Sabırsız Ebeveynlere 5 Tavsiye

Sabırsız Ebeveynlere 5 Tavsiye

Son Güncelleme: 18 Nisan, 2018

Sabır, gelecekteki yansımalarımız olacak çocuklarımızı büyütürken güçlendirilmesi gereken bir erdemdir. İşte sabırsız ebeveynler için bazı önemli ipuçları.

Bebekler büyüdükçe, taleplerini anne ve babadan alıyorlar. Bu büyüme sürecinin bir parçası olarak, kendinizi sabır ve dinginlik ile kollamak önemlidir. Büyüyen aşamaların her biri ile mümkün olan en iyi şekilde yüzleşmek için bunu yapın.

Genel olarak, sabırsız ebeveynler, annelik ve babalığı başka bir tavırla ele almaya karar verenlerle aynı sonuçları elde edemezler. Hiç şüphesiz karmaşık ve yönetimi kolay olmayan durumlar vardır. Örneğin: itaatsiz olduğu için kızdığınız çocuğunuzun kötü bir cevap vermesi.

Sabırsızlık, çocuklarımıza örnek olarak iletilebilir.

Ancak çocuklarımızın koruyucuları olunca, çok zor ve zorlayıcı anların olacağının farkında olmalıyız. Bu karmaşık durumlarda olduğumuzda derin bir nefes almalı ve farklı bir şekilde tepki vermeye çalışmalıyız. Her zaman rahatsız edici anlar olacağının farkında olmak, her şeye farklı bir bakış açısıyla bakmanıza yardımcı olacaktır.

Bu bağlamda, sabrınızı sınava sokan şartlarda sakin kalmanıza yardımcı olacak bir dizi ipucu izlemek önemlidir. Her zaman çocuğunuzun takip ettiği örnek olacağını hatırlayın. Karmaşık senaryolarda yaptığınız gibi tepki gösterebilirler.

Sabırsız ebeveynler: Özellikleri nelerdir?

oğluna kızan anne

Çığlıklar, saldırgan davranışlar, gözyaşlarını kolayca yıkmak, her şeyi geride bırakıp kaçmak istemek, sabırsız ebeveynlerde görebildiğimiz özelliklerden sadece birkaçıdır. Bir çocuğu eğitmek kolay bir iş değildir ve belli durumlarda umutsuzluk içinde olmak tamamen normaldir. Ancak bu durumun tekrarlanması iyi bir işaret değildir.

Çocuklar evde yaptıklarımızın bir yansımasıdır. Bu nedenle çocuğunuzun bu tür davranışlar sergilediğini görürseniz şaşırmayın. Ayrıca, sahip olduğumuz sorumluluk derecesini incelemeden onları yargılamak da adil değildir.

Sabır ve öz kontrol ebeveynliğin bir parçası olmalıdır

Tamam, çok yorgunsunuz, iyi bir gün geçirmediniz ve yalnız kalmaya ihtiyacınız var. Bunun acısını hayatınızın aşkından çıkarmadan önce, kendi içinizde öz kontrolün gücünü keşfetmeniz önemlidir. Onu bulmak ve güçlendirmek için yapabileceğiniz bir şey görelim.

Sabırsızlığı önlemek için ipuçları

Yoğun bir tempoda yaşadığınız için kendinizi bunalmış hissedebilirsiniz, ancak sakinliğinizi kaybetmemek için sırrı bulmak önemlidir. Aşağıdaki önerileri dikkate alırsanız, sesinizi yükseltmek, gereksiz ceza ve kötü muamele tamamen ortadan kalkabilir:

sabırlı anne ve oğlu
  • Sakin olun: kızgın olduğunuzda öfke nöbetleri ve çaresiz gözyaşı dökmekten kaçının.Farkına varmadan, çocuklarımızdan kontrolü kaybetmemelerini talep ediyoruz, oysa biz çoktan kontrolü yitirmiş durumdayız. Söylemek istedikleri şeye sevgi ile kulak verin ve sonra da düşüncenizi sevgi ile açıklamanın bir yolunu arayın.
  • Yaptıklarınızla tutarlı olun: Söylediğimiz şeylerin doğru olup olmamasından ziyade yaptıklarımızı gözlemlemekten ders alırlar. Söylediklerimizle ne yaptığımız arasında tutarlı olmak önemlidir. Çocuğunuza bağırmamasını rica ederseniz, kendiniz de bağırmamalısınız. Daha fazla okumasını istiyorsanız, televizyonu kapatıp ilginç bir kitap okuyun.
  • Empatik olmaya çalışın: Kendinizi bir an için onların yerine koyun. Ne hissettiklerini anlamaya çalışın (öfke, utanç, korku, üzüntü ya da hayal kırıklığı). Eğer çocuğunuzun duygularıyla bağlantı kurabiliyorsanız, durumu daha iyi bir şekilde halledebileceksiniz.
  • Esnek olmaya çalışın: Bin kere “hayır” sözünü duymak çok rahatsız edici olabilir. Çocuğunuza fazla yüklenmeyin ve yeni şeyler yapmaları için alanlar açın. “Çünkü ben öyle söylüyorum” gibi zayıf argümanlar kullanmayın, bunun gibi argümanlarla güvenilirliği kaybedersiniz.
  • Ve elbette sabırlı olmaya çalışın: Yorgunluk veya cesaretsizlik nedeniyle kaybettiğimiz sabrı kazanmaya çalışın. Zorlu aşamalar geçecek, çocuğunuza daha yakın olmak için her andan yararlanın ve asla öfkeye kapılmayın.

Özellikle çocuğunuzun hayatında yardımcı olabilecek, sizi daha iyi bir insan yapabilecek bu tavsiyeleri denemeye değer. Anneler, babalar, çaresizliğe kapılmayın ve hayatı bu küçük meleklerin yanında adım adım yaşayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.