Çocuklar İçin 6 Harika Hobi

Çocuğunuz hemen her şeyden sıkılıyor mu? Onlar hemen televizyon ya da bilgisayara koşmadan önce, bu bahsedeceğimiz hobilere bir göz atın. Bunları seveceklerinden eminiz!
Çocuklar İçin 6 Harika Hobi

Son Güncelleme: 29 Ekim, 2019

Bugünkü yazımızda bahsedeceğimiz hobileri aklınızın bir köşesine yazın. Çocuğunuz boş zamanlarında ne yapacağını bilemediği zaman, çocuklar için özel olarak düşünülmüş bu farklı hobileri denemelerini sağlayarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Çocuklar hakkında genelleyebileceğimiz bir şey varsa, o da hepsinin çok kolay sıkıldıklarıdır. Bazen onları eğlendirebilecek hiçbir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Endişelenmeyin, yardım için buradayız.

Hobi, birinin hoşuna gittiği için yaptığı aktivitelere verilen isimdir. Bir şeylere karşı tutku duyuyorsanız, hiçbir şey sizi o şeyi yapmak kadar mutlu edemez.

Çocuklar için önerilen hobiler de bu şekildedir. Bunlar genelde çocukların favori aktiviteleri haline gelirler. Sevdikleri şeyi yapacakları zamanı dört gözle beklerler.

Çocuklar tek başlarına, grup halinde, evde, okulda, kulüpte, bir iç mekanda ya da dışarıda etkinliklere katılabilirler. Çocuklar için çok sayıda hobi var fakat bugünkü yazımızda sizlere onların sevebileceği 6 hobiden bahsedeceğiz.

Çocuklar İçin 6 Harika Hobi

1. Boyama

Sanat deyince çoğu kişinin aklına rahatlama, eğlence ve neşe geliyor. Çocuklar için bir şeyler çizmek ve boyamak, kendilerini ifade etmelerinin en eğlenceli yollarından biri.

Çocuklar çizim yaparken pek çok aşamadan geçerler, bu konuda gelişir ve olgunlaşırlar. Bu süreçte onları düzetlmeye ya da nasıl “düzgün” çizeceklerini öğretmeye kalkmayın. Çizimlerini yorumlamaya ya da ne yapacaklarını açıklamaya çalışmayın.

Yalnızca yanlarına oturun, onları izleyin ve onlara eşlik edin. Onlar bir şeyler başardıkça onları tebrik etmek özgüvenlerini artıracaktır.

2. Çocuklar İçin Yararlı Hobiler: Okuma Yazma Atölyeleri

Okumanın çocukların gelişimindeki rolü asla göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Bununla birlikte, yazmanın da hobi olarak harika bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Çocukların yaratmayı, dinlemeyi ve yazınsal çalışmalarını paylaşmayı öğrendikleri dersler ve profesyoneller tarafından düzenlenen atölyeler bulunuyor. Çocukların okudukları çoğu öykü ahlaki değerler ve yaşamdaki becerilerle ilgili olduğu için, bu atölyeler çocukların düşüncelerini yansıtmaları için harika bir alana dönüşüyorlar.

Ayrıca çocukların buralarda oluşturdukları öyküler çerçevesinde oyun ve aktiviteler de geliştirilebilir. Bu atölyelerde yaş sınırlaması yok. Her yaşta çocuğun yaratacağı ve katkı sağlayacı şeyler çok değerli.

Çocuklar için hobiler

3. Spor

Şüphesiz spor çocukların düzgün bir biçimde büyüyüp gelişmesi için çok önemli bir rol oynuyor. Burada yalnızca çocukların birbirleri ile yarış halinde oldukları sporlardan bahsetmiyoruz. Herhangi bir spor dalında kullanılan bir top ya da alete sahip olarak da çocuklar evde kendi başlarına spor yapabilirler.

Spor, hareketsiz yaşam tarzı ve obezite ile savaşır, motor becerilerini harekete geçirir, kas ve kemikleri güçlendirir. Tabii ki arkadaş edinmek için de harika aktivitelerdir.

“Hobilerimiz biz tutkudan korur. Hobilerimiz birer tutkumuz haline gelir.”

-Marie Von Ebner-Eschenbach-

4. Çocuklar İçin Evde Uygulanabilecek Hobiler: Kutu Oyunları

Yağmurlu bir günde çocukları evde nasıl eğlendireceğinizi bilemiyorsanız, ne yaparsınız? Böyle zamanlar için en iyi hobilerden biri kutu oyunlarıdır. Bir bakmışsınız bütün akşamüstü böyle geçivermiş.

Monopoly, Bil Bakalım Kim, Şans Yolu çocuklar için tasarlanmış kutu oyunlarından yalnızca birkaçı. Bütün bir akşamüstünü bu oyunlarla geçirebilirsiniz. Tabii çocukların sosyalleşmeleri de çok önemli. Tüm bu oyunlar da ikili ya da grup halinde oynanıyor.

5. Bilmece, Bulmaca ve Kelime Avı

Eğer çocuklarınız zekalarının sınırlarını zorlayan aktiviteleri seviyorlarsa, bu tarz hobilere bayılacaklar. Bilmeceler düşünce ve hayal gücünü harekete geçirirler. Ayrıca, nesne ve hayvanları tanımlayan kelimeler kullanmak da oldukça yararlı olacaktır.

Öte yandan, bulmacalar da cevap bulma ve kelimelerin eş anlamlılarını öğrenme açısından çok etkilidir. Son olarak, kelime avı da çocukların kavramları öğrenmelerine yardımcı, görsel destekleyicilerdir.

Sahada beyzbol oynayan çocuklar

6. Dış Mekan Oyunları

Telefonlar ya da bilgisayarlar yokken insanlar nasıl eğleniyorlardı? Cevabı oldukça basit: dışarıda oyun oynuyorlardı. Ormana gitmek, bahçede kale yapmak ya da kutulardan araba yapmak çocukları farklı farklı macera arayışlarına yönlendiriyordu.

Çocuklarınızla vakit geçirmek istiyorsanız, yaratıcılığınızı kullanıp onları dışarıda yapılacak aktivitelerle şaşırtabilirsiniz. Hem onlar sizinle oyun oynamanın tadına varacaklar, hem de siz onların güvenli bir şekilde eğlendiklerinden emin olacaksınız.

Gördüğünüz üzere, sıkılmaları hemen televizyonun başına koşmaları ya da teknolojik aletlerle uğraşmaları gerektiği anlamına gelmiyor. Çocuklar için çok fazla hobi var, iş yalnızca bunları keşfetmekte. Önlerinde keşfedecekleri koca bir dünya var. Onlara maceralarında eşlik eden bir arkadaş neden olmayasınız?

İlginizi çekebilir ...
Çocukların Zihinsel Fonksiyonlarını Geliştirecek 6 Oyun
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocukların Zihinsel Fonksiyonlarını Geliştirecek 6 Oyun

Bu yazımızda, ufaklıkların düşünsel kapasitelerine katkıda bulunacak ve onların zihinsel fonksiyonlarını geliştirecek oyunlar hakkında bilgi veriyo...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Marín Laborda, J. (2011). El sudoku: un medio de desarrollo del pensamiento matemático. In-fan-cia: educar de 0 a 6 años: revista de la Associació de Mestres Rosa Sensat.
  • Pérez, M. C. (2011). Los juegos de mesa en la educación infantil. Pedagogía Magna, (11), 354-359.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.