Fotoğraf Kursları: Çocuğunuzun Yeteneklerini Geliştirin

Fotoğraf çekmek çocukların favori boş zaman aktivitelerinden biri haline geliyor. Eğer fotoğrafa ilgi duyuyorlarsa onları, bilmeleri gereken her şeyi öğrenecekleri bir fotoğraf kursuna kaydettirmeyi düşünebilirsiniz. 
Fotoğraf Kursları: Çocuğunuzun Yeteneklerini Geliştirin

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Fotoğraf sanatı çocuklarda yaratıcılığı teşvik eder. Fotoğraf kursları onların dünyaya bakış açısını değiştirebilir ve gizli yeteneklerini ortaya çıkarabilir. Ayrıca bu aracı duygularını ifade etmek için de kullanabilirler.

Çocuğunuzun yeni bir şey öğrenmesini ve dünyayı farklı bir perspektifle keşfetmesini istiyorsanız, çocuklar için fotoğraf kurslarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için bu yazıyı okuyun.

Fotoğraf kursları sayesinde hangi yetenekler gelişir?

Çocuklar, fotoğraf çekerek onlara günlük hayatlarında yardımcı olacak yetenekler edinebilirler. Bunun örneklerinden bazıları şunlardır:

 • Gözlem yeteneklerinin gelişmesi. En iyi fotoğrafı çekebilmek için, fotoğrafını çekecekleri şeye farklı açılardan bakmaları gerekecek.
 • Objelere, insanlara, hayvanlara ve diğer resimlere bakış şekilleri değişecek.
 • Fotoğraf kursları derinlik algısı yaratan fotoğraflar çekmelerini sağlayarak perspektiflerini genişletecek.
 • Yaratıcılıkları ve hayal güçleri pekişecek. Burada söz konusu olan şey sadece fotoğraf çekmekten ibaret değil. Daha çok bir görüntüyü hem ahenkli hem de dikkat çekici bir şekilde bir çerçevenin içine sığdırabilmek.
 • Herhangi bir baskı olmadan çalışabilmek. Fotoğraf dersleri çocukların zaman yönetimi yapmayı öğrenme şansı yakalamalarını sağlayabilir. Bu, onların hedeflerini gerçekleştirmelerine de yardımcı olacaktır.
 • Ufukları genişleyecektir. Görselleştirme, iyi bir fotoğraf çekmek için en iyi yoldur. Acele etmemek, yakından inceleme yapmak ve farklı yaklaşımları test etmek, ortaya çıkan sonucun daha etkileyici olmasını sağlayacak şeylerdir.
 • Sosyal yetenekleri gelişecektir. İyi bir fotoğrafçı empati yapma konusunda ustalaşmalıdır. Fotoğraf çekmek, çocukların çevreleriyle sakin ve saygılı bir şekilde etkileşime geçme yeteneğini kazanmalarını sağlayacaktır.
 • Adapte olmayı öğrenmek. Fotoğraf çekimleri için hazırlanan setler her zaman standartlara uygun olmayacağı için bir fotoğrafçı çevresine uyum sağlamayı öğrenmelidir.
 • Fotoğrafçının içinde bulunduğu çevreye adapte olması gereken zamanlar olacaktır. Bu zorluklar çocuklara yeni ve beklenmedik koşullara uyum sağlama beceresini öğretebilir.
tripodla fotoğraf çeken iki çocuk

Bir çocuğun fotoğraf çekmeyi öğrenmesi için doğru yaş nedir?

Çocuklar ilgi duymaya başladıkları andan itibaren fotoğraf makinesini kullanmayı öğrenmeye hazırdırlar. Fotoğraf çekmek çocuğun yaşına göre öğretilebilecek bir disiplindir. Çocuk ne kadar erken fotoğraf sanatıyla içli dışlı olursa, o kadar erken özgün fotoğraflar çekmeye başlayacaktır.

“Fotoğraf çekmek bir çocuğun gözlemsel yeteneklerini geliştirebilir. En iyi pozu yakalamak için çocukların, fotoğrafını çektikleri şeye farklı açılardan bakmaları gerekir.”

Fotoğraf kursları: Çocuklar için 8 faydası

Fotoğraf çekmek bir çocuğun gelişiminde pozitif rol oynayabilir. Faydalarından bazıları şöyledir:

 • Fotoğraflar aracılığıyla duygularını ve düşüncelerini özgür bir şekilde ifade edebilirler.
 • Fotoğraf çekmek, hayatlarındaki kişilerle iş birliği kurma isteği duymalarını sağlayabilir.
 • Hem çevreyle hem de diğer insanlarla bağ kurmalarına katkı sağlar.
 • Fotoğraf çekmeyi öğrenmek, sonrasında bir hobiye ve daha sonra da bir kariyere dönüşebilecek eğlenceli bir aktivitedir.
 • Yaratıcı stimülasyon aracılığıyla öğrenme isteğini artırır.
 • Fotoğraflık kompozisyonların yaratılması sayesinde duygusal özgürlüğü teşvik eder.
 • Ortaya çıkardıkları sanatsal ürünlerin değerinin farkına vararak çocukların kendilerine saygı duymalarına yardımcı olur.
 • Sorumluluk duygusunu geliştirir. Spesifik olarak konuşmak gerekirse, çocuklar, bir fotoğrafçının en değerli aracı olan şeye, fotoğraf makinelerine, mecburi olarak iyi bakmak durumundadırlar. Sonuçta bu, sorumluluk duygusunu teşvik eder.
fotoğraf makinesiyle fotoğraf çeken çocuk

Sanat: Özgürlüğü ifade etme biçimi

Fotoğraf çekmenin, sayesinde çocukların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir sanat biçimi olduğunu unutmayın. Yaratıcılık ise benzer şekilde bir özgürlük biçimidir. Bu nedenle çocuklarınızın, bu disiplini öğrenirken bir yandan kendilerine karşı dürüst olmalarına izin vermelisiniz.

Sezgilerini, becerilerini ve dünyaya bakış açılarını destekleyin. Sonuçta, çocukların fotoğrafçılığı öğrenmeleri için en iyi yol oyunlardır.

Ebeveynler için son tavsiyeler

Çocuğunuz fotoğraf kursuna gitme fikrini sevse bile, ona hemen pahalı bir fotoğraf makinesi almanızı tavsiye etmiyoruz. En iyi seçenek, çocuğun fotoğraf çekmeye alışmasını sağlayacak ufak ve kullanımı kolay bir fotoğraf makinesi edinmektir.

Gördüğünüz gibi çocuğunuzu fotoğrafçılık dersleri alması için cesaretlendirmek hem eğlenceli hem de öğretici olacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.