Çiftler Arasında Görülen 5 Yaygın Sorun

Her çiftin bazı sorunları vardır. Bu yazımızda, çiftler arasında görülen 5 yaygın sorun ve bunların üstesinden gelme yolları hakkında konuşacağız.
Çiftler Arasında Görülen 5 Yaygın Sorun

Son Güncelleme: 19 Kasım, 2020

İster birkaç aydır ister yıllardır bir ilişkiniz olsun, muhtemelen bir noktadan sonra daha fazla tartışmaya ve ilişkinizi sorgulamaya başlarsınız. Bu da, pek çok çiftin sahip olduğu bazı ortak sorunları yaşamaya sebep olur.  5 yaygın sorun hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Elbette hayatta sorunlar da olacaktır. Bazı insanları diğerlerinden daha çok rahatsız eden birçok konu vardır. Bu sorunlardan bazıları kıskançlık, maddiyat, rutin, sadakatsizlik, aile ve azalan arzulardır. Bununla birlikte, sorunlar konusunda çok fazla endişelenmemelisiniz çünkü bunlar çiftlerin ortak sorunlarıdır ve bunları yaşamak son derece normaldir.

Öte yandan, sağlıklı bir ilişkide her iki tarafın da eylemlerinin ve sorunların sorumluluğunu alması gerektiğini unutmamalısınız. Sağlıklı ilişkilerde taraflar havlu atmak için sürekli sebep bulmazlar; sorunu çözmek için ne gerekiyorsa yapmak için çaba gösterirler.

Çiftlerdeki 5 yaygın sorun

Aşağıda çiftlerin kısa ve uzun vadeli ilişkilerinde yaşadığı yaygın sorunların bir listesini vereceğiz. Bunları aklınızda bulundurun, böylece zamanı geldiğinde sorunlarla nasıl başa çıkacağınızı bilebilirsiniz.

1. Sorumlulukların paylaşımı

Çiftler çöpü kimin atacağı, bulaşıkları kimin yıkayacağı ve benzeri görevler konusunda zaman zaman anlaşmazlık yaşayabilir. Bu tür konularda bir ilişki içinde olmayan ancak aynı evi paylaşan kişiler de anlaşmazlık yaşarlar.

Herhangi bir tartışma veya yanlış anlaşılmadan kaçınmak için, bir görev listesi yapın ve bu görevleri eşinizle aranızda paylaşın. İkiniz de sorumluluklarınıza bağlı olmalısınız.

iletişimin önemi

2. Maddi sorunlar

Çiftler arasında en çok karşılaşılan sorunlardan biri maddi meselelerdir. Genellikle paranın nasıl harcanacağı ve önemli şeyler için nasıl biriktirileceği sorunlara sebep olur.

Bu nedenle, çiftler arasında para yönetimi konusunda  çatışmalar olacağı kesindir. Para aslında semboliktir ve duygusal ihtiyaçlarımızı ortaya çıkarır. Parayla ilgili duygusal gerçekleri dengede tutmak, her çiftte işe yarayan bir yöntemdir çünkü paraya dair duygularımız çok kişiseldir.

Kuşkusuz, parayla ilgili tartışmaların çoğu gerçekten maddi sebeplerden kaynaklanmaz. Bu nedenle, partnerinizle yapıcı bir maddi görüşme yapmak için zaman ayırmanızı tavsiye ederiz.

Maddiyatla ilgili sorunlarınızı tartışın. Bu konuşmayı yapmak size hem harcamalara öncelik verme hem de bir eylem planı tasarlama fırsatı verecektir.

“Karı koca arasındaki ilişki en iyi arkadaş ilişkisi gibi olmalıdır.”

–BR Ambedkar–

3. İki tarafın da yanlış anlamaları

İletişim iki yönlü bir yoldur. Belirsizlik içinde kaybolmuş hissediyorsanız, partnerinizle kişisel bir şey hakkında her konuşmanız gerektiğinde, orta yolu bulmanın birden fazla yöntemi vardır.

Çoğu tartışmada kendinizi ne kadar yanlış anlaşılmış hissettiğinizi hatırlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu tepki genellikle diğer kişiden kopmayı tetiklemektedir.

Bu nedenle partnerinize gerçekten nasıl hissettiğinizi söyleyin. Gerekirse metafor kullanın ve daha sonra ne olacağı konusunda çok fazla endişelenmeyin. Kendinizi ifade etmeyi öğrenin. Gerisi otomatik olarak gelecektir.

4. Birlikte çok fazla vakit geçirmek

Partneriniz en iyi arkadaşınızsa, şanslısınız demektir. Bu duyguyu partnerinizle paylaşmak ve birçok aktiviteyi birlikte yapmaktan zevk almak harika bir şeydir.

İnsanlar büyümek ve gelişmek için yalnız kalmaya da ihtiyaç duyar. Bir ilişki içinde olmak, sevdiğiniz hobilerden vazgeçmek veya arkadaşlarınızla görüşmeyi kesmek gerektiği anlamına gelmez.

İlişkinizde böyle bir durum varsa ve bunu düzeltmek istiyorsanız, programınızda kendinize biraz yalnız zaman ayırın. Örneğin, doğada dolaşın, dostlarınızı ziyaret edin veya bir müzeye gidin. Partnerinizden uzakta zaman geçirdiğinizde, sadece onunla daha fazla bir arada olmak istersiniz.

çiftlerde cinsel sorunlar

5. Cinsel sorunlar

Uzun vadeli bir ilişkide fiziksel yakınlık önemlidir. Ancak aynı zamanda cinsel sorunlar, çiftler arasındaki en yaygın sorunlardan bir tanesidir. Aslında, bir ilişkide birkaç nedenden dolayı cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan en yaygın olanı, libido kaybıdır.

Çoğu insan libido sorunlarını sadece kadınların deneyimlediğini düşünse de, erkekler de aynı durumdan muzdarip olabilir. Bir başka cinsel sorun ise, çiftlerden birinin cinsel tercihlerinden kaynaklanabilir.

Sonuç olarak, tartışmaların diyalog, sabır ve her iki tarafın da konu üzerinde çalışmaya istekli olmasıyla bir çözüme kavuşabileceğini unutmayın. Cesaretiniz kırılmasın, çünkü bu basit ipuçlarıyla ilişkinizdeki sorunları çözebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Evlilik Korkusu (Gamofobi) Olan Çiftler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Evlilik Korkusu (Gamofobi) Olan Çiftler

Evlilik korkusu, çiftlerde göründüğünden daha da yaygındır. Tüm o düğün planlamalarını yapmak ve organize etmek stresli ve bunaltıcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Beck, A. T. (2009). Con el amor no basta: cómo superar malentendidos, resolver conflictos y enfrentarse a los problemas de pareja. Barcelona [etc]: Paidós, 2003 Barcelona [etc.]: Paidós, 2003.
  • Morfa, J. D. (2003). Prevención de los conflictos de pareja. Desclée de Brouwer.
  • Vargas, J., & Ibáñez, J. (2007). Solucionando los problemas de pareja y familia: fundamentos teóricos y alternativas de solución a los conflictos desde la perspectiva del vínculo. Editorial Pax México.
  • Willi, J. (1985). La pareja humana: relación y conflicto. Ediciones Morata.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.