Emzirme Pozisyonları: En Uygun Pozisyonlar Hangileridir?

19 Nisan 2021
Bebeği uygun olmayan bir pozisyonda emzirmek bazı bozukluk ve rahatsızlıklara yol açabilir. Bugünkü yazımızda emzirme pozisyonları arasında en uygun olanlarının hangileri olduğundan söz edeceğiz.

Emzirme anı, bebek ve annenin paylaştığı çok özel bir an olduğu için bu ikili arasında güçlü ve özel bir bağın oluşmasını sağlar. Bu anı daha rahat bir şekilde sürdürmeniz için bugünkü yazımızda sizlere en uygun emzirme pozisyonları hakkında bilgiler vereceğiz.

Annenin bebeğe sevgisini göstermesinin en güçlü yollarından biri olsa da, emzirme uygun bir şekilde yapılmadığında bazı olumsuz sonuçlar doğabilir. Rahatsız bir pozisyonda emzirmek sırt, boyun ve omuz ağrısına yol açar.

Bu ve bu gibi nedenlerden ötürü, en iyi emzirme pozisyonlarının hangileri olduğunu bilmenizde fayda var. Bu sayede, bebeğinizi emzirdiğiniz zamanları mümkün olduğunca keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Emzirme Pozisyonları Hakkında Bilgi Sahibi Olmak Neden Bu Kadar Önemli?

Öncelikle burada terminolojiyi belirlememizde fayda var. “Pozisyon” derken annenin bebeği emzirirken onu nasıl tuttuğundan bahsediyoruz.

Annenin rahatını düşünmenin bencillik olmadığını da belirtelim. Annelerin vücudu hamilelik döneminde kilo alımı, karın bölgesinin şişmesi gibi pek çok değişimden geçiyor. Bu gibi değişimler de kaslarda gerginliğe neden oluyor.

Bel, omuz ve boyunda hissedilen baskının yanı sıra ellerde rahatsızlık hissi de bu değişimden kaynaklanır. Ayrıca anneler koruma iç güdüleriyle bebeği kollarına alır ve vücut pozisyonları da öne doğru eğilmeye meyillidir. Böyle bir vücut pozisyonu gerginlik ve kas ağrısına neden olur.

Uygun pozisyon yalnızca anne için değil bebek için de pek çok yarar sağlar. Güvenli bir pozisyonda olmanın yanı sıra, süt akışı da daha kolay gerçekleşir. Sağlık ve rahatlık hissiyle dinlenme ve büyümeye ayrılan fizyolojik saat de artar.

Emzirme pozisyonu için sırtınızı rahat bir yere dayamanız gerekir. Yatağa uzanabilir, sandalye, koltuk ya da istediğiniz başka bir yere oturabilirsiniz. Önemli olan omurganızı düzgün bir şekilde destekleyebilmeniz.

Yatağa uzanıp bebeğine sarılan anne

En İyi Emzirme Pozisyonları

Aşağıda sizler için çeşitli emzirme pozisyonlarını derledik. Seçiminiz duruma ve elde etmek istediğiniz sonuçlara göre değişebilir. Memenin doğru bir şekilde kavranması, emme ve annenin rahatı emzirmenin verimli olmasını sağlayan koşullardır.

Biyolojik Pozisyon

Dayanmış ya da arkaya yaslanmış bir şekilde bebeğinizin yüzünü kendinize çevirin. Bebeğinizin yüzü çıplak göğsünüze değecek şekilde konumlandırılmalıdır. Bu sayede bebeğinizle tam temas halinde olabilirsiniz. Onu tutmanıza gerek yok, yer çekiminden ötürü zaten o şekilde kalacaktır. Yalnız gözünüz bebeğinizin üstünde olsun.

Futbol Tutuşu

Bu pozisyonda bebeğinizi koltuk altlarınıza yerleştirirsiniz ve ayaklarını da sırtınıza doğru uzatırsınız. Bebeğinizin başını sıkıca tutmanız ve göğsünüze yerleştirmeniz gerekir. Aynı anda iki bebeği emzirmeniz gerekiyorsa, bu pozisyonu tercih edebilirsiniz.

Rahatsız bir pozisyonda bebeğinizi emzirirseniz yoğun bel, boyun ve omuz ağrısı çekebilirsiniz.

Emzirme Pozisyonları: Bacakları Ayırarak Emzirme

Bebeğinizi sağ ya da sol kalçanıza bacakları vücudunuzu saracak şekilde oturtabilir ve yüzünü göğsünüze doğru döndürebilirsiniz. Bir elinizle bebeğinizin kafasını, bir elinizle de göğsünüzü tutmalısınız.

Paralel Pozisyon

Burada anne ve bebeğin pozisyonu benzerdir. Bu sayede anne ve bebek birbirlerine doğru dönük olduğu için dinlenme pozisyonunda kalabilirler.

Emzirme Pozisyonları: İyi Bir Pozisyon Seçtiğinizde

  • Bebeğin kafası ve vücudu tek bir çizgi halindeyse,
  • Bebek göğsünüze dönükse,
  • Bebeğin vücudu vücudunuza yakınsa,
  • Yenidoğanlar için omuz ya da boyundan tutmaktansa sarılıyorsanız uygun pozisyondasınız demektir.
Renkli ana kucağında duran bebek

İyi Bir Bağ Kurulduğuna Dair İşaretler

  • Bebeğinizin burnu ve çenesi meme ucunuzun yakınlarındadır.
  • Bebeğinizin ağzı epey açık bir haldedir.
  • Bebeğin ağzının üstünde meme başının üst kısmını görebilirsiniz.

Emzirme bebeğinizle paylaştığınız çok özel bir andır. Başta özellikle de bu konuda deneyiminiz yoksa biraz zorlu bir süreç gibi gelse kesinlikle buna değer.

Bugünkü yazımızda bahsettiğimiz emzirme pozisyonlarını deneyin ve sizin ve bebeğiniz için en uygun olanını seçin.