Teknoloji Sayesinde Yaratıcılığı Artırmanın 3 Yolu

24 Ocak 2020
Bu yazıda teknoloji sayesinde yaratıcılığı artırmanın 3 yolundan bahsedeceğiz. Merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Yaratıcılık 21. yüzyılda en önemli yeteneklerden biri haline geldi. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018 yılında yayınladığı bir rapora göre, 2020 yılında işverenlerin en çok önem verdiği üç sosyal beceriden biri de yaratıcılık olacak. Teknoloji sayesinde yaratıcılığı artırmak ise mümkün.

Bir IBM anketine göre ise, CEO pozisyonundaki kişilerin %60’ı yaratıcılığı lider olabilmek için sahip olunması gereken en önemli yetenek olarak görüyor. Bu yeteneği teknoloji sayesinde daha da geliştirmeniz mümkün.

“Teknoloji zaman zaman çalışma ortamlarında dikkat dağıtıcı bir unsur olarak değerlendirilse de doğru şekilde kullanıldığında, farklı şekillerde düşündürmeye ve yaratıcı fikirler ortaya atmaya olanak sağlayan bir araç olarak kullanılabilir.”

Eğer teknoloji sayesinde yaratıcılığı nasıl artırabileceğinizi merak ediyorsanız ve bunu öğrencileriniz üzerinde uygulamak istiyorsanız, size bunun için birkaç yöntemden bahsedeceğiz. Aşağıda bahsettiğimiz tavsiyeleri okuyun ve uygulamaya çalışın.

Gerçek dikkat dağıtıcı unsurları belirleyerek teknolojiyi yaratıcılığı artırmakta kullanın

Öğretmenler genellikle teknolojiyi dikkat dağıtıcı bir unsur olarak görürler. Bunun yanlış olduğu söylenemez. Teknoloji dikkat dağıtıcı bir etken olabilir. Fakat, uzmanlara göre yaratıcılık söz konusu olduğunda dikkat dağıtıcı unsurlar aslında tahmin edildiği kadar olumsuz değil, aksine oldukça faydalıdır.

bilgisayarla oynayan çocuklar

Harvard Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi’nden bir grup nörologun çalışmalarına göre, dikkat dağınıklığı fazla olan kişilerin yaratıcı düşünceleri çok daha fazladır. Özetle, dikkat dağıtıcı unsurlar aslında bir noktada faydalı olabilirler.

Hem dikkat dağınıklığı fazla olan kişiler hem de konsantrasyonu yüksek olan kişiler, yaratıcı fikirler üretmek istiyorlarsa zihinlerini serbest bırakarak dikkat dağıtıcı unsurların etkilerine kapılıp gitmeliler. Fakat, doğru dikkat dağıtıcı unsurların neler olduğunu bilip buna göre hareket etmek gerekir.

Bu düşünceden yola çıkarak, öğretmenlerin öğrencilerine yol göstermeleri gerekir. Eğer teknoloji sebebiyle öğrencilerin dikkati dağılıyorsa, ki bu çok normaldir, öğretmenler bu durumu öğrenciler için fırsata çevirerek onlara bir şeyler öğretmek veya ilham almalarını sağlamak için kullanmalılar.

Yeniliklere açık olun

Değişim kaçınılmazdır. Teknoloji söz konusu olduğunda da durum böyledir. Fakat, değişim zaman zaman rahatsız edici olabilir. Yaratıcı insanların en önemli özelliklerinden biri ise yeni fikirleri duymaya ve tecrübeleri deneyimlemeye açık olmalarıdır. 

Günün birinde öğrencilerin eğitim öğretim hayatlarında sıklıkla kullandıkları internet sitesi ve benzeri araçlardan birinde bir değişiklik olduğunda ve öğrenciler bu durumu sıcak karşılamadıklarında, öğretmenlerin görevi öğrencilere yeniliklere açık olmayı öğretmek ve onları bu konuda eğitmek olmalıdır.

Teknolojiden faydalanarak öğrenmek ve eğlenmek arasındaki geçişi kolaylaştırın ve yaratıcılığı artırın

Öğrenmek ve eğlenmek arasındaki geçişi kolaylaştırmak da teknoloji sayesinde yaratıcılığı artırmanın yollarından biridir. Eğlenmenin ve öğrenmenin aynı anda var olabileceğini öğretmek, öğrencilerin okul hayatı ve özel hayat arasındaki dengeyi bulmalarını sağlayacaktır.

Öğrenciler öğrenirken eğlenebildiklerini fark ettiklerinde, farklı düşünce biçimlerine karşı daha açık ve yaratıcı olmaya başlarlar. Ek olarak, öğrendikleri konusunda yaratıcı ve parlak fikirler üretebildiklerini keşfederler.

tablet ile eğitim

“Okul ve eğlence ayrımını keskin bir şekilde yapmak yerine öğrencilere öğrenirken eğlenebildiklerini göstermeliyiz.”

Araştırmalara göre, yaratıcı düşünme süreci kişinin tek başına zaman geçirmesini ve ilgili konu üzerine düşünmesini gerektirir. Bu süre boyunca, düşünceler zihinde serbestçe dolaşır. Öğrencilerin iyi veya kötü pek çok düşünce ve fikri olabilir. Bunların üzerine zaman ayırarak ve düşünerek nasıl ilerlemeleri gerektiği ile alakalı doğru karar verebilirler.

Sonuç olarak, hem grup olarak hem de bireysel olarak teknoloji kullanımı yaratıcılığı artırabilir. Bunu başarmak için kendinize alan ve zaman yaratmalısınız. Böylelikle, kendi içinizde bir denge kurabilirsiniz.

  • World Economic Forum. The Future of Jobs Report 2018. Cologny/Geneva – Switzerland.
  • Navarro Lozano, Juan. (2008). Mejora de la creatividad en el aula de primaria. Diss. Universidad de Murcia.
  • Fisher, Robert. (2013). El diálogo creativo en el aula. Ediciones Morata, 2013.