin gelecek planlarına sizi dahil etmemesidir. Partneriniz gelecek yıl yapacağı tatil planında veya yeni bir ev satın almak istediğinden bahsederken size kaçamak cevaplar veriyorsa, muhtemelen ilişkiye uzun süre devam etmeyi düşünmüyordur.

“Bir ilişkide bir sorun yaşanıyorsa, açık ve net iletişime ihtiyacınız vardır. İyi bir terapist, çiftlerin duygusal bağlarını yeniden kurmalarına ve ilişkilerini yeniden doğru yola sokmalarına yardımcı olabilir. “

4.Partnerinizle konuşmaktan veya nasıl hissettiğinizi ifade etmekten çekiniyorsanız

Partnerinizin size davranış şeklinden hoşlanmıyorsanız ve onunla konuşmaktan çekiniyorsanız, bu aynı zamanda ilişkide bir sorun olduğunun da göstergesidir.

Partnerinizin duymak istemediğiniz bir şey söylemesinden korkabilirsiniz. Mesafeli olduğunu hissedebilir veya ondan daha fazla şefkat isteyebilirsiniz. Ancak ayrılığın başlangıcına yol açabilecek derin bir konuşmadan korkuyor olabilirsiniz.

Sevgiye olan ihtiyacınızın muhakeme duygunuzu gölgelememesi önemlidir. Partnerinizle olan ilişkinizde neye ihtiyacınız olduğunu söylemekten çekiniyorsanız, ilişkinin bir yol ayrımında olduğunu da kesinlikle biliyorsunuzdur.

Her halükarda hayattaki önemli şeylerden biri varsayımlarda bulunmak veya bir durumun önüne geçmek değildir. Güçlü olun ve partnerinizle yapmak istediğiniz konuşmayı gerçekleştirin.

Bu sayede ilişkiyi sona erdirmektense, en azından devam edebilir ve toksik bir ilişkiye hapsolmaktan kaçınabilirsiniz.

sorunlu ilişki, ilişki, çift

5.Birbirinize karşı cinsel arzunuzu kaybettiyseniz

Son olarak, romantik ilişkilerde temel olan bir şeyden de bahsetmemiz gerekir: cinsel arzu. Uzmanlar ayrıca cinsel arzunun her ilişkide iniş çıkışları olduğunu ve tamamen normal olduğunu söylüyorlar.

Bununla birlikte uzun süre birbirinize dokunmadan geçerse veya tatmin edici olmayan bir cinsel ilişkiye sahipseniz, cinsel uyumsuzluk ilişkinin sona ermesine yol açan bir faktör olabilir.

Son olarak ilişkiniz için hala bir umut ışığı olabilir. Bu nedenle yukarıda bahsedilen sorunlardan birini yaşamak, evliliğin ya da ilişkinin kesin olarak sona ereceğini göstermez.

İlişkinizde zor bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Ancak biraz gayret, sabır ve belki biraz profesyonel yardımla ilişkiniz bu tür zorlukların üstesinden gelebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.