Yeni Doğan Bebeğiniz İle Kuracağınız Ten Teması

Anne olarak yeni doğan bebeğiniz ile ilk kez karşılaştığınız ve onunla ten teması kurduğunuz anda her iki taraf için de tarif edilemez bir huzur ve koruma güdüsünün belirdiğini hissedersiniz. Peki bu an neden bu kadar önemlidir?
Yeni Doğan Bebeğiniz İle Kuracağınız Ten Teması

Son Güncelleme: 14 Şubat, 2021

Anne ve çocuk arasındaki bağ daha ana rahmindeyken kurulmaya başlayan bir bağdır. Doğumdan bir süre sonra yeni doğan bebeğiniz ile ten teması kurduğunuzda bu bağın daha da güçlendiğini hissedersiniz.

Doğumun hemen ardından anne ile yenidoğan arasında kurulan fiziksel temas son derece önemlidir. Annenin ve bebeğin tenleri aracılığıyla yaşam boyu sürecek olan bağ ilk kez kurulur.

Bu bağ öylesine önemlidir ki hem anne hem de bebek için pek çok yarar sağlar. Bu yararlar arasında emzirmeye başlamak ve ilk aylarda bunun devam etmesi için gerekli olan sıcaklık ve hassasiyeti sayabiliriz.

Ten teması anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir, bebeğin duygusal gereksinimlerinin karşılanmasını sağlar ve gelişim adına son derece büyük önem taşır.

Yeni doğan bebeğiniz ile kurduğunuz bağ emzirme ve bebeğinizin bedeninizin sıcaklığı sayesinde huzurlu hissetmesiyle güçlenecektir.

Tabii bu temas yalnızca doğum sonrası ya da doğumhane ile sınır değildir. Doğumun ardından ilk günler ve haftalar bu temasın devam etmesi gerekmektedir. Hastanede ve eve dönüşte baba da temasa önem vermelidir.

Bunun yanı sıra, uzmanlar böyle anların çocuklukta da devam etmesini öneriyorlar. Bu son derece önemli ve uzun vadeli bir ihtiyaç.

Yeni Doğan Bebeğiniz İle Ne Zaman Ten Teması Kurmalısınız

Bebek doğum sonrası stabil bir duruma kavuştuğunda hemşirelerin de yardımıyla kuvözden çıkarılıp annenin kucağına verilebilir. Burada amacımız ten temasıyla bebeğin ihtiyaç duyduğu sıcaklığı anneden almasıdır.

Eğer bebeğin annenin kucağında kalmasına engel olacak tıbbi bir durum yoksa bu süreyi sınırlandırmak anlamsız olacaktır. Koyulması gereken bir sınır varsa, o da alt sınır olacaktır. Bebeğin anne ile fiziksel ve duygusal bir denge kurabilmesi için bu temasın en az bir saat devam etmesi gerekmektedir.

Yeni doğan bebeğiniz ile ten teması kurmak

Bu temas esnasında iki ebeveynin de orada olması son derece önemlidir. Ebeveynler rahat kıyafetler giymeli, göğüsleri açık bir şekilde oturmalı ya da uzanmalıdırlar. Böylece bebek ebeveynlerinin teniyle tam bir temas halinde olabilir.

Bebekte yalnızca bez olmalı ve anne bebeğini dirsekleri ile bilekleri arasında tutarak özenli bir şekilde kucaklamalıdır. Gerekliyse anne ve bebeği hafifçe örtmek için bir örtü kullanabilirsiniz.

Bebeğin vücut ısısının düzenlenmesi için anne ile ten teması kurması ciddi bir önem taşır. Ayrıca bu temasın hem anne hem de bebek için çok büyük faydaları vardır.

Baba ve kardeşler de temasta bulunabilir. Bebeğe ihtiyaç duyduğu ısıyı sağlayarak aralarındaki bağı güçlendirebilirler.

“Yeni doğan bir bebek küçük yumruğuyla babasının parmağını sıktığı anda onu sonsuza dek kendine hapsetmiştir.”

-Gabriel García Márquez-

Ten Temasının Bebekler İçin Faydaları

Doğrudan annesiyle temas eden yenidoğanlar emmeye daha kısa sürede başlarlar. İç güdüleriyle annenin memesini daha kolay bir şekilde bulabilirler. Memeyi daha hızlı ve içten gelerek kavrarlar.

Emmek bebekler için son derece faydalı olduğu için bu durum çok önemlidir. Anne sütü aracılığıyla bebekler gerekli besinleri alır ve enfeksiyonlara karşı savaşabilirler.

Annenin teni bebeğe göre daha sıcak olacağı için temas sayesinde bebeğin vücut sıcaklığı da düzene girer. Ayrıca bu temas bebekte aile üyeleri onunla konuşuyor ve ilgileniyormuş gibi bir his uyandırır.

Gülümseyerek bebeğine sarılan anne

Sizin ve Yeni Doğan Bebeğiniz İçin Yaslanmanın Önemi

Eğer bebek annenin kucağına dayanıyorsa ağlamasını kontrol altına almak daha da kolaylaşır. Stresle ilgili bir hormon olan kortizol seviyesinde düşüş gözlemlenir. Rahatlama ve ebeveyne yaslanarak dinlenme kortizol seviyesini nötr hale getirir ve bebeğin güvende hissetmesini sağlar.

Ten teması kurarak uyumak ve dinlenmek güven ve huzur hissini artırır. Fakat bu yalnızca yenidoğanlar için geçerli değildir. Dinlenmenin getirdiği rahatlatıcı etki annenin stresini de azaltır. Ayrıca anne olmaya dair özgüvenini de artırır.

Ten teması bebekle etkileşim halinde olmanın doğal bir yöntemidir. Bebeğe yakınlık kurmak, sağlıklı ve korunaklı bir şekilde yetişmesini sağlamak için ebeveynlerin temas halinde olması şarttır.

Anne rahminden dış dünyaya açılmak bebekler için son derece stresli bir durum olabilir. Ten teması ile sıcak bir karşılamada bulunmak bu stresin aşılması için çok büyük bir adım olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.