Psikoloji

Psikoloji, kendi duygusal ve psikolojik sağlığımızın yanı sıra çocuklarımızınkiler için de kullanabileceğimiz bir araçtır. Bazen “iyi” olmanın sadece acı ya da fiziksel bir hastalığa sahip olmamak anlamına gelmediğini unutuyoruz. İyi olmak ve iyi yaşamak; mutlu olmak, kendimiz ve çevremizdeki insanlardan memnun olmaktır. Ben Anneyim’de anne ve çocuk psikolojisini inceleyin. Burada en iyi, en yararlı makaleleri bulabilirsiniz.

Partnerinizle Tartışmak: Olumlu Yönleri

Eğer bir ilişki yaşadıysanız mutlaka siz de partnerinizle tartışmışsınızdır. Bunun gerçekleştiği anda partnerinizle tartışmak size olumlu bir şeymiş gibi gelmemiş olabilir. Uyum, her ilişki için hayati bir kavram olsa da pek çok psikolog partnerinizle tartışmanın olumlu yönleri olduğunu belirtmektedir.

Depresyon Anne-Çocuk İlişkisini Nasıl Etkiler?

Düşündüğünüzden daha yaygın bir sorun olduğu için, depresyonun anne-çocuk ilişkisini nasıl etkilediğini bilmek önemlidir.Kadın dünyaya bir çocuk getirdiği andan itibaren, çocuğuyla arasında gerçekten büyülü bir bağ vardır.  Bununla birlikte, bazı faktörler bu önemli bağı koparabilir veya bağa zarar verebilir.

İlişkideki Krizlerin Üstesinden Gelme Yolları

Hayattaki farkı durumlar, ilişkinin gidişatını etkileyebilir. Bununla birlikte, ayrılıklar da meydana gelebilir çünkü zaman ilişkileri daha da yıpratabilir. Bu yazımızda, ilişkideki krizlerin sebeplerinden ve bu krizleri nasıl aşabileceğinizden bahsedeceğiz.

Çocuklardaki Matematik Anksiyetesi

Matematik anksiyetesi çocuklarda oldukça yaygındır. Bu durum, başka insanların önünde matematik problemi çözerken yoğun bir gerginlik ve baskı hissetmekle karakterizedir. Basit bir toplama çıkarma işleminde bile, çocuklar ve yetişkinler bu durumun üstesinden zar zor gelir.

Lev Semionovich Vygotsky ve Oyun Psikolojisi

Rus psikolog Lev Semionovich Vygotsky alanının öncülerinden biridir. Özellikle gelişim psikolojisi alanındaki çalışmalarıyla tanınır. Vygotsky, insan gelişiminin sosyal etkileşimlere bağlı olduğunu belirtmiştir. İnsan gelişiminin temel öğelerinden biri oyundur ve Vygotsky oyun psikolojisi alanında oldukça yenilikçi teoriler öne sürmüştür.

Ne Zaman Bir Çocuk Psikoloğuna Gitmek Gerekir?

Anne ve baba olmanın yazılı birtakım kuralları bulunmaz. Her zaman çocuklarımız için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırız. Ancak yine de kimi zaman bizi aşan konular olduğunu hisseder ve bir yardıma ihtiyaç duyarız. Bu bağlamda, bir çocuk psikoloğuna gitmek insanlar…

Modern Manevi Anne ve Baş Nedime İçin Tavsiyeler

Kadınlar doğum yaparken veya evlenmeye karar verdiklerinde, manevi anne ve baş nedime için doğru seçimin kim olacağını düşünmeye başlayabilirler. Bu karar başkasının hayatının büyük bir parçası olma davetini ima eder, bu yüzden önemli bir sorumluluktur.

Öfke Kontrolü: Öfkemizi Nasıl Kontrol Altına Alabiliriz?

Öfke, kızgın hissettiğimizde ya da haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüzde ortaya çıkan bir duygudur. Bu duygu, temel duygularımızdan biridir ve zaman zaman, özellikle de anne ya da babaysak, öfkelenmemiz normaldir. Öfke kontrolü, hem çocuk yetiştirme konusunda sağlam adımlar atabilmemiz hem de genel olarak…

Aile Yaraları Kolay İyileşmez

Beraber yaşayıp da sorunları olmayan bir aile bulmak imkansıza yakın bir iştir. Aile üyeleri arasında büyük bir sevgi, anlayış ve saygı olabilir. Ancak herkes birbirinden farklıdır ve bu nedenle bazen bir arada yaşamak  zorlaşabilir ve aile yaraları oluşabilir.

Oedipus Kompleksi: Çocuk Gelişiminin Bir Aşaması

Oedipus kompleksi, bir çocuğun ebeveynlerine karşı olan olumlu ve olumsuz hisleri arasındaki çatışmayı ifade eden bir kavramdır. Çocuklar genellikle bebeklikten itibaren annelerine karşı büyük bir sevgi gösterirler. Bununla beraber bu sevginin daha derin olduğu durumlar vardır: Bu aşama da Oedipus…

Yetişkinlerde Çocukluktan Kalma 5 Duygusal Yara

Çocukluk yıllarınızı geçirdiğiniz koşullar ve yaşadığınız tecrübeler yüzünden çeşitli duygusal yaralarınız olabilir. Herhangi bir duygusal yara, hayatınızın ilerleyen dönemlerinde de hafif ya da ağır olarak etkisini hissettirmeye devam edecektir.

Benlik Kavramı Nedir ve Nasıl Gelişir?

Kendi kişisel benlik kavramımızı değerlendirirken birçok değişken devreye girer. Çoğu durumda, bunlar bizi çevreleyen şeylerden ya da çevremizle olan ilişkimizden etkilenmiş ya da etkilenecek şeylerdir. Aşağıda benlik kavramının ne olduğunu ve nasıl geliştiğini açıklayacağız.

Rüyanızda Dişlerinizin Döküldüğünü Görmek Ne Anlama Gelir?

Beynimizin biz uyurken rüya görmemizi sağlaması çok normaldir. Rüyalarımız, genellikle gün içinde yaptığımız aktivitelere bağlıdır. Rüyanızda dişlerinizin döküldüğünü görmek en yaygın görülen rüyalardan biridir. Bu yazımızda size bu durumun olası birkaç anlamından söz edeceğiz. Dişler, insan vücudunun stabil, güçlü ve…

Çocuk Psikolojisi Hakkında Temel Bilgiler

Çocuk psikolojisi, çocuk gelişiminin bir parçası olan çocukluk dönemindeki psikolojik süreçleri ele alır. 19. yy’da daha çok biyolojik olan konularla, 20. yy’da teorilerin alanı psikoanalizlerle, bilişsel psikolojiyle ve yapısalcılıkla genişlemiştir.

Aile Parçalanması ve Bunun Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Günümüz toplumunda aile parçalanması çok büyük bir konudur. Aynı şekilde bu konu, biraz göz ardı da edilmektedir. Aile parçalanması çok eskiden beri var olmasına rağmen gitgide daha da yaygın hale gelmektedir. Bununla beraber, aile parçalanmasının ciddi etkilerinden çok az insan…