Bebekler

Bebeğinizin gelişimi hakkında doğumdan 24. aya kadar bilmeniz gereken her şey. Aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler ile bebeğinizi besleme, temizleme, giydirme ve stimüle etmeye ilişkin çok sayıda ipucu paylaşacağız. Ben Anneyim, yeni bir anne olarak hayatın bu yeni evresini mümkün olan en iyi, eğlenceli şekilde ele alma konusunda sizin için yararlı bir rehber olacaktır.

Çocuğunuzun Dokunma Duyusunu Geliştirmenin Yolları

Çocuğunuzu, değişik doku ve tatlarla dolu bir dünya bekliyor. Onun dokunma duyusunu geliştirmek, çevresindeki dünyayla başa çıkmasını kolaylaştıracağı gibi, sizin onunla ilişkinizi de ana rahminden itibaren kuvvetlendirecektir. Anne ve çocuk arasında kurulan bu eşsiz bağ, hayat boyu süren bir durumdur.…

Bebeğinizin Tatma Duyusunu Geliştirecek Yöntemler

Tatma duyusu, tükürüğün içindeki maddeler sayesinde tatları ayırt etmemizi sağlar. Bu yüzden, bir bebeğin tatma duyusunun erken yaşta nasıl geliştirileceğini bilmek çok önemlidir. Bebeklerde tatma duyusu, hamilelik sırasında amniyotik sıvı sayesinde gelişmeye başlar. Anne karnında, bu sıvı sayesinde farklı tatları ayırt etme…

Çocuklar İçin Klasik Müzik Tavsiyeleri

Ritmi algılamak anne karnındayken başlar. Birçok anne adayı hamilelik dönemi boyunca bebeğine klasik müzik dinletir ve bu hem anne hem de çocuk için oldukça faydalıdır. Hamileliğin 20. haftasından itibaren bebekler dışarıdan gelen sesleri duymaya başlarlar. Bu dönemde müzik dinletilmesi hücreleri…

Hamileliğin 20. Haftası

Bu yazımızda sizlere, hamileliğin 20. haftasında hem annenin hem de bebeğin vücudunda ne gibi değişiklikler olduğundan söz edeceğiz. Hamileliğin 20. haftası, gebeliğin tam ortasına denk gelir. Bu aşamada vücudun ana bölümleri oluşmuştur ve ultrasonda bebeğin cinsiyetini görmek de mümkündür.

Annenin sesi ufaklığın beynini nasıl etkiler?

Bu araştırmaya göre, annenin sesi kaynaklı ve bebeğin küçük beyni tarafından toplanan sinyaller ve uyarılımlar bebeğin işitsel algısını yöneterek duygusal dünyaya ve sosyal gelişimin diğer faktörlerine etkide bulunmaktadır.

Sosyo-duygusal uyarılma nedir?

Tüm bu farklı duygular ilerleyen senelerde çocuğun yetişkinliğe adım attığında çevresine nasıl tepki vereceğini de belirler. Çocuğun sosyo-duygusal gelişimi hayatının ilk günlerinde başlar ve diğer insanlarla ve dışarıdaki dünyayla olan ilişkisine göre de şekillenmeye devam eder. Sosyo-duygusal uyarılma devreye girer.

Baba olmak hayatınızı değiştirecek

Çocuğa gösterilen sevgi aslında filmlerde gördüğümüzdense gerçek hayatta daha yoğun ve derinden hissedilir. Bir baba olmak birçok farklı durumda duygusal anlamda olgunlaşmayı gerektirir. Böylece çocuğumuzun esenliğini ve iyi bir şekilde büyüyüp gelişim göstermesini sağlayabiliriz.

John Bowlby’nin bağlanma teorisi ve önemi

Her insan evladının sevgiye ihtiyacı vardır. Özellikle doğum sonrası çocuk ilk senelerinde ebeveynlerinden gelecek sevgi ve samimiyete ihtiyaç duyar. Bu yüzden bağlanma teorisini incelemek büyük önem taşır; bu yazımızda özellikle bağlanma teorisinin John Bowlby tarafından öne sürülmüş halini inceleyeceğiz.

Bebekler Neden Uykudayken Ağlarlar?

Birçok anne bebeğinin neden uykudayken birdenbire ağlamaya başladığını sorgular. Bebeğimizin dinlenmesi onun ruh halini ve davranışlarını etkilediğinden ötürü genellikle bizi endişelendiren bir durumdur.

Erkek Çocuklarının Büyüme ve Gelişmesi Ne Zaman Durur?

Ebeveynlerin çoğu dengeli ve düzenli beslenmenin çocuk gelişimi açısından çok önemli bir rol oynadığını bilirler. Fakat beslenme tek belirleyici faktör değildir. Çocuk gelişimini etkileyen ve büyümenin ne zaman duracağını belirleyen başka faktörler de vardır. Eğer çocuğunuzun büyüme ve gelişmesi ile…