Kıskançlık ve Çocuk Masalları

Herkes gibi çocuklar da belirli anlarda bazı şeyleri kıskanır veya bunlara imrenerek bakarlar. Bu nedenle kitap okumak, onlara bu duyguyu daha sağlıklı bir biçimde açıklamak ve üstesinden gelmek için yardımcı olacaktır.
Kıskançlık ve Çocuk Masalları

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2020

Her ne kadar önlemeye çalışsak da, çocuklarımızın bazı olumsuz duygularla yüzleşmeleri kaçınılmaz bir durumdur. Çünkü hayat her zaman kolay ve adil olmayabilir. Bu bağlamda, bazı durumları kabul etmek ve bunları yaşamak insana gerçekten de zor gelebilir. O nedenle yetişkinlerin çocuklara her zaman destek olmaları ve onlara yol göstermeleri gerektiği için bu yazımızda kıskançlık konusunda bazı hikayeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bu tür duyguları çocuklarımızda gözlemlediğimizde endişe etmemize gerek yoktur. Çünkü hepimiz belirli bir noktada az ya da çok kıskançlık duygusunun esiri oluruz. Ancak gerek maddi, gerek sahip olunan özellikler, gerekse ilişkiler bağlamında olsun başka birinin sahip olduğu bir şeye sahip olamamanın yarattığı acı ve üzüntünün çocukları ciddi anlamda etkilediğini bilmek gerekir.

Bu nedenle anne ve babalar olarak bize düşen temel görev çocuklarımızın bu duyguyu anlamalarını ve kontrol edebilmelerini sağlamaktır. Bu bağlamda hikaye okumak bizim için çok önemli bir yardımcı faktör olabilir ve ufaklıklarla aramızdaki diyalog ortamının daha konforlu hale gelmesini sağlayabilir. Aşağıda sizler için önereceğimiz kitaplar kıskançlık duygusunu yenmek için harika birer seçenek olarak ön plana çıkmaktadır.

Çocuklara Kıskançlık Hakkında Okuyabileceğiniz Masallar

Yerde birlikte kitap okuyan bir aile

Renkli Saç

Pedro Pablo Sacristán tarafından kaleme alınmış olan bu masal eğlenceli bir dille bizlere kıskançlığın nasıl olumsuz sonuçlara yol açabileceğini gösteriyor. Bu hikayenin baş kahramanı sürekli olarak etrafındaki insanlar ve onların sahip oldukları şeyler hakkında kıskançlık duyuyor. Bir gün aniden saçları da diğer insanlar için aynı onun gibi hissetmeye başlıyor. Bu durum, çocuğun gerçek üstü olaylar zinciri ile karşılaşmasına neden oluyor.

Sonunda küçük çocuk sahip olduklarından keyif alması ve sürekli bir biçimde etrafındaki insanlara bakmaktan vazgeçmesi gerektiğini anlıyor. Böylelikle karşısına çıkan ve ona ait olan fırsatları daha iyi görmek ve bunlardan mümkün olan en iyi şekilde faydalanmak için yeni bir yol keşfetmiş oluyor.

Enma ve Kıskançlık

Violeta Monreal tarafından yazılan bu harika çocuk kitabı, ufaklıkların değerleri ve hisleri üzerine çalışmaları amaçlayan bir dizinin parçası. Kitap her ne kadar altı yaş ve üzeri çocuklar için tavsiye edilse de, daha küçük yaşlardaki çocuklara da okunabilir.

Hikayenin kahramanı Enma kardeşlerini ve komşularını oldukça kıskanan bir çocuktur. Enma, yarı gerçek yarı hayal ürünü olan son derece çılgınca bir maceraya atılır. Bu macera onu sihirli formüle ve bu formülün sırlarını çözmeye götürür.

Kitap başlangıçta kıskançlık ve bunun tam tersi olan tatmin olma duygusunu tarif ediyor. Bu sayede çocuklar, kitapta üzerinde duyulan duyguyu daha iyi anlama ve tanımlama şansına sahip oluyorlar. Buna ek olarak, okumayı bitirdikten sonra çocuklarla hikaye hakkında konuşmanız tavsiye ediliyor. Çünkü çocuklar böylelikle kitaptan öğrendiklerini paylaşabilme ve pekiştirebilme şansını yakalıyorlar.

Kırmızı Kedi, Mavi Kedi

Dört yaş ve üzeri çocuklar için uygun, son derece eğlenceli ve basit ama etkili çizimlerle dolu bir kitap. Kırmızı kedi ve mavi kedi aynı evde yaşarlarmış. Ancak birbirleriyle hiç mi hiç anlaşamazlarmış. Ne zaman yolları kesişse uzayıp giden tartışmalar ve kavgalar yaşanırmış. Aynı zamanda bu iki kedi birbirlerini aşırı derecede kıskanırlarmış. Mavi kedi, kırmızı kedi kadar hızlı ve çevik olmak isterken, kırmızı kedi ise mavi kedi kadar zeki olmayı arzularmış.

Kitap okuyan mutlu çocuk

Bu kedilerin her ikisi de bir diğerine benzemek için en olmadık ve çılgınca işlere girişmişler. Ancak sonunda diğeri gibi olmanın aslında çok da eğlenceli bir şey olmadığının farkına varmışlar. Böylece kendilerine ait özelliklere değer vermek ve onları geliştirmenin çok daha faydalı olduğuna ve birbirlerine yardımcı olarak daha mutlu bir şekilde yaşayabileceklerine karar vermişler.

Catalina’nın Oyuncağı

Bu sevimli çocuk kitabı, oldukça eski olmasına rağmen çocukların ilgisini çekmeyi başarıyor. Çünkü kitabın kahramanlarını tanımak ve onları ayırt etmek son derece kolay. Catalina ve Lola çok iyi iki arkadaştır. Her şeyi birlikte yaparlar. Ta ki Catalina’ya bir gün güzel bir oyuncak bebek verilene kadar.

O andan itibaren Lola, arkadaşının oyuncağına sahip olmak için önlenemez bir istek duymaya başlar. Bu öyle bir seviyeye ulaşır ki, artık arkadaşlıkları bile tehlike altına girmiştir. Bu güzel kitabı okuyan çocuklar, kıskançlık duygusunun hem bunu taşıyanları hem de etrafında bulunan kişileri nasıl incittiğini daha iyi anlayacaklardır.

Çocuklarda Duygusal Zeka Gelişimi İçin Kıskançlık Konusunda Kitaplar Okumak

Çocuklarla birlikte kitap okumak sadece eğlenceli vakit geçirmek değil, aynı zamanda duygusal anlamda da onlarla aranızdaki bağların kuvvetlenmesi anlamı taşır. Bu aktivite ayrıca çocuklara duygularını tanımlama, anlama ve onları yönetme konusunda son derece faydalıdır. Bu tür hikayeler sayesinde çocuklar, kıskançlığı daha olumlu bir duygu olan ilham alma duygusuna dönüştürme şansı yakalayabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Monreal, V. (2016). Enma y la envidia. Madrid, España: San Pablo.
  • Winthrop, E., & Hafner, M. (1985). La muñeca de Catalina. España: Ediciones Altea.
  • Desmond, J. (2016). Gato rojo, gato azul. Madrid, España: Lata de Sal editorial.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.