Gebelikte Depresyon ve Antidepresan Kullanımı

Hamilelik sırasında antidepresan kullanmak fetüs için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yazıda, antidepresanlar ve hamilelik sırasında kullanımları hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.
Gebelikte Depresyon ve Antidepresan Kullanımı

Son Güncelleme: 28 Mart, 2021

Hamilelik sırasındaki depresyon, yüksek oranda erken doğum ile ilişkilendirilmiştir. Bu, bu aşamada yaygın görülen bir rahatsızlıktır, bu nedenle antidepresan alımlarında bir artış görülmüştür. Hamilelik sırasında antidepresan kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Birincisi, antidepresanlar depresyonla baş etmede önemli bir araçtır. Depresyon tedavi edilmediğinde hem somatik hem de psikolojik olarak maternal hastalık oranlarını artırabilir.

Bununla birlikte, antidepresan kullanımı, hipertansiyon, gebelik zehirlenmesi ve kanama riskinde artış ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, hamilelik sırasında antidepresan almadan önce, ilişkili riskler ve faydalar arasında bir denge bulmaya çalışmalısınız.

Aynı şekilde, daha önce geçirilen depresyon, anksiyete, düşük sosyo-ekonomik statü, sosyal destek eksikliği veya planlanmamış hamilelik gibi birçok faktör hamilelik sırasında depresyonu tetikleyebilir.

Depresyon yaşayan kadın

Depresyon ve antidepresanlar

Hamilelik sırasında veya sonrasında depresyon, yaşamın diğer aşamalarındaki depresyona çok benzer. Bununla birlikte, tedavi edilmeyen herhangi bir akıl hastalığının gelişmekte olan fetüsü etkileyebileceği riskini de beraberinde getirir.

Birincisi, depresif bir hamile kadının iyi bir doğum öncesi bakım sağlama şansı daha azdır. Aynı nedenden dolayı, bu rahatsızlığa sahip kadınların sigara veya uyuşturucu kullanımı gibi sağlıksız veya tehlikeli davranışlara yönelmesi muhtemeldir.

Hamileliğinizi planlıyorsanız veya antidepresan alırken hamile kalırsanız, bunları almanın artılarını ve eksilerini bilmek çok önemlidir. Tabii ki, bir sonraki adımda ne yapacağını bilmesi için doktorunuz durumunuzun farkında olmalıdır.

Antidepresanların yan etkileri olabilir. Bazılarının çocuğu etkileme olasılığı diğerlerinden daha azdır. Antidepresan kullanıyorsanız ve hamilelik planlıyorsanız, bu gerçekleşmeden önce aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Hamilelik sırasında kullanmak için daha güvenli bir antidepresana geçiş.
 • Antidepresanları aşama aşama ve yavaş bir şekilde bırakabilme durumunuzu doktorunuza danışın.
 • İkincisi mümkün değilse, artık tedaviye ihtiyacınız kalmayana kadar hamileliğinizi ertelemeyi düşünün.
Doğum sonrası antidepresan kullanan kadın

Antidepresan kullanmanın faydaları

Tedavi edilmezse depresyon çocuğunuzu ve kendinizi etkileyebilir. Depresif kadınların hamilelik sırasında kendilerine bakma olasılığı daha düşüktür. Örneğin, büyük olasılıkla sağlıklı bir diyet uygulamıyorlar veya tıbbi randevularına gelmiyorlar.

Ayrıca, depresyonda olan kadınlar hamilelik sırasında alkol, sigara veya uyuşturucu kullanma gibi umursamaz davranışlarda bulunmaya eğilimlidir. Tüm bunlar bebek için düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi ciddi sağlık komplikasyonları geliştirebilir.

Öte yandan, tedavi edilmeyen depresyon aile hayatınızı etkileyebilir. Bu, ebeveynin diğer çocuklarla ilişkisini içerir, çünkü daha büyük çocuklarınız varsa, onlar da bakımınıza ihtiyaç duyacaklardır.

Bazı hamile kadınlar için, ruhsal durumları ne olursa olsun, kendilerine bakmak yorucu olabilir. Depresyon, aileye bakmanıza engel oluyorsa, muhtemelen daha savunmasız olabileceğiniz bu süre zarfında antidepresan almaya devam etmeniz gerekecektir.

“Hamilelik sırasında antidepresan kullanma kararı, onları almanın yararlarına ve risklerine dayanmalıdır.”

Hamilelikte antidepresan kullanmanın riskleri

Hamilelik sırasında antidepresan kullanmanın çocuğunuz için kötü olma ihtimali vardır. Araştırmalar, rahim içindeyken antidepresanlara maruz kalan bebeklerin aşağıdaki rahatsızlıklara yakalanma riskinin daha yüksek olabileceğini düşündürmektedir:

 • Erken doğum
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Gelişim geriliği
 • Düşük IQ
 • Nefes almada güçlük
 • Kalıcı pulmoner hipertansiyon
 • Deformiteler
 • Doğum sonrası uyum bozukluğu

Kısacası, kadınlar hamilelik sırasında diazepam, alprazolam ve klonazepam gibi yüksek dozda sakinleştirici kullanmaktan kaçınmalıdır. Bu ilaçlar yenidoğanlarda uyuşturulmaya ve nefes almada zorluğa yol açabilir.

Son olarak, depresyondaysanız ve hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız kolay bir şey olmadığını hatırlamakta fayda var; hamilelik sırasında bu sorunu nasıl çözeceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, hamilelik sırasında antidepresan almanın riskleri ve faydaları dikkatlice analiz edilmelidir.

İlginizi çekebilir ...
Depresyon Anne-Çocuk İlişkisini Nasıl Etkiler?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Depresyon Anne-Çocuk İlişkisini Nasıl Etkiler?

Düşündüğünüzden daha yaygın bir sorun olduğu için, depresyonun anne-çocuk ilişkisini nasıl etkilediğini bilmek önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.