Bilgisayar Dersi Çocuklar İçin Neden Önemlidir?

Bilgisayar bilimini öğrenme fırsatı olan çocuklar, her şeyin bilgisayar üzerinden hallediliği bir teknolojik dünyayla yüzleşmeye hazırdır. Bilgisayar dersi almak bu yüzden çok önemlidir.
Bilgisayar Dersi Çocuklar İçin Neden Önemlidir?

Son Güncelleme: 19 Temmuz, 2020

Pek çok çocuk, bilgisayarların sadece oyun oynamak için kullanıldığını düşünür. Ancak sistem çok daha fazlasıdır. Çocuklar için bilgisayar dersi, teknolojinin akıllıca kullanılmasına yardımcı olmaktır.

Uygun bilgiyle, çocuklar bilgisayarı oyun dışında okul görevleri için de kullanmaya başlarlar. Bu yüzden, pek çok ödevde bilgisayardan faydalanabilirler.

Günümüzde pek çok çocuğun teknolojiyle iç içe büyüme gibi bir ayrıcalığı var. Küçük yaştan itibaren, tabletlerin ve oyun konsollarının nasıl kullanılacağını biliyorlar çünkü bu aletler son derece yaygın. Küçük yaşta bilgi edinme çok hızlı gerçekleşir.

Bilgisayar bilimi giderek popülerleşmektedir

Çocuklar için bilgisayar bilgisi, küçük yaştan itibaren teknolojiyi sınıfa dahil etmeye yardımcı müfredat dışı bir aktivitedir. Modern dünyada teknoloji her gün kullanılmaktadır.

Teknoloji hakkında fikir sahibi olmadığınız veye teknolojik aletlerin kullanılmadığı bir dünya hayal etmek zordur. Bu nedenle, başarılı olmak için temel bilgisayar bilgisine sahip olmak önemlidir. Çocuklar modern dünyada kendilerini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek için bilgisayar dersi alabilir.

bilgisayarı öğrenmek

Çocukların geliştirmesi gereken kabiliyetler

Çocuklar bilgisayar becerileri üzerinde çalışmak için cesaretlendirilmelidir. Buna ek olarak, bilgisayarı kararında kullanmanın gerekliliğini çocuğumuza öğretmeli ve onu internetin zararları konusunda uyarmalıyız. Bilgisayar bilimi aşağıdaki temel becerileri gerektirir:

İyi yazmayı öğrenmek

Çocuklar etkileşimli oyunlar aracılığıyla bilgisayar klavyesini hızlı kullanmayı öğrenebilir. Yaşa göre sınıflandırılan pek çok oyun vardır.

Klavye kısayolları

Çocuklar, yaygın işlemleri yapmak için temel komutları öğrenmelidir. Bu kısayollar, zamandan tasarruf etmeyi sağlar ve işleri kolaylaştırır. En çok kullanılan kısayollar kopyala, yapıştır, seçili metni yapıştır veya geri aldır.

Yedekleme

Çocukların bilgisayardaki verileri hard diske veya başka bir yere yedeklemeyi öğrenmesi gerekir. Bu, özellikle okulla ilgili işleri bilgisayardan yapan çocuklar için gereklidir. Bunun nasıl yapılacağını bilmek, bitirilen ödev ve projelerin güvenli bir yerde saklanmasını sağlar.

“Modern dünyada teknoloji her gün kullanılmaktadır. Teknoloji hakkında fikir sahibi olmadığınız veye teknolojik aletlerin kullanılmadığı bir dünya hayal etmek zordur. Bu nedenle, başarılı olmak için temel bilgisayar bilgisine sahip olmak önemlidir.”

Güvenlik ve koruma için programlar

Bilgisayarların pek çoğu, verileri korumak için antivirüs programına veya başka programlara ihtiyaç duyar. Ayrıca, çocukların bu programları kullanmayı öğrenmesi iyidir çünkü böylece kendilerini koruyabilirler. Bu programlardan ebeveynler de faydalanabilir. Çocuklarının internette ulaşabileceği bilgileri kontrol edebilirler.

Çocuklar bilgisayar derslerinde ne öğrenebilir?

Diğer konular gibi, bilgisayar bilimi de çocuklar için önemlidir. Çocukların öğrenebileceği alanlar aşağıdaki gibidir:

 • Bilgisayarın bölümlerini bilmek. Ayrıca bilgisayarın parçaları da öğrenilebilir.
 • Bilgisayar donanımına bağlanmayı ve donanımı açmayı öğrenmek.
 • İşletim sistemlerini ayırt edebilmek ve kullanabilmek. En popüler işletim sistemi Windows’tur.
 • Word, Excel ve PowerPoint gibi en gerekli office araçlarını öğrenmek.
 • İnternette güvenle gezmek.
 • Programları ve uygulamaları yüklemek.
 • Farklı sosyal ağlarda, mail adresi açmak ve hesapları kullanmak.
bilgisayar bilimi

Çocuklar için bilgisayar derslerinin avantajları

Aşağıda, çocuklar için bilgisayar dersinin avantajlarından bahsedeceğiz. Bilgisayar bilimi eğitim için faydalıdır çünkü önemli bir kaynak sağlar. Çocuklar:

 • Araştırma yapmayı öğrenirler. İlgili oldukları ve merak ettikleri konularda araştırma yaparlar
 • Öğrenirken daha bağımsız hissetmeyi ve iletişimi artırır.
 • Beyinlerini uyarıcı oyunlar kullanır ve bazı beyin fonksiyonlarını geliştirir.
 • Düşünme becerisini teşvik eder.
 • Yaratıcılığı artırır.
 • Gruplar halinde çalışmayı öğrenir. Böylece, bilgiyi paylaşır.
 • Kendi eğitim hayatının kontrolünü ele alır. Böylece ihtiyaçlarını ve etrafındaki teknolojik dünyanın gerekliliklerini sağlayabilmek için bağımsız çalışmayı öğrenir.
 • Farklı kültürler hakkında fikir sahibi olur.

Özetlemek gerekirse, çocukların bilgisayarı bir oyuncak olarak görmeyi bırakması için, bilgisayar dersine kayıt olması önemlidir. Bu kurslarda çocuğunuz hayatına ve eğitimine faydalı olacak araçlar öğrenir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.