Çocuklara Teknolojiyi Ölçülü Kullanmayı Öğretmek

Günümüzde, çocuklar son derece dijitalleşen bir ortamda yaşıyorlar. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, çocuklara teknolojiyi ölçülü ve sağlıklı bir biçimde kullanmayı nasıl öğreteceğinizi bilmeniz gerekiyor.
Çocuklara Teknolojiyi Ölçülü Kullanmayı Öğretmek

Son Güncelleme: 07 Eylül, 2020

Günümüzde, teknoloji hayatımızın büyük bir parçası ve bu durumun iyi yönleri kadar kötü yönleri de var. Toplumun çoğu giderek daha teknolojik hale geldiğinden, çocukların teknolojiyi nasıl ölçülü kullanacağına dair sorular ve endişeler gün geçtikçe artıyor. Teknoloji, çocukların hayatını ve sağlığını nasıl etkiler?

Teknoloji kullanımının istenmeyen bir etkisi, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde fiziksel ve bilişsel durumlara yol açmasıdır. Örneğin, çok fazla ekrana bakmak baş ağrısına, sırt ağrısına, göz kuruluğuna ve anksiyeteye sebep olabilir.

Bununla birlikte, teknoloji ileriye dönük olduğundan çocukları teknolojiden tamamen uzak tutmak imkansızdır. Ebeveyn olarak, çocukların hayatları boyunca teknolojiyi kullanmaya ihtiyaç duyacaklarını anlamalısınız. Bu yüzden, onlara teknolojinin sağlıklı ve ölçülü biçimde nasıl kullanılacağını öğretmeniz gerekir.

“Teknoloji sadece bir araç değildir. Çocukları birlikte çalıştırmak ve onları motive etmek bakımından, öğretmen en önemlisidir.”

– Bill Gates –

sınıfta tablet kullanmak

Çocukların teknolojiyi ölçülü bir şekilde kullanmasına yardımcı olmak için ipuçları

  • Fikir alış verişi yapın ve sınırlar konusunda anlaşın

Küçük çocuklar hakkındaki kararları vermesi gereken ebeveyn olsa da, bazı durumlarda çocuğunuzla konuşmak ve sınır belirlemek daha etkili olabilmektedir.

Çocuk büyüdükçe bu konuda fikir birliğine varmaya devam edin. Örneğin, bu limitlerden bazıları ekran karşısında ne kadar zaman geçirileceğini belirlemek ya da içerikleri kontrol etmektir.

  • Teknolojisiz geçecek bir zaman aralığı belirleyin

Aileler televizyon veya bilgisayardan uzak şekilde birlikte zaman geçirmelidir. Gerekirse, bütün aile üyelerinin hemfikir olduğu bir gün seçin ve bu günü sadece birlikte vakit geçirerek harcayın. Yüz yüze etkileşim, aile bağlarını da güçlendirebilir.

çocuğuna kitap okuyan baba
  • 20-20-20 kuralını uygulayın

Amerikan Optometrik Derneği, yetişkinlerin muzdarip olduğu semptomların aynısına çocukların da sahip olabileceği konusunda ebeveynleri uyarıyor çünkü çocuklar da her gün teknolojik aletler kullanıyor.

Örneğin, Bilgisayara Bakma Sendromu, çeşitli görsel sorunları kapsar. Görüşünüzü etkileyen bu gibi sendromlarla başa çıkmanın yolu 20-20-20 kuralını uygulamaktır. Bu kural, her 20 dakikada bir 20 saniyeliğine 600 metre uzaktaki bir nesneye gözünüzü odaklayarak ekrandan başka bir yere bakmaktan ibarettir.

  • Ebeveyn kontrolü

Internete denetimsiz ulaşma imkanı olan çocuklar, her türlü içeriğe maruz kalabilir. Bu gibi durumlarda, ebeveyn kontrolü sizin dostunuz olacaktır. Böylece çocuğunuzu sağlıksız ve riskli içeriklerden koruyabilirsiniz.

“Eğer teknolojiyi bilgelik veya tedbir olmadan geliştirmeye devam edersek, uşağımız celladımız olabilir.”

– Omar N. Bradley –

gazeteye bakan baba çocuk

İyi rol model olmak kilit rol oynar

Mobil cihazlar, çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde uğultuya sebep olur. Genellikle, ebeveyn sürekli telefonuyla ilgilenir ya da zamanın çoğunu tablet veya bilgisayara adar. 

Eğer çocuğunuza teknolojiyi nasıl ölçülü ve sağlıklı kullanacağını öğretmek istiyorsanız, ilk olarak davranışlarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Başka bir deyişle, eğer kendiniz teknolojiyi ölçülü ve sağlıklı kullanırsanız, çocuğunuz için iyi bir rol model olabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.