Öğrencileri Motive Etmek İçin 5 İpucu

İşte sınıfta öğrencilerinizi motive etmek için size yardımcı olabilecek bazı öneriler. Bunları uygularsanız, öğrencileriniz ile iletişiminiz kesinlikle gelişecektir.
Öğrencileri Motive Etmek İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 10 Nisan, 2021

Bu yazımızda, sınıfta öğrencileri motive etmek için size yardımcı olacak en iyi uygulamalardan bazılarının bir listesini hazırladık. Eğer öğretmenseniz bunlar size çok yardımcı olacaktır.

Öğretmenlik en mesleki ve ödüllendirici işlerden biri olabilir. Ancak, sınıfta kontrolü elinizde tutmak ve sakin olmak her zaman kolay değildir.

En önemli şey, öğrencilerinizi motive etmek ve derse ilgi duymalarını sağlamaktır. Eğer dikkatlerini çekerseniz, onların uslu olmasını sağlarsınız. Burada bu konuda bazı yararlı ipuçları bulacaksınız.

Öğrencilerine ders anlatan bir öğretmen.

Öğrencileri Motive Etmek İçin 5 İpucu

1. Yalvarmayın

Öğrencilerinizi motive etmek için ilk şey, onlara uslu davranmaları için asla yalvarmamaktır. Aslında, uslu davranmaları için çaresiz bir şekilde onlara yalvarmak ters etki yaratabilir: daha da kötü davranmalarına neden olabilir.

Aynı şekilde, bu durumlarda, en iyi savunma iyi bir hücumdur. Birkaç sınıf yönetimi stratejisi hazırlamanız gerekiyor. Örneğin, söylediklerinizi takip eden öğrencilere bonus puanlar vermeye çalışabilirsiniz. Ders sonunda en çok puana sahip takım bir ödül alabilir.

2. Öğrencileriniz İle İyi Bir İlişki Kurun

Hiç şüphe yok ki, çocuklar ve gençler ile iyi bir ilişkiye sahip olmak, başarılı bir öğretmen olmak ve öğrencilerinizi motive etmek için çok önemlidir. Eğer öğrencileriniz ile iyi bir ilişki kurmazsanız, muhtemelen öğrencilerinizin yaptığınız ya da yapmayı önerdiğiniz her şeyden şikayet edeceklerini fark edeceksiniz.

Onlara ve yaşamlarına gerçek bir ilgi göstermek, öğretmen-öğrenci ilişkisini gerçekten geliştirecektir. Öğrenciler, samimi misiniz yoksa ilginiz varmış gibi mi davranıyorsunuz, bunu anlayabilir.

Örneğin, hayatları hakkında biraz sohbet etmek için dersin ilk dakikalarını kullanmanız önerilir. Onları tanımak için ve gerçekte nasıl insanlar olduklarını anlamak için zaman ayırın ve bunu planlamanızda kullanın.

Öğrencilerini motive etmek için kendisi motive olmuş bir öğretmen.

3. Tehditlere Dikkat Edin

Üçüncüsü, öğrencileriniz söz konusu olduğunda uygulanamaz ya da uygunsuz tehditler kullanma konusunda dikkatli olmalısınız. Böyle bir durumda, söylediklerinizi gerçekleştiremeyeceğiniz için durumun kontrolünü kaybedersiniz. Bir çocuğun oturmasını ve oturmuş halde kalmasını sağlamak için bir tehdit kullandığınızı ve bu tehdidin dersin geri kalanında çocuğun yanında oturmaları için ebeveynlerini aramanız olduğunu hayal edin.

Bir anlamda, beklentilerinizi ve ilgili sonuçları önceden planlamanız ve açıklamanız gerekir. Ardından, öğrencinin uygun olan davranışlarını güçlendirin ve gerekirse belirlenen sonuçları yönetin.

“Uslu davranmaları için çaresiz ricalarda bulunmak ters etki yaratabilir: bunun yerine daha kötü davranmalarına neden olabilir.”

4. Kurallarınızı Tanımlayın

Herhangi bir iyi öğretmen için sınıfın kontrolünü elinde tutmak çok önemlidir. Bunun mümkün olması için; temel kuralları, tüm derslerin normal ve kesintisiz devam edebileceği şekilde tanımlamanız gerekir. Bu kuralları sınıfın ilk gününde tanımladığınızdan ve netleştirdiğinizden emin olun.

Bir normatif oluşturmak, saygı duyulması gereken belirli davranış kurallarını belirlemek anlamına gelir. Bu, öğrencilerin sınıfınıza ilk girdiği andan itibaren uygulanması gereken basit bir şeydir.

Ders anlatan bir fizik öğretmeni.

5. Sabırlı ve Empatik Olun

Öğrencilerinizi motive etmek için son ipucu sabırlı olmak ve empati kurmaktır. Bu basit ve etkili bir stratejidir, ancak beklemeniz ve görmeniz gerektiği,ve kolay bir çıkış yolu aramamanız gerektiği anlamına gelir. Bu aslında öğrencilerinizi bunaltmamak ve davranışlarını sabır ve şefkat ile geliştirmelerine izin vermek ile ilgilidir.

Bir bakıma, öğrencilerinize sempati duymayı öğrenmeniz ve kendinize bir zamanlar öğrenci olduğunuzu hatırlatmanız da çok önemlidir. Çoğu zaman, yetişkinleri inançlarını devam ettirdikleri için övüyoruz, ancak öğrencileri tavırları nedeniyle kınıyoruz.

Başarılı bir öğretmen olmak için bir orta yol bulmanız gerekir. Sabır, empati ve şefkat ile, soğukkanlılığınızı kaybetmenize neden olabilecek bazı davranışları değiştirmek mümkün olacaktır.

Sonuç olarak, öğrencilerinizi motive etmek için en iyi numaraların yer aldığı bu listeyi unutmayın. Bunlar, sınıfta size yardımcı olabilecek birkaç öneridir. Yine de her öğretmen kendi yöntemlerini kullanabilir. Bunları uygulayın ve bu şekilde öğrencileriniz ile olan ilişkiniz kesinlikle gelişecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.