Emzirme İçin Uygun Yastıklar Ve Minderler

Emzirme için uygun yastıklar ve minderler, anneliğin bu harika döneminde sizin en iyi yardımcılarınız olacak. Bu objeler sayesinde bebeğiniz daha rahat olacak. Siz de tipik boyun ve sırt ağrılarını çekmekten kurtulmuş olacaksınız. 
Emzirme İçin Uygun Yastıklar Ve Minderler

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2021

Emzirme, bir annenin çocuğuyla paylaşabileceği en değerli ve özel anlardan biridir. Ancak kötü duruş emzirmeyi rahatsız hale getirebilir ve sırt ve boyun ağrısına neden olabilir. Neyse ki emzirme için özel yastıklar ve minderler vardır.

Bunların amacı, hem anneler hem de bebekler için emzirme deneyimini iyileştirmektir. Onlar hakkında daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Emzirirken neden yastıklar ve minderler kullanılır?

Hiç şüphesiz, emzirme, bebeğinizle bağlantı kurmanız ve onunla inanılmaz bir deneyimi paylaşmanız için mükemmel bir yoldur. Ancak sürece adapte olma aşamasındayken ve deneyim eksikliği yaşıyorken genellikle fiziksel açıdan rahatsız edici ve karmaşık olabilir.

Hızlı bir şekilde sırt ve boyun ağrısı ortaya çıkar. Üstüne üstlük yeni doğan bebekler emmeyi hemen öğrenemeyebilirler ki bu hem bebek hem de anne için çok üzücü olabilir.

Sakin kalmak çok önemlidir. Tıpkı rahat bir pozisyon bulmanın önemli olması gibi. Böylece gerilimimizi bebeğimize aktarmamış olacağız.

Bebeği emzirmek (anneliğin diğer pek çok kısmı gibi) zorlu olabilir. Neyse ki bu durumu en iyi şekilde atlatmamıza yardımcı olabilecek pek çok şey bulabiliriz.

Emzirme için uygun yastıklar ve minderler çoğu kadının, bebek doğmadan önce satın aldığı ürünlerdendir. Büyüklüklerine ve şekillerine göre, hamileliğinizin son haftalarında bile size yardımcı olabilirler.

Birçok kadın, hamileliğinin üçüncü üç aylık döneminde rahat bir uyku pozisyonu bulmak için mücadele eder. Emzirme yastıkları bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

Bebeğiniz doğduktan sonra, bu yastıklar, emzirirken sizin en iyi arkadaşınız olacaklar. Bebeğinizi doğru pozisyonda tutarken emzirmenizi ve boynunuzda ve sırtınızda gerginlik olmasından kaçınmanızı sağlarlar.

bebeğini emziren anne

Emzirirken kullanılan yastıkları ve minderleri diğerlerinden ayıran nedir?

Temelde, emzirme yastıkları hilal şeklinde olur. Amacı emzirme sırasında destek sağlamaktır. Tohum, polyester lif, yün, mikro boncuk gibi çeşitli malzemelerle doldurulabilir.

Bu yastıklar ve minderler, bebeklerin güvenli ve rahat bir konumda olmasını sağlamaya yardımcı olur. Üstelik anneleri, emzirirken bebeklerinin ağırlığının tamamını yüklenmekten kurtarırlar.

Anneler, daha rahat bir pozisyon alarak kollarını, boyunlarını ve omuzlarını dinlendirebilirler. Ayrıca yatakta otururken ya da yerde bir halının üzerindeyken de bebeklerini emzirebilirler.

Bebeğinizi sallanan bir sandalyede veya kanepede emzirseniz bile bu yastıklar size büyük rahatlık sağlayacak.

Emzirme için uygun yastıklar ve minderler: Gereklilikler

Günümüzde emzirme için uygun pek çok yastık çeşidi bulmak mümkündür. Bu nedenle doğru yastığı satın almak için barındırması gereken özelliklerin neler olduğunu bilmeniz önemlidir:

1. Konfor

Her şeyden önce, yastığınızın, hem bebeğiniz hem de sizin için pratik ve rahat olması gerekir. Bu nedenle satın almadan önce denemenizi öneririz.

2. Nefes alan kumaş

Bebekler emzirirken terlerler. Bu da dokunacakları her şeyin ısınacağı ve nemleneceği anlamına gelir. Yastığınız, nefes alabilen kumaştan yapılmışsa, bebeğiniz için çok daha rahat olacaktır.

“Emzirme minderleri ve yastıkları, bebekleri güvenli ve rahat bir konumda tutmaya yardımcı olur. Üstelik anneleri, emzirirken bebeklerinin ağırlığının tamamını yüklenmek zorunda kalmaktan kurtarır.”

3. Doğru yükseklik

Daha sonra bebeğinizin boyutuna ve ağırlığına göre şekil alacağından daha yüksek bir yastık veya minder almanız daha iyidir. Bebeğinizin ağzının, meme ucunuza ulaşmasını ve emmesini sağladığından emin olun.

4. Hipoalerjenik

Yastığı oluşturan malzemelerin %100 hipoalerjenik olduğundan emin olmanız çok önemli. Yenidoğanların çok hassas bir cildi olduğunu unutmayın. Belli bazı lifler ve dokular olumsuz reaksiyonlara ve döküntülere neden olabilir.

Emzirme için uygun yastık ve minder türleri

Bu ürünlerden birini satın almayı düşünüyorsanız farklı türlerinin olduğunu unutmayın. En yaygın modelleri şunlardır:

1. U şeklindeki yastıklar

Bu emzirme yastıkları ‘u’ şeklindedir. Anne, yastığı beline koyar (yastığın uçları sırtına doğru gelir) ve bebeğini, kucağındaki yastığa yaslar.

Bu yastıkların içlerindeki dolgular çeşitlilik gösterse de en yaygın kullanılan dolgu polyester lifidir.

bebek ve anne

2. Oyuncaklı minderler

Bunlar, yukarıdaki modele benzer ancak daha büyük bebekler için kullanılır. Emzirirken oynamaları için bebeklere uygun aksesuarlar içerir – çıngıraklar, şişme kitaplar, bebekler, kurdeleler, plastik aynalar gibi.

3. Yüksekliği ayarlanabilir emzirme yastıkları

Bu yastıklar, bebeğin büyüklüğüne göre üç farklı pozisyon arasında seçim yapabilmemizi sağlar. Orta parçaya dikilmiş birkaç yastıktan oluşur. Anne, mükemmel uyumu bulmak için yastıkları bir taraftan diğer tarafa hareket ettirebilir.

Son olarak aynı zamanda daha uzun bir şekle sahip olan yastıklar da bulabilirsiniz. Bu yastıklar gebeliğin son aşamalarında yararlıdır ve daha sonra gebelik sırasında kullanıma uyum sağlar.

Gördüğünüz gibi, söz konusu emzirme için özel yastıklar ve minderler olduğunda bir dizi alternatif vardır. Hiç şüphesiz bu yastıkların, hayatın bu aşamasında, bebeğiniz ve sizin için ne kadar önemli olduklarını fark edeceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.