Küçük Prens Kitabından Bilgelik Dolu 10 Alıntı

Küçük Prens kitabından alınmış ve derin mesajları olan birkaç alıntıyı keşfedin.
Küçük Prens Kitabından Bilgelik Dolu 10 Alıntı

Son Güncelleme: 16 Mayıs, 2019

Küçük Prens kitabından alınan bilgelik dolu sözler her yaştan kadın ve erkekler tarafından çokça okunmuştur. Bu kitap, ilk bakışta basit bir çocuk romanı gibi gözükebilir. Öte yandan, dünyada bu edebi eseri çok seven milyonlarca yetişkin de vardır.

Küçük Prens kitabının ilginç tarafı basit ama derin cümleler içermesidir. Kitabın yazarı, Antoine de Saint-Exupéry, mükemmel bir denge içinde yazmayı çok iyi biliyordu. Bu yüzden, bu eser birçok nesli etkilemeyi başarmıştır ve buna hala devam etmektedir.

Küçük Prens romanında takdir edilmeyi ve hatırlanmayı hak eden birçok cümle bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda bu cümlelerden sizin için seçtiklerimize birlikte bakacağız. Daha sevebileceğiniz birçok farklı söz olsa da bu küçük listenin size bu kitabın mükemmelliği hakkında fikir vereceğine inanıyoruz.

Küçük Prens romanında yaygın bir tema olan zaman

Zaman, Küçük Prens romanında sıkça yer alan bir konudur. Örneğin, şu alıntı zamanı ima etmektedir: “İnsanların hiçbir şeyi anlamak için vakti yoktur. Onlar, mağazalardan kullanıma hazır şeyler satın alırlar. Fakat arkadaş satın alınacak mağazalar olmadığı için insanların artık arkadaşı yoktur. ” 

Bu durumda, yukarıdaki metin insanın acele etmeye olan meyilini ve asıl önemli olan şeylere vakit ayırmamız gerektiğini vurguluyor. Şu sözde de benzeri bir mesaj tekrar edilmektedir: “Gülü önemli yapan şey onu yetiştirmek için harcadığın zamandır.” Bu söz de bir şeylere ayırdığımız zamanın onları değerli yaptığını ifade ediyor.

Geleceğe doğru ilerlemek

Küçük Prens: “Düz bir yolda yürümek kimseyi çok uzağa götürmez.” der. Burada, karakter, eylemsizlik bariyerini aşmanın öneminden bahsetmektedir. Değişim ve çeşitlilik gelişmemiz sağlar. Öte yandan, sabitlikte ısrar etmek bizi daha iyiye gitmekten alıkoyar.

Bakmak ve görmek

Bu söz, bu klasik romandan çok kez alıntılanan bir cümledir: İşte benim asıl sırrım ve bu aslında çok basit bir sır: “İnsan ancak kalbiyle doğru görür; asıl önemli olanlar göze görünmeyen şeylerdir .” Burada bir kişinin gözleriyle ve kalbiyle gördüğü şeyler arasındaki fark ifade edilmektedir. Kalp, dışarıdan görülenden daha fazlasını görür ve asıl önemli olan şeylere ulaşmamızı sağlar.

Çöl

Bu kitabın büyük bir kısmı çölde geçmektedir. Sembolik olarak çöl, ıssız ve yaşanması zor olan bir bölgedir. Öte yandan, Antoine de Saint-Exupéry bizi bir şeyleri farklı bir ışıkta görmeye davet eder ve şöyle söyler: “Bir çölü güzel yapan şey, bir yerlerde bir kuyu saklıyor olmasıdır.” Başka bir deyişle, her zaman ve her durumda bir umut vardır.

Kendini ve diğer insanları yargılamak

Küçük Prens kitabından bir başka alıntı ise şöyledir: “Bu hayattaki en zor şeylerden biridir. Kişinin kendini yargılayabilmesi diğer insanları yargılamasından çok daha zor bir iştir. Eğer kendinizi doğru bir şekilde yargılamayı başarabilirseniz işte o zaman bilge birisiniz demektir.”

Burada yazar, kişinin kendine tarafsız olarak bakmasının ne kadar zor olduğunu vurgulamaktadır. Her zaman için kendimizdense başka insanların hatalarını ve kusurlarını görmek daha kolaydır.

Yıldızların anlamı

Küçük Prens’in vurguladığı diğer bir konu ise gerçekliğin kendi başına anlamsız olduğudur. Her insana anlam katan şey onun yaşadığı deneyimlerdir. Yazar bu fikri şu sözlerle çok güzel ifade ediyor: “Gece başınızı kaldırıp yıldızlara baktığınızda, ben orada olacağım ve güleceğim için size göre sanki yıldızlar gülüyormuş gibi olacak. Artık gülebilen yıldızlarınız var!” 

Mantıklı olmaktansa bir şeylerin tadını çıkarmak

Bu harika yapıt, bilgeliğin bir kaynağı olarak hassasiyetten sıkça bahsetmektedir. Bir noktada şöyle der: “Kişi hiçbir zaman çiçekleri dinlememelidir. Onlara sadece bakmalı ve kokularını içine çekmelidir.” Yazarın burada söylediği şey, sözlere takılıp kalırsak bir şeylerin gerçekten tadını çıkaramayabileceğimizdir.

Bir şeyleri evcilleştirmek

“Evcilleştirmek” sözünün Küçük Prens kitabında çok özel bir anlamı vardır. Prensin de söylediği gibi bu, iletişim kurmaktır. Bu bağlamda, şöyle söyleyen güzel bir söz vardır: “Kişi sadece evcilleştirdiği varlıkları anlar.” Bir şeyi “evcilleştirmek” için onunla çokça zaman geçirmeniz gerekir. Bu “evcilleştirme” sayesinde bir şeyi daha özel bir hale getirebilirsiniz.

Bazen biraz ağlamak

Son söze benzer olarak, Küçük Prens’te şöyle bir söz de bulunmaktadır: “Kişi kendinin evcilleştirilmesine izin verirse biraz ağlama riskini de alır.” Burada söylenmek istenen, birisiyle yakın bağlar kurarsanız acı çekmeniz kaçınılmazdır. Beraberinde hiç acı barındırmayan bir ilişki yoktur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Capestany, E.J. (1982). The Dialectic of the Little Prince. University Press of America, Maryland.
  • de Saint-Exupéry, A. (1943). El principito. Emecé Editores.
  • López Valero, A., Encabo Fernández, E., & Moreno Muñoz, C. (2002). Esencias de un “pequeño príncipe”. Didáctica de la literatura y valores. Didáctica. Lengua y Literatura.
  • Link, D. (2015). INFÂNCIA. Alea : Estudos Neolatinos. https://doi.org/10.1590/1517-106x/172-199
  • Pérez-Muskus, C. I. (2015). El Principito: Claves para educar en la amistad. Estudio a la luz del pensamiento de Rafael Tomás Caldera. https://dadun.unav.edu/handle/10171/39432

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.