Hayali Arkadaşlar: Ne Yapmalısınız?

Hayali Arkadaşlar: Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 22 Mart, 2019

Hayali arkadaşlar, çocukların tüm yaramazlıklarını, sırlarını ve arzularını bilen ayrılmaz arkadaşlardır.

Bu arkadaşlar, onlara asla ihanet etmez ve ne zaman, nerede olursa olsun onları dinlemeye, teselli etmeye ve birlikte vakit geçirmeye her zaman hazırdır.

Hayali Dostlar: Gerçek Bir Olgu

Çocukluk döneminde hayali arkadaşlara sahip olmak, aileleri bazen şaşırtabilir.

  • Çocuğum kendisini yalnız mı hissediyor?
  • Onlara yeterince dikkat etmiyor muyuz?
  • Hayali bir arkadaş bulup onunla konuşma ihtiyacı hissedecek bir sıkıntıları mı var?
  • Niçin gerçek birini bulmak yerine, bir arkadaş yaratmak zorunda kaldılar?

Ebeveynlerin, kötü bir şey olduğundan veya yalnızlık çekmiş olmalarından dolayı çocukların hayali bir arkadaş yarattıklarını düşünmeleri, nadir karşılaşılan bir konu değildir.

Çocuklarına gösterdikleri ilginin yeterli olup olmadığına dair ebeveynlerin bu kuşkuları, kendilerine sonu gelmeyen sorular sormalarına yol açar ki bu genelde durumu daha da kötüleştirir.

Cevap arayışındaki aynı ebeveynler, çocuklarının, yaşıtları içinde hayali arkadaşı olan tek kişi olup olmadığını veya diğer modern çocuklar arasında bunun yaygın olup olmadığını sorarlar.

Bu ve bu gibi diğer kuşkularınızı açıklığa kavuşturmak için okumaya devam edin.

Hayali Arkadaşlar Nedir?

Hayali arkadaşlar, gerçek olmayan, bir çocuğun zihninde yaşayan ve her bireyin ihtiyacına göre görünen ve kaybolan karakterlerdir.

kırık vazo ve çocuk

Zihinsel Bir Bozukluğun Sonuçları mı?

Genel olarak normal olduğundan, bir bozukluğun sonucu olarak görülmez. Bu karakterler, genellikle 2-8 yaş arası çocuklarda görülür ve zamanla kaybolup gider.

Yine de, çocuğunuzun hayali bir arkadaşının ortaya çıktığını görüyor ve bunun normal bir şey olmadığından şüpheleniyorsanız, öncelikle bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. Bir pedagog ile görüşürseniz hayali arkadaşlarının normal olup olmadığını veya bir hastalığı gösterip göstermediğini, size kesin olarak söyleyebilir.

Hayali bir Arkadaş Yaratıcılığın Göstergesi mi?

Evet, hayali arkadaşlar çocukların yarattığı fantezilerdir ve fantezilerin olduğu her yerde de yaratıcılık vardır.

Hayali arkadaşlar; hayat bulan oyuncak bebekler, tamamen uydurulmuş karakterler ya da fantastik hayvanlar olabilir. Bu arkadaşlar, inanılmaz bir ‘fiziğe’ sahip olabilir ve başkasının yapamayacağı şeyleri yapabilirler.

Hayali Dostlarla Ne Yapmalıyım?

Hiçbir şey, kesinlikle hiçbir şey yapmayın. Hayali arkadaşlar, yetişkinleri endişelendirmemeli, tam tersine, çocuğun oynaması ve konuşması için bir ‘arkadaşının’ olması harika bir şey olarak görülmelidir.

Eğer çocuk bir şeylere içerliyor ya da hayatında bir şeyler ters gidiyorsa, hayali bir arkadaşın varlığı sorunu daha da kötüleştirmez.

Ebeveynler, bu durumla karşılaştıklarında tamamen doğal davranmalı ve hatta bu hayali arkadaşla kendi çocuklarıymış gibi konuşmalıdırlar. Hayali arkadaşlarını her ‘canlandırdıklarında’ görmezden gelmek, bu arkadaşları reddetmek veya bunlar için çocuğunuzla kavga etmek iyi bir şey değildir.

Çocuğunuza, bu arkadaşın var olmadığını, yalan söylediğini veya bunları yaratanın kendileri olduğunu da söylemeyin.

Hayali arkadaşlar, çocukluklarının bir parçası ve gelişimlerinin bir parçası olabilir, sonuçta aileler tarafından kabul edilmelidir.

Çocuğunuz hayali arkadaşlarını, örneğin daha önce yaptığı bir şaka için suçlamak istediğinde ve bu nedenle herhangi bir sorumluluk almaktan kaçındığında tedbirler almanız gerekir.

Ne Zaman Endişelenmeliyim?

Daha önce de söylediğimiz gibi, aile fertlerini en iyi bilen yine ailenin kendisidir ve hayali arkadaşın normal olup olmadığını bilmek için sezgilerini dinlemelidir. Çocuğun hayali arkadaşının normal olmaması durumunda, bir uzmandan yardım almalısınız.

Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzla konuşmalı veya bir psikoloğa başvurmalısınız:

  1. Çocuğun hayali arkadaşlarına karşı davranışlarında, ölüm gibi yaşlarıyla uyumsuz ve takıntılı konular yer alıyorsa.
  2. Çocuğunuz, gerçek arkadaşlarıyla olduğundan daha fazla hayali arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmek istiyorsa.
  3. Hayali arkadaş “kötü” fikirlere sahipse ve her defasında çocuğu riske sokan kötü şeyler yapıyorsa.
  4. Çocuğunuzun gerçek dünyada hiç arkadaşı yoksa ve okuldaki çocuklarla nasıl geçinmesi gerektiğini bilmiyorsa.

Hayali Arkadaşların Yaygınlığı

Dünyadaki çocukların yaklaşık yarısı, ömrünün herhangi bir noktasında (uzun dönemli veya özel anlara ait) hayali bir arkadaşa sahip olmuştur.

Bazı çocuklar, her zaman birlikte olacakları şekilde bir hayali arkadaş, bazıları da bir oyun arkadaşı yaratırken, diğerleri de bir süreliğine bu arkadaşlara sahip olup ardından unuturlar.

İlginizi çekebilir ...
Bebeğinizin Öğrenme Güdüsünü Harekete Geçirmek için Onunla Oyun Oynayın
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebeğinizin Öğrenme Güdüsünü Harekete Geçirmek için Onunla Oyun Oynayın

Hepimiz oynayarak öğreniriz. Aslında oyunlar, öğrenmenin ve çeşitli alanlardaki yeteneklerimizi geliştirmenin en iyi yoludurlar. Bebeğiniz ile oyun...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.