İyi Bir Öğretmen Hayatınızı Kurtarabilir

9 Eylül 2019
Çocukluk yıllarında iyi bir öğretmeni olan herkes, bu insanın yaşamları üzerinde mutluluğa ve kişisel gelişime giden yolu belirleyen olumlu bir etkiye sahip olduğunu bilir.

İyi bir öğretmen, belli bir akademik alanın ötesinde, yaşamın birçok alanında öğrenciye yardım etme yeteneğine sahiptir. Aynı ortamda çok fazla zaman harcamak, insanların ilk bakışta göründüğünden daha büyük öneme sahip ilişkiler geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Doğru kelimeyi doğru zamanda ve doğru şekilde söyleyen iyi bir öğretmen rehber olabilir.

Öğretmenler öğrencileri üzerinde nasıl böyle bir etkiye sahiptir? Bilgelikle, hislerini karşısındaki kişilere yansıtmadan ve daima olumlu niyetlerle konuşarak bir etkiye sahip olurlar.

“Ortalama bir öğretmen anlatır, sıradan öğretmen açıklar, iyi öğretmen gösterir ve mükemmel öğretmen ilham verir”
–William A. Ward–

Özveri, dürüstlük, mesleğe olan tutku, disiplin, bağlılık, sorumluluk ve duygusal zeka, iyi bir öğretmenin sahip olduğu özelliklerden sadece birkaçıdır.

İyi bir öğretmeni nasıl tanıyabiliriz?

İyi bir öğretmen, anısını öğrencisinin zihninde olumlu bir şekilde sürdüren kişidir. İster akademik ister kişisel olsun, paylaştığı bilginin, zamanın geçişine rağmen, hala ilham vermeyi başarabilen çarpıcı bir etkisi vardır.

iyi bir öğretmen ve öğrencisi

İyi öğretmenler, daima öğrencilerinin arkadaşça ve nazik bir şekilde kendilerini anlamalarını sağlamayı isterler. Bazen bir kelime bile söylemelerine gerek kalmaz, sadece öğrencilerine zor zamanlarında destek sağlamak ve çözüm bulmalarına yardımcı olmak için vardırlar.

İyi öğretmenler yalnızca ebeveynleri veya velileriyle onları endişelendiren durumlar hakkında konuşmaya çalışmayacak, aynı zamanda öğrencileriye sorumlulukları dahilinde ilgilenmeye çalışacaklardır.

Ana özellikler

Yukarıda belirtilen özelliklere ek olarak, iyi öğretmenler aşağıdaki yetenek ve tutumlara sahiptir:

  1. Diyalogda açıklık. Öğrencileri, veliler ve vasilerle iyi ilişkiler kurmaya olanak tanıyan açık ve net bir biçimde iletişim kurarlar.
  2. Proaktiflik. İyi öğretmenler sorunlara çözüm bulmaya odaklanır.
  3. Vazgeçmezler. Kendilerini yormadan öğrencileri için iş yerinde ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar.
  4. Şüphe onların en iyi müttefikidir. Bu özellik onların eleştirel düşünme yeteneklerini geliştirmelerini sağlar. İyi öğretmenler, soru sormanın öğrencileri için önemli ve faydalı olduğunu bilir.
  5. Öğrencilere sadece notları için değil, çabaları ve nitelikleri için de değer verirler.
  6. İyi öğretmenler kendilerini analiz eder ve stratejilerini gerekirse defalarca gözden geçirir.
  7. Günün sonunda, mesajın iletilme şeklinin mesajın kendisi kadar önemli olduğunu bilirler.

Sınıfta

İyi öğretmenler, öğrencilere en iyi çözümleri bulmak için problemlere farklı açılardan bakmayı öğretir.

İşlerini asla yarıda bırakmazlar. İlk başta zor olsa da her zaman en iyi çözümleri bulmaya çalışırlar.

Sınıfı motive ve dikkatli tutmak önemlidir. Bu nasıl yapılır? sorular sorarak, hikaye anlatarak ve oyun oynayarak, vb.

İyi bir öğretmen öğrencinin düzgün bir şekilde entegre olmadığını görürse, onları zorlamaz. Bunun yerine, neler olup bittiğini ve yardım etmek için ne yapabileceklerini bulmaya çalışırlar.

Başka bir deyişle, öğrencilerinin sınıfta iyi hissetmelerini sağlamaya çalışırlar. Aktif olarak katılmaya karar verip vermemesine bakılmaksızın, öğrencilerinin aktivitelerden bir şeyler kazanmalarını sağlarlar.

Aynı şekilde, iyi öğretmenler öğrencileri ile hayat dolu, hoş, samimi ve saygılı bir ilişki sürdürmeleri gerektiğini bilirler.

Her ne kadar öğretmenler insan da olsalar ve herkes gibi problemleri de olsa, bir sınıfı öğrenme için nasıl sağlıklı bir ortam haline getireceklerini bilirler.

sınıf ve öğretmeni

İyi öğretmenler, bilgileri samimi bir biçimde ve aynı zamanda pedagojik araçlar kullanarak paylaşabilmelidir.

İyi öğretmenler her an karşınıza çıkabilir. Okul öncesi, ilköğretim, ergenlik ve hatta yetişkinlik döneminde bile ortaya çıkabilir.

Bir insanın hayatını etkilemek için doğrudan dersler okutmak zorunda bile değillerdir. Kardeşlerine veya çocuklarına öğreterek bile bir insanın yaşamını etkileyebilirler.