Çocuklarda Belirtileri İçselleştirme ve Dışsallaştırma

Saldırgan bir çocukta bir sorun olduğunu anlamak kolay olabilir. Ancak sorun dışarıdan belli değildir. Burada içselleştirilmiş ve dışsallaştırılmış semptomların neler olduğunu öğreneceksiniz.
Çocuklarda Belirtileri İçselleştirme ve Dışsallaştırma

Son Güncelleme: 24 Ocak, 2021

İçselleştirme ve dışsallaştırma belirtilerinin ne olduğunu bilmek önemlidir, çünkü çocuklarda psikolojik sorunlar çok çeşitlidir. Farklı davranışlara sahip çocuklar duygusal, sosyal ve psikolojik sorunlar yaşıyor olabilirler.

Bu çeşitli belirtiler nedeniyle, çocukların acı çektiğini ve profesyonel yardıma ihtiyaç duyduklarını tespit etmek her zaman kolay değildir. Bu yüzden içselleştirme ve dışsallaştırma semptomları arasındaki farkı anlamak da önemlidir.

Bununla birlikte, bu semptomların varlığı her zaman çocuğun bir durumdan veya bozukluktan muzdarip olduğu anlamına gelmez. Yine de, bunları hesaba katmak önemlidir. Eğer dikkat edilmezse, bu semptomlar daha ciddi bir şeye dönüşebilir. Bu nedenle, çocukluktan itibaren uygun bir yönelim, daha büyük bir ıstırabı önleyebilir.

Oğlunu teselli eden anne

İçselleştirme ve dışsallaştırma semptomları nelerdir?

İçselleştirme ve dışsallaştırma semptomları birbirinden çok farklıdır. Bununla birlikte, ikisi de duygusal ve davranışsal davranışları gizler. İçselleştirilmiş semptomlar, içsel odaklı rahatsızlıklardır. Oysa dışa dönük semptomlar, dışa odaklı davranışlardır. Şimdi belirtilere ayrıntılı bir şekilde bakalım.

İçselleştirme semptomları

Çocuklar alışılmadık bir şekilde düşündüklerinde, hissettiklerinde ve davrandıklarında acı çekmeye meyillidirler. İçselleştirilme durumunda, bu acı içsel olarak odaklanır ve şunlara yol açar:

 • Ağlama, üzüntü ve intihar düşünceleri.
 • Herhangi bir aktiviteden zevk alamama, yavaşlık ve pasiflik durumu.
 • Mükemmeliyetçilik ve aşağılık kompleksi.
 • Uyku ve iştah değişiklikleri.
 • Her türden korku ve fobiler.
 • Kaygı, sinir ve sık görülen endişeler.
 • Yetişkinlere bağlılık veya bağımlılık.
 • Gastrointestinal problemler veya tıbbi olarak açıklanamayan ağrı gibi somatik semptomlar.

Dışsallaştırma semptomları

Öte yandan, dışsallaştırılma durumunda, acı dışa odaklanır. Ve şunlara yol açar:

 • Kontrol edilemeyen duygular.
 • İmpulslarla başa çıkmada zorluk.
 • Sinirlilik ve agresif davranış.
 • Kurallara uyma yetersizliği.
 • Kişisel ilişkilerde zorlanma ve davranış sorunları.

Tespit etme

Yukarıda bahsedilen dışa dönük semptomları tespit etmek daha kolaydır. Bu sorunlar, çocukların evde veya okuldaki normal rutinine müdahale ettikleri için belirgindir.

Saldırganlık, itaatsizlik ve diğer sınıf arkadaşlarıyla çatışmalar gözle görülür şekilde fark edilir. Böylece ebeveynler ve öğretmenler bir şeylerin yanlış gittiğini anlarlar.

Öte yandan, içselleştirilmiş semptomlar genellikle fark edilmez ve bu durum daha sık görüldükleri için paradoksaldır. Bunlar, çocuğun iç dünyasına ait öznel unsurlar olabilir ve yetişkinler bunları tespit edemez.

Üstelik bu zorlukları çocuk kendi içinde yaşadığı için aile üyeleri, öğretmenler veya sınıf arkadaşları için herhangi bir sorun yaratmaz.

Dahası, bu semptomlar kızlarda veya erkeklerde farklı şekilde ortaya çıkar. Erkekler genellikle davranışlarını dışsallaştırır. Ancak kızlar daha endişeli, üzgün ve bağımlı olma eğilimindedir. Bu farklılıklar genellikle ergenlik dönemine geldiklerinde daha belirgin hale gelir.

Sinirli çocuk

Bu, erkekler ve kızlar arasındaki beyin farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca kız ve erkek çocuklara yüklenen kültürel rollerle de ilişkilidir. Basmakalıp bir şekilde, erkeklerin saldırgan davranışlar sergilemesine izin verilir ve kızların ağlaması ve pasif olması beklenir.

Tedavi

Bu anlamda, eğer bir anneyseniz, üzücü ya da çarpıcı olmasa bile çocuğunuzun davranışına dikkat edin. Kendileri ve başkaları hakkında ne düşündüklerine dikkat edin. Duygularını kontrol edin, yaşlarına göre aşırı veya uygunsuz korku arayın. Bu ayrıntılar, alarm veren içselleştirilmiş semptomlar olabilir.

Sonuç olarak, çocuklarınızda içselleştirilmiş veya dışsallaştırılmış belirtiler fark ederseniz, onları gözden kaçırmayın. Büyüdüklerinde ortadan kaybolabilirler veya daha ciddi rahatsızlıklara dönüşebilirler. Bu nedenle, endişeleriniz varsa, bir profesyonelden yardım isteyin.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklukta Depresyon: Nedenleri, Önlenmesi ve Tedavisi
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklukta Depresyon: Nedenleri, Önlenmesi ve Tedavisi

Ciddi bir konu olan çocukluk çağı depresyonundan bahsedeceğiz. Nedenleri, belirtileri, önlenmesi ve tedavisi hakkında bilgiler paylaşmak istiyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.