Bilimsel Verilere Göre İlişkileri Uzun Süren Çift Tipleri

İster inanın ister inanmayın, bilim, ilişkileri uzun süren çift tiplerini sınıflandırmayı başardı. Bunu yaparken, hangi çiftlerin ilişkilerinin bitme ihtimalinin daha fazla olduğunu da ortaya çıkardı. Peki, sizin ilişkiniz bu ölçeğin neresinde duruyor? 
Bilimsel Verilere Göre İlişkileri Uzun Süren Çift Tipleri

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Romantik bir ilişkiye başladığınızda, büyük ihtimalle pek çok şüpheniz olacaktır. Bunların arasından, aklınıza takılacak en büyük soru ikinizin gerçekten de birbiriniz için yaratılıp yaratılmadığınızdır. Bilim, ilişkileri uzun süren çift tiplerini araştırma görevini üstlenmiş. Gelin neler bulduklarına bir göz atalım!

Var olan dört çift tipi

Illnois Üniversitesi’nden araştırmacı Brian Ogolsky, 25-29 yaş aralığındaki 376 çiftin dahil olduğu bir çalışma yaptı. Ogolsky özellikle henüz evlenmemiş olan çiftleri seçti. Çalışmasında her bir bireyi değerlendirmek yerine, her çifti tek bir ünite olarak kabul etti.

9 ay boyunca her bir çifti ve evlilik niyetlerinin durumunu izledi. Kararlarının yaşadıkları kavgalara veya duygusal durumlarına göre değişip değişmediğini gözlemledi.

Araştırmasının sonunda Ogolsky 4 ilişki tipi olduğunu ortaya koydu: Dramatik, çatışma yoğunluklu, sosyallik odaklı ve partner odaklı.

Dramatik ilişkiler

Bunlar birlikte az zaman geçirmiş olup, her tür iniş çıkışı, ayrılığı, uzlaşmayı ve benzeri şeyleri yaşayan çiftler. Çalışmaya katılan çiftlerin yüzde 34’ünü bu grup oluşturuyordu.

Partner odaklı ilişkiler

Ogolsky’nin çalışmasına katılan çiftlerin yüzde 30’u, partner odaklı ilişkiler kategorisinde yer aldı. Bu çiftler birlikte bolca vakit geçirmeyi ve aktivitelere katılıp paylaşım yaşamayı seven kişiler.

Çatışma yoğunluklu ilişkiler

Ogolsky, çalışmaya katılan çiftlerin yüzde 12’sinin ilişkisinin çatışma yoğunluklu olduğunu belirledi. Bu ilişkilerde çiftler sık sık kavga ediyorlar ancak yine de ilişkileri, dramatik ilişkilerden daha sağlam. 

Sosyallik odaklı ilişkiler

Bu çiftler fotoğraf ve yorum gibi paylaşımlar yapıyorlar, sürekli sosyal medyaya bağlılar. Bu aktivite tipi onların günlük hayatının büyük bir kısmını kaplıyor. Çalışmaya katılan çiftlerin yüzde 19’u bu kategoride yer aldı.

Bilime göre ilişkileri uzun süren çift tipleri

Ancak bilim insanları, çiftleri basitçe sınıflandırmakla yetinmediler. Sevginin, ortaklığa ve kalıcı bir şeye dönüşmesine yol açan faktörleri bulma arayışına girdiler.

Research Gate’te yayınlanan bir çalışma, sağlıklı uzun süreli ilişkilerdeki faktörlere işaret ediyor.

Çalışmada özellikle birbirleriyle 40 yılı aşkın süredir evli olan çiftlere bakılıyor:

Değerler

Birlikte bir gelecek hayal eden, aynı değerleri ve ilgi alanlarını paylaşan ve benzer bakış açılarına sahip olan çiftler var. Bazıları zıt kutupların birbirini çektiğini söylese de, bu, bir ilişkinin devamlılığını sağlamak için yeterli değil.

Öyle görünüyor ki, söz konusu güçlü bir ilişki inşa etmek olduğunda ortak şeylere sahip olmak önemli.

Affetmek

Her ilişkide tartışmalar ve sorunlar yaşanır. İlişkisini idealize eden herhangi bir kişi ciddi bir hata yapıyor demektir. Bu da bizi uzun süreli bir ilişkiyi sürdürebilmenin bir başka temel noktasına getiriyor: affedebilme yetisi.

Çatışmalar her zaman olacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak, bu sorunları çözmenin yollarını aramayı gerektirir. Ayrıca affedebilme ve bağışlanmayı isteme yetisine sahip olmak anlamına da gelir.

Yakınlık

İyi bir seks hayatına sahip olunması, bir ilişkinin başarılı olacağı anlamına gelmez. Ancak bunun bağ ve yakınlık kurmaya yardımcı olduğu da aşikardır. İkisi de sağlıklı bir ilişki için önemli şeylerdir.

Elbette seksin oksitosin gibi bizi mutlu eden hormonlar salgılatmasının da bir zararı yoktur. Hiç şüphesiz bu da ilişkilere pozitif bir şekilde etki eder.

romantik an çift ışık

İletişim

Son ama diğerleriyle aynı derecede önemli bir nokta da kişiler arası kurulan herhangi bir ilişkide iletişimin temel taşı olduğudur. Söz konusu çiftler olduğunda bu çok daha doğru bir laftır.

Çiftlerin nasıl hissettiklerini ifade edebilmeleri ve birbirleriyle her konuda konuşabilmeleri önemlidir. Hayat onların önüne engeller çıkardığında, çiftler birlikte alternatifler arayabilmelilerdir.

Sonuç olarak, çalışmalar, bu faktörlerin uzun süreli ilişkilerin ortak noktaları olmaya yatkın olduklarını gösterse de, herkes için geçerli olan bir model inşa etmek zordur. Çiftler, sağlıklı bir ilişki inşa edebilmek için hoşgörülü, açık yürekli, sevgi dolu olmalı ve birbirleriyle empati kurabilmelidirler. Böylece diğer her şeyin akışı çok daha kolay olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.