Bebekler

Bebeğinizin gelişimi hakkında doğumdan 24. aya kadar bilmeniz gereken her şey. Aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler ile bebeğinizi besleme, temizleme, giydirme ve stimüle etmeye ilişkin çok sayıda ipucu paylaşacağız. Ben Anneyim, yeni bir anne olarak hayatın bu yeni evresini mümkün olan en iyi, eğlenceli şekilde ele alma konusunda sizin için yararlı bir rehber olacaktır.

Müziğin Öğrenmeye Katkısı

Bir öğrenme şekli olarak müzik çocukların eğitim hayatına her geçen gün daha fazla entegre olmaktadır. Bu durum da kişisel gelişimin değişik aşamaları üzerinde oldukça olumlu etkiler sağlamaktadır. Bu yazımızın konusu müziğin öğrenmeye katkısı olacak.

Çocuklar için erken dönem uyarılma egzersizleri

Erken dönem uyarılma alıştırmaları birçok açıdan çocukların gelişimlerini destekleyici oldukça güçlü araçlar arasında yer alıyor. Olabildiğince erken bir şekilde bu alıştırmalardan faydalanabilmek için sizlere önerimiz bir uzmana görünerek onlardan bu konuda yön göstermelerini istemeniz olacak.

Doğum Sonrası Ten Temasının Önemi

Ten temasının ne olduğu konusunda bir fikriniz var mı? Bebeği göğsüne yatırma veya kanguru koruması olarak da bilinen ten temasında, bebek annenin çıplak göğsüne yatırılır. Bu temas bebeğin doğumunun hemen sonrasında gerçekleşmelidir. Burada ulaşılmaya çalışılan amaç anne ve bebeğin gereksiz…

Bebeğin Cinsiyeti Konusunda Nasıl Yanılırız?

Bazen anneler, aslında bir erkek çocuğunun dünyaya geleceğinden habersiz bir biçimde bir kız çocuğunun olacağını bekler ve ona göre hazırlık yaparlar. Ya da bunun tam tersi bir durum gerçekleşebilir. Bu tür durumlarla sık sık karşılaşmak olasıdır. Peki bebeğin cinsiyeti konusunda…

Yasaklı Bebek İsimleri Var Mıdır?

Kulağa garip gelse de, bazı ülkelerde yasaklı bebek isimleri vardır. Bazı isimlere neden izin verilmiyor? Bu yazıda açıklayacağız. Neredeyse sınırsız özgürlük ve olasılık dünyasında, bir çocuğun adı kadar kişisel bir şeyi durduran yasalar olduğunu düşünmek neredeyse imkansızdır. Ancak, bu gerçekleşebilir.

Bebeği Kendi İsteğiyle Sütten Kesmek İçin Tarifler

İlk 6 ay boyunca bebeğinizi yalnızca anne sütü ile beslemenizin ardından, ona bazı tamamlayıcı gıdalar vermeye başlayabilirsiniz. Tamamlayıcı gıdalara geçildiğinde bebeklere genelde püre verilir. Fakat 2003’ten bu yana artık bebeği kendi isteğiyle sütten kesmek için farklı yöntemlere de başvuruluyor. Bugünkü yazımızda…

Çocuklarda Matematiksel Zeka

Matematiksel zekaya yönelik eğitim ve öğretim çocukların bilişsel gelişlerinin en temel parçalarından biridir. İnsanlar aşağıdakileri açıklayabilmek ve analiz edebilmek için matematiksel yeterliliğe ihtiyaç duyarlar:

Bebekler Neden Bal Tüketmemelidir?

Balın çok sayıda faydası olduğunu hemen herkes bilir. Doğal bir ürün olan bal, birçok durumda kullanılması tavsiye edilen özel bir besin maddesidir. Bununla birlikte, bal tüketiminin bir yaşın altındaki bebekler için önerilmemesi ciddi nedenlere dayanmaktadır. Bu doğal tatlandırıcının içeriğinde elbette…

Yeni Doğan Bebekler İçin Kışlık Giysiler

Özellikle zorlu hava koşullarında bebeğinizi nasıl giydireceğinizi bilemeyebilirsiniz. Bebekler hava koşullarına karşı aşırı hassastırlar fakat havanın onlar için sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu size söyleyemedikleri için, yeni doğan bebekler için kışlık giysiler seçmek zorlu bir görev olabilir. Kış aylarında…

Gece Emzirmesini Kesmek İçin İpuçları

Bu süreç her çocuğa ve diğer şartlara bağlı olarak farklılık gösterecektir. Bununla birlikte, gece emzirmesini kesmek istiyorsanız, sürecin başarılı olabilmesi için size verebileceğimiz birkaç ipucu var.

Çocuklar Modelleme Yöntemiyle Nasıl Öğrenir?

Yıllardır, modelleme yöntemiyle aynı anlama gelen örnek teşkil etmenin eğitmek ve bazı değerleri çocuklara öğretmek için en etkili yol olduğu söylenmektedir. Bu önerme ile, bir nevi “ayna” görevi görerek, çocuklarınızın benimsemelerini istediğiniz davranışlara uygun olarak davranmalısınız.

Erken Menopoz ve Gebelik

Erken menopoz, 40 yaş altındaki kadınların adetten kesilmesi anlamına gelir. Bu durum genetik faktörlerden veya kişilerin yaşam tarzlarından kaynaklanabilir. Peki, erken menopoz hamile kalmaya dair tüm ihtimalleri ortadan kaldırır mı?

Utangaç ve İçine Kapanık Çocuklar Arasındaki Farklar

Ebeveynler olarak, çocuğumuzu mümkün olduğunca yakından tanımak en önemli görevimiz olmalıdır. Utangaç ve içine kapanık çocuklar arasındaki farkları bilmek, çocuğumuzun neye ihtiyacı olduğunu anlamamıza ve ona nasıl yardım edebileceğimizi daha iyi bilmemize yardımcı olur.

Yenidoğan Sünneti: Artı ve Eksileri

Yenidoğan sünneti nedir? Bugünkü yazımızda bu uygulama hakkında bilgi sahibi olacak ve bunu yaptırmaktaki farklı amaçları daha iyi anlayacaksınız. Bugüne kadar pek çok aile çocuklarını tıbbi ya da hijyenik sebeplerden dolayı sünnet ettirmeyi seçmiştir. Bazıları da bunu dini sebeplerden ya…

Yeni Doğan Bebeklere Normal Beşik mi Sepet Beşik mi?

Bebeğimiz dünyaya merhaba demek üzereyken, çoğu ebeveyn gibi siz de satın alacağınız şeyler arasında boğulabilirsiniz. Sadece tek bir amaca hizmet edecek bir sürü mobilya ve eşya bulunmaktadır. Yeni doğan bebeklere beşik seçimi bu nedenle biraz stresli olabilir. Sizlere kucağınıza alacağınız…

Bebek Odası Düzenlemek İçin İpuçları

Bebek odası, her şeyin sığabileceği şekilde düzenlemek için zor bir alan olabilir. Eğer çocuğunuz varsa, bunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak, ilk kez anne oluyorsanız, burada alanı daha iyi yönetmenize olanak sağlayacak birkaç ipucu bulabilirsiniz.

Çocuklarda Algı Gelişimi

Bebekler büyüdükçe, yavaş yavaş duyuları da gelişir. Bu, çocuklardaki algı gelişimi sürecinin ilk adımıdır. Algı deneyimlere ve nörolojik olgunluğa bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle, erken yaşta uyarılma çok önemlidir çünkü bu uyarılma bebeklerin etraflarını özgürce keşfetmesine olanak tanır.