Bebeğinizle Bağlantı Kurmanın 5 Yolu

Küçüklerinizle bağ kurmak sadece eğlenceli olmakla kalmaz, onların doğru gelişimi için de önemlidir. Bugün, bebeğinizle bağlantı kurmanın beş yolunu paylaşmak istiyoruz.
Bebeğinizle Bağlantı Kurmanın 5 Yolu

Son Güncelleme: 02 Kasım, 2020

Sonunda bebeğinizi kucağınızda tutuyorsunuz. Dokuz aylık hamilelik boyunca, bu anı milyonlarca kez hayal ediyorsunuz. Doğumdan sonra ve doğum sonrası dönemde, birkaç hafta geçtiğinde ve kendinizi biraz daha iyi hissettiğinizde, küçük çocuğunuzla özel bir şekilde bağ kurmak istemeniz normaldir. Bunu akılda tutarak, size bebeğinizle bağlantı kurmanın beş farklı yolunu anlatmak istiyoruz.

Gerçek şu ki, ebeveynlerin çocuklarıyla paylaştıkları bağ, onlar doğmadan çok önce gelişmeye başlar. Ancak bu ilişkiyi her gün beslemeliyiz. Küçüklerinizin her zaman yanlarında olduğunuzu bilmeleri gerekir… Onları korumak, onlara bakmak ve onların fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamak. Size her zaman güvenebileceklerini bilmeleri gerekir.

Bebekler küçükken, pek bir şey yapabilecek gibi görünmüyor. Ancak, onlarla derin bir duygusal düzeyde bağlantı kurmak için yapabileceğiniz çok şey var. Bu bir ömür boyu sürecek bir bağdır, bu yüzden onu baştan itibaren güçlü ve sağlıklı kılmak önemlidir.

Küçük çocuğunuza, ona her aşamada önem verdiğinizi hissettirmek sizin için bir fırsattır. Aşağıda, bebeğinizle nasıl bağlantı kuracağınıza dair bazı pratik ipuçları vereceğiz. Yıllar geçtikçe, başardığınız için mutlu olacağınıza eminiz. Unutmayın, çocuklarımızın bize doğdukları andan itibaren ihtiyaçları var!

Annesinin kucağında yatan bebek

Bebeğinize masaj yapın

Bebeğinize masaj yaparken küçük, nazik hareketler yaptığınızdan emin olun. Yenidoğanların küçük ve çok hassas olduklarını unutmayın, bu nedenle küçüğünüzün sırtını, bacaklarını ve kollarını hafifçe ovun. Bu onların rahatlamalarına ve uykuya dalmalarına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde bebeğiniz ağlıyorsa veya tedirgin oluyorsa bu masajlar sakinleşmesine ve daha az ağlamasına yardımcı olacaktır.

Bebeğinize nasıl masaj yapacağınızdan emin değilseniz, doktorunuza sorabilir veya online eğitimler arayabilirsiniz. Masaj, bebeğinizle bağlantı kurmanın mükemmel bir yoludur, bu nedenle nasıl doğru yapacağınıza dair kitaplar da bulabilirsiniz. Aslında, size bebek masajında ​​en iyi teknikleri öğretebilecek sertifikalı profesyoneller bile var.

Bebeğinize kitap okuyun

Çocuklarda okuma sevgisini teşvik etmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak uzmanların, ebeveynlerin çocuklarına bebekken okumaya başlaması gerektiğini söylediğini biliyor muydunuz?

Bebeklere doğdukları andan itibaren kitap okumaya başlamak en iyisidir. Bu şekilde, büyüdüklerinde okulda daha iyi dil becerilerine sahip olacak ve okumaya daha fazla ilgi duyacaklar.

Öyleyse bebeğinize kitap okuyun ve eğlenin. Onlarla oturun ve ışıklı, sesli, resimli bir kitabın sayfalarına bakın. Resimlerin her birinde ne olduğunu açıklayın. Çocuğunuzun bu etkinlikle ne kadar ilgilendiğini görünce şaşıracaksınız.

Okumak, küçüğünüzle iletişim kurabileceğiniz özel bir an olmalıdır. Bebeğinizin sizi anlamaması konusunda endişelenmeyin – bu ikinizin de ihtiyacı olan bir şey. Okurken bağınız büyüyecek.

Bebeğinizle bağlantı kurmak için şarkı söyleyin

İyi şarkı söyleyen bir sesin olup olmaması önemli değil. Sesiniz en iyi melodidir. Sizi dinlemeye bayılacak ve şarkı söylerken bağlantınız derinleşecek. Şarkı söylemek, bebekler için çok ilginç olan inanılmaz derecede insani bir öğeye sahiptir. Dahası, kavrama, dil ve duyguları geliştirir.

Peki bebeğinize ne söylemelisiniz? Eh, hemen hemen her şey. İstediğinizi söyleyin – en sevdiğiniz şarkıyı, hatta yerinde uydurduğunuz bir şeyi. Ninniler elbette harika bir seçenektir. Hiçbir şey eğlenceli ve rahatlatıcı bir şarkı söylemekten daha iyi olamaz!

Bebeğiyle oynayan baba

Bebeğinizle konuşun

Bebeğinizle her gün konuşmak, şarkı söylemek kadar önemlidir. Küçük çocuğunuzun sesini duyması ve her zaman yanında olduğunuzu bilmesi gerekir. Söylediğin kelimeleri anlayıp anlamadıkları önemli değil. Sadece üzerinize düşeni yapın ve gün boyunca yaptığınız farklı şeyleri anlatın. Küçükleriniz çok sevinecek.

Birlikte yürüyüşe çıkmak bebeğinizle bağlantı kurmanın harika bir yoludur

Hava nasıl olursa olsun, bebeğinizle yürüyüşe çıkmak için birkaç dakikanızı ayırın. Sadece postayı almak veya çöpü çıkarmak için olsa bile. Tabii ki parka gitmek istiyorsan bu daha da iyi. Devasa bir çaba göstermenize gerek yok. Sonuçta, hala doğum sonrası iyileşmeye çalışıyorsunuz.

Kısacası, bu beş pratik alışkanlığı uygulamaya koymanızı umuyoruz. Hem sizin hem de bebeğinizin faydalarından yararlanacağından eminiz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.