Çocuğum Çok Fazla Uyuduğu İçin Endişelenmeli miyim?

Bazı ebeveynler ergen çocuklarının çok fazla uyuduğunu ve bu konuda ne yapacaklarını bilmediklerini iddia ediyor. Bu gerçeklik onların büyümesiyle değil, aynı zamanda biyolojik saatleri ve kişisel alışkanlıklarıyla da ilgilidir. Çocuğunuzun çok fazla uyumasından endişeleniyorsanız, sizi bugünün makalesini okumaya davet ediyoruz.
Çocuğum Çok Fazla Uyuduğu İçin Endişelenmeli miyim?

Son Güncelleme: 12 Mart, 2021

Ebeveynlerin, ergen çocukları çok fazla uyuduğu için endişelendiklerini duymak yaygındır. Diğer bir yaygın endişe, çocuklarının bütün gün uyuması ve bütün gece uyanık kalmasıdır.

Çocuğunuzun çok fazla uyuması konusunda endişeleniyorsanız, sizi yalnız olmadığınıza dair temin etmek istiyoruz. Aslında hayatın bu aşamasında oldukça normaldir!

Çocuğum çok fazla mı uyuyor?

“Çocuğumun sabah uyanıp okula gitmesini sağlayamıyorum.” “Çocuğum bütün hafta sonunu uyuyarak geçiriyor.” “Neredeyse her yerde uyuyacak!” “Her zaman yorgun görünüyor.” Bunların hepsi gençlerin ebeveynleri arasında popüler olan sözlerdir.

Bazıları bu alışkanlığın basit bir isyan eylemi olduğunu söyleyebilir. Ancak gerçek şu ki, belirli bir yaşta her zaman yorgun hissetmek normaldir.

Nedenini anlamak için hepimizin sahip olduğu iç saate bir bakmamız gerekir. Bu saat vücut ısısını, hormonal değişiklikleri, iştahı ve ayrıca uykuyu düzenlemekten sorumludur.

Ergenliğin biyolojik saatlerimiz üzerinde etkisi vardır ve dinlenme zamanlarımızı değiştirir. Bu, gençlerin akşam 10’da yatabileceği, ancak sabahın 3’üne kadar uyuyamayacağı anlamına gelir. Öyleyse, ertesi sabah saat 7’de alarmları çaldığında, yataktan kalkamazlar.

Aynı zamanda hafta sonları ve okul molalarında daha fazla uyumaları normaldir. Bunun nedeni, vücutlarının bir şekilde kaçırılan tüm uykuyu telafi etmesidir. Aynı şey, neden sürekli uykulu göründüklerini ve neden otobüste, arabada, kanepede ve diğer her yerde uykuya daldıklarını açıklıyor.

Ergenlerin gün içinde iyi performans göstermeleri için gecede yaklaşık dokuz saat uyumaları gerekir. Unutmayın, hayatın bu aşamasında, gençlerin küçüklüklerinden daha fazla etkinlik ve yükümlülükleri vardır. Her gün halletmeleri gereken çok fazla görevleri var!

Gençler arasında dinlenme eksikliği genellikle hafife alınır, çünkü ne de olsa onlar gençtir! Bununla birlikte, yeterince dinlenememenin birçok olumsuz sonucu vardır. Örneğin, ruh hali değişimleri, davranış sorunları, öğrenme güçlükleri, konsantre olamama ve daha fazlası.

Beyaz çarşaflar içinde uyuyan kız

Çocuğumun çok fazla uyuması konusunda ne yapmalıyım?

Ebeveynler olarak, kaç yaşında olurlarsa olsunlar, çocuklarımızla ilgili bir şeyler ters gittiğinde endişelenmek normaldir. Genç bir çocuğunuz varsa ve çok fazla uyuduğunu düşünüyorsanız, aşağıdakileri öneririz:

1. Bir uyku rutini oluşturun

Günlük programa bağlı kalmak, vücudumuzun alışkanlıklara ve rutinlere alışması için çok önemlidir. Bu nedenle, çocuğunuzun ne zaman yatakta olması gerektiğini ve ne zaman uyanması gerektiğini belirleyin. Buna hafta sonları ve tatil de dahildir; çocuğunuzun hafta içi olduğundan 2 saatten fazla geç yatmasına izin vermeyin.

Çocuğunuz hafta içi genellikle gece saat 10’da yatıyorsa ve sabah 7’de kalkıyorsa, hafta sonu bazı istisnalar yapabilirsiniz. Ancak en geç 12’de yatmalı ve sabah en geç 9’da kalkmalıdır. Elbette, arada bir istisna yapmakta sorun yoktur.

“Ergenlerin gün içinde iyi performans göstermeleri için gecede yaklaşık dokuz saat uyumaları gerekiyor.”

2. Kafeinden uzak tutun

Birçok ebeveyn çocuklarının kahve içmesine izin vermez, ancak çocuklarının kafeinli alkolsüz içecekler içmesine izin verir. Kafein sadece dinlenmelerini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda başka olumsuz yan etkileri de vardır. Çocuklarınızın özellikle geceleri ne yediğine ve içtiğine çok dikkat edin.

Ayrıca gün boyunca ne yediklerine ve ne içtiklerine de dikkat edin. Çocuğunuzun enerji seviyelerini artırmak için bazı ayarlamalar yapmanız ve daha fazla meyve, sağlıklı karbonhidrat ve çözünür yağ eklemeniz gerekebilir. Çocuğunuzun hangi yiyeceklere ihtiyacı olduğunu keşfetmek için bir beslenme uzmanına görünün.

3. Uzun şekerlemelere veda

Pek çok gencin okuldan eve gelip bir veya iki saat boyunca doğruca yatağa gitmek gibi bir alışkanlığı vardır. Bunu yaptıklarında geceleri uykuya dalmaları çok daha zor hale gelir.

Bu nedenle, öğleden sonra uykusu 30 dakikadan fazla sürmemelidir. Bu, çocuğunuzun günün geri kalanında kendini toparlaması ve devam etmesi için yeterlidir.

Uyku öncesi telefonda vakit geçiren genç kız

4. Teknolojiyi azaltın

Gençlerin uykuya dalmakta zorlanmasının bir başka nedeni de aşırı teknoloji kullanımından kaynaklanmaktadır. Bilgisayar, cep telefonu, tablet vb. ekranların parlaklığı kalp atış hızlarını etkiler ve onları alarm halinde tutar. Bu nedenle, yatmadan önce bu cihazları kullanmamaları en iyisidir.

Öyleyse, ergen çocuğunuzun çok fazla uyuması konusunda ne zaman endişelenmelisiniz? Ebeveynler, çocuklarının dinlenmeye ihtiyaç duymaları, başka faaliyetler yapmalarına izin vermediğinde endişelenmelidir.

Sınıfta uykuya daldıklarında… Tek yaptıkları uyumak olduğunda ve gözlerinin altında koyu halkalar, soluk ten ve büyük davranış değişiklikleri varken… Bunların hepsi çocuğunuzun doktoruna danışmanız için iyi nedenlerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.