Çocuklar İçin Fotoğrafçılık Dersi Faydaları

Bir görüntüyü yakalamak gözlerinizle gördüğünüzün çok daha ötesindedir; kişinin bir hikaye, bir gerçeğe sabitlenmiş ilgisini ve motivasyonunu yansıtır.
Çocuklar İçin Fotoğrafçılık Dersi Faydaları

Son Güncelleme: 07 Eylül, 2020

Fotoğrafçılık yaratıcılığımızdan faydalanmayı ve onu çalıştırmayı içerisinde barındıran bir sanattır. Kendilerini fotoğrafçılıkla ifade etmek, çocukların gözlem ve analiz yeteneklerini adım adım uyarmak için bir fırsattır.Tabi ki yaşlarına göre her şey değişir. Okumaya devam edin fotoğrafçılığın faydalarını bu yazımızdan öğrenin.

Çocuklar etraflarındaki dünya hakkında her zaman meraklılardır ve biz de onların yaratıcılık potansiyellerini, farklı sanatsal ifade şekilleriyle her zaman desteklemeliyiz. Çocuklar sadece algısal bir bakış açısının ötesini görebilmeye başladığında, bilişsel beceriler geliştirmeye başlarlar.

Fotoğrafçılık çocukların hayat hakkındaki duygu ve düşüncelerini ifade etmelerini sağlar. Bunun karşılığında da çevreleriyle daha derin bir bağ kurmalarına yardım eder.

Hatta diğer insanları fotoğraflamaya başladıkları zaman, çok daha zengin bir bakış açısından, daha sürekli bir seviyeden yaklaşma ve etkileşime girme şansları olacak.

Kameranın üstünde bir salyangoz

Fotoğrafçılığın faydaları

Sanatsal aktivitelerin diğer şekillerinde olduğu gibi, fotoğrafçılık çocukların kendini özgürce ifade etmelerini sağlar. Kendileri hakkında bile daha fazla şey öğrenmelerini sağlayan bir yaratıcılık egzersizidir. 

Örneğin bir manzara fotoğrafına baktığınız zaman, fotoğrafçıyı o çekime neyin motive ettiği konusunda iç gözlemsel olabilir.

Fotoğrafçılığın bireysel faydaları:

  • Gözlem kapasitelerini geliştirir. Çocuklar objektiflerini farklı açılardan gözlemlemeye teşvik olacaktır ve en güzel yerden fotoğraf çekeceklerdir.
  • Ufuklarını genişletir. Görselleştirme, doğru görüntüyü yakalamak için en iyi yoldur. Duraksama, iyice gözlemleme ve farklı perspektiflerden fotoğraflar çekmek sonuca ulaşmalarına yardım edecektir.
  • Üç boyutluluk hissi veren görüntüler yakalamak perspektiflerini genişletecektir.
  • Hayal güçlerini ve böylece yaratıcı taraflarını uyarır. Olay sadece bir fotoğraf çekmek değildir; aynı zamanda ahenkli olması ve dikkat çekmesi için görüntüyü nasıl yerleştirdiğinizdir.
  • Düzgün zaman yönetimini pratik etmelerine yardım eder. Çocuklar iyi sonuçlar elde etmek için acele etmemeleri gerektiğini öğrenecektir ama aynı zamanda başka çekimler ve aktivitelerde ışıktan yararlanabilmek için bir fikir üzerinde çok da takılmamaları gerektiğini öğreneceklerdir.

Fotoğrafçılığın sosyal faydaları:

  • Sosyal etkileşimi geliştirir. İyi bir fotoğrafçının ustalaşması gereken kabiliyetlerden biri de empatidir. Fotoğrafçılıkla uğraşmak çocuklara çevresi ile saygılı ve sakin bir şekilde etkileşime girmesi için gereken sosyal becerileri öğretir.
  • Çocuklara nasıl hızlı adapte olacaklarını öğretir. Bir fotoğrafçı çevresine uyum sağlamalıdır; her zaman fotoğraf çekimine hazır bir sahneyle karşılaşamayabilirler. Çevreye uyum sağlamaları ve ellerindeki aletlerle yetinmeleri gereken zamanlar olacaktır. Bu zorluklar çocukların her duruma ya da tahmin edilmemiş olaya uyum sağlama yetisi sağlar.

Fotoğrafçılığa başlamak için doğru yaş hangisidir?

Fotoğrafçılığın yararlarından faydalanmak için belirli bir an yoktur. Bununla birlikte, eğer çocuklar kameraya karşı ilgi ve merak gösteriyor ise, bu fırsatı çocuklarınıza fotoğrafçılığın temellerini öğreterek kullanın.

10-12 yaşlarına geldiklerinde, onları yaşlarına uygun bir fotoğrafçılık kursuna kayıt edebilirsiniz. Bu sayede, sanatı kendi kabiliyetlerine uygun bir şekilde keşfedecekler.

Çocuğunuzu profesyonel bir fotoğrafçılık kursuna yazdırmanız ya da en pahalı kamerayı satın almanız tavsiye edilmez. İlk olarak, en iyisi basit, küçük ve kullanması kolay bir kamera kullanmalarına izin vermektir ki rahat hissedebilsinler. Zamanla daha iyi ekipmanlar edinebilir – adım adım.

Ormanda kamerasıyla çekim yapan bir çocuk

Ebeveynlere tavsiyeler

Çocukların fotoğraflarına değer vermek ve ekonomik olarak mümkün olduğu sürece o fotoğrafları çıkarttırmaya teşvik etmek önemlidir. Aynı zamanda bilgisayarda bir portföy oluşturmaya ve slaytlı bir sunum hazırlamaya teşvik edilmeliler- özellikle eğer işlerini paylaşmak ve her birinin arkasındaki hikayeyi bize anlatmak istiyorlarsa.

Öte yandan, en önemlisinin kendileri olmaları gerektiğini hatırlatmak da önemlidir; böylece deneyci bir tavır almaktan korkmazlar.

Başlangıçta çocuklar kamerayla oynarken öğrenirler, ama zaman geçtikte eğer bir aile fotoğrafı çekmesini istersek ya da basitçe onları bu alanı keşfetmeye teşvik edersek, daha profesyonel ve ciddi bir hale gelirler.

Fotoğrafçılık öğrenmek onların hobilerinden biri ya daha gelecekteki mesleği haline gelebilecek eğlenceli bir aktivitedir. Zamanla fotoğrafçılık kurslarının faydaları gözle görülür hale gelecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.