Çiftler İçin Evlilikte Samimiyet

Çocuk sahibi olduktan sonra, evlilikteki samimiyeti kaybetmemek önemlidir. Bu yazımızda konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğiz.
Çiftler İçin Evlilikte Samimiyet

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

Samimiyet, geniş ve soyut bir kavramdır. Görebileceğiniz ve dokunabileceğiniz bir şey değildir. Bununla birlikte, samimiyetin eksikliğini hissetmek mümkündür. Evlilikte samimiyetin çiftler için ne kadar önemli olduğunu bu yazımızda anlatacağız.

Evlilikte Samimiyet Nedir?

Samimiyetin farklı tanımları vardır. Bireyler açısından derin konular ve derin hisleri ifade ederken, sosyal olarak başkalarıyla olan yakın ilişkileri ifade eder. Buna ek olarak, Sternberg’in Üçgen Aşk Teorisi’ne göre, samimiyet bir bağlantıya sahip olmaktır ve paylaşma isteği çiftler için gereklidir.

Evlilikte samimiyet: Birey, çift, aile

Samimiyetin farklı yönleri vardır ve hayatın her aşamasında daha da önemli hale gelir. Gençler, kendilerini bir birey ve eşsiz varlıklar olarak düşünmelidir.

Bu süreçte, kişisel alan sizin en önemli değeriniz olmalıdır. Ardından, neyi sevdiğinize, kim olduğunuza ve sizi neyin tanımladığına karar vermeniz gerekir. Bütün enerjinizi ve zamanınızı kendinize adamalısınız.

Büyüdükçe ve romantik ilişkiler yaşamaya başladıkça, bireysellik arka plana atılır ve bütün ilginiz ve odağınız partnerinize yoğunlaşır. Birlikte samimi bir alan oluşturmak için zamanınızı ve çabanızı harcarsınız.

Son olarak ise, çocuk sahibi olduğunuzda, zamanınızı ve ilginizi çocuğunuzun bakımına harcarsınız. Düşünceleriniz ve eylemleriniz tamamen aile odaklı olmaya başlar. Ardından, kadın ve eş olarak önceki rollerinizi unutursunuz.

evlilikte samimiyet

Evlilikte samimiyet neden korunmalıdır?

Diğer insanlar sizi hem harika bir anne hem de harika bir eş olduklarına ikna etmeye çalışsalar da, bunun tamamen doğru olmadığını unutmamalı ve kendinizi yargılamamalısınız.

Sizi siz yapan özelliklerinizi kaybetmek ve ailenizi düşünerek tüm enerjinizi onlara harcamak, hayal kırıklığına uğramış hissetmenize neden olacaktır. Er ya da geç kırgınlık hissetmeye başlayacaksınız.

Hatta, farkında olmadan eşinizi veya çocuklarınızı kimliğinizi kaybetmenizden sorumlu tutabilirsiniz. Bu nedenle, bu durumu engellemek için bireyselliğe önem vermeye çalışın.

Partnerinize özen gösterin

Çocuk sahibi olduğunuzda, evinizin dinamiği ve rutinleri tamamen değişir. Zamanınızı ve planlarınızı, bebeğinize göre ayarlamanız gerekir. Bu nedenle, evlilikte eşinizle olan ilişkiniz bundan etkilenebilir. Bunun yanı sıra, eskiden işten kalan zamanlarda partnerinizle birlikte geçirdiğiniz vakitte artık bebeğinizle ilgilenmeniz gerekebilir.

Bu nedenle, eşinizle aranızda iletişim ve diyalog eksikliği yaşanabilir çünkü bunun için vaktiniz yoktur. Zaman içerisinde ise bu durum aranızda kırgınlıklara ve öfkeye yol açarak sorunların çözümsüz kalmasına sebep olabilir. Bu durum ayrıca, zamanla önceliğini kaybetmeye başlayan cinsel hayatınız üzerinde de olumsuz etkilere yol açabilir.

kahvaltı eden çift
Peki, ne yapabilirsiniz?
  • İlişkide her iki taraf da ilgili olmalı ve çaba göstermelidir. Kaliteli zaman geçirme konusunda kararlı olmak ilişkinin temel taşlarından bir tanesidir.
  • Birlikte samimi anlar yaşayın. Gülerek, duygularınızdan bahsederek ve bir şeyler paylaşarak partnerinizle zaman geçirin.
  • Günlük rutininize aşkı da ekleyin. Evden çıkarken vereceğiniz küçük bir öpücük veya her gece birlikte 20 dakika geçirmek ilişkinizi güçlendirecektir.
  • İletişimin ve duyguları paylaşmanın önemini göz ardı etmeyin. Neler yaşadığınız hakkında partnerinizle konuşun.

Kendinize özen gösterin

Evlilikte samimiyetin önemini anlayabilmek için, gençken bireyselliğin ne kadar önemli olduğunu fark etmiş olmak gerekir. Rollerinizin yanı sıra, olduğunuz kişi için de kendinize değer verin. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Aşağıda göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktaları bulabilirsiniz.

  • Vücudunuz çok önemlidir. Sık sık egzersiz yapın. Böylece formda kalabilir ve rahatlayabilirsiniz.
  • Görünüşünüzle gurur duyun. Kendinize özen göstermek önemlidir. Kıyafetlerinizin, saçınızın ve makyajınızın öz saygınız üzerinde etkisi büyüktür. En iyi halinizde olmak için kendinize önem verin.
  • Hedeflerinize ve hobilerinize değer verin. Kişisel arzularınızı ve sizi mutlu eden küçük şeyleri bir kenara atmayın. Her zaman bunlar için vakit ayırın.
  • Arkadaşlarınızla birlikte olun. Arkadaşlarınız sizi bir birey olarak görür ve sizi olduğunuz gibi severler. Bunun yanı sıra, arkadaşlar oldukça destekleyicidir ve size kim olduğunuzu hatırlatmak için iyi bir aynadır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.