Anne Olmanın 10 Avantajı

Anne olmak hiç kuşku yok ki harika bir olaydır. Tüm olumlu ve olumsuz olaylar bir araya gelerek kadınların aileleri ile birlikte hayatın sunduğu eşsiz fırsatlardan keyif almalarını sağlarlar.
Anne Olmanın 10 Avantajı

Son Güncelleme: 21 Eylül, 2020

Annelik, bir kadının hayatındaki en güzel zamanlardan biridir. Kadınlar anne olduklarında daha önce varlığını hiç hissetmedikleri duyguları keşfederler ve tekrarı mümkün olmayan eşsiz anlar yaşarlar. Bu hisler anne olmanın pek çok avantajı arasından sadece birkaçıdır.

Kadınlar hamilelik süreleri boyunca karınlarının büyümesi, vücutlarında alışık olmadıkları sorunlar yaşamaları, rahatsızlık duygusu ve yeni bir can taşıyor olmanın getirdiği mutluluk gibi birçok etken ile mücadele etmeyi öğrenirler.

Yaşadıkları bu aylar süresince de arzu ettikleri gelecek ve bu geleceğe hazırlanmak konusunda bir görüş oluşturmaya başlarlar.

Bu zaman zarfında aileler gittikçe bir araya gelir, babaanne, anneanne ve dedeler yeni kuşağın aralarına katılmasının heyecanını yaşarlar, teyze ve amcalar ailenin anahtar rollerini ellerine alırlar.

Aile bireylerinin müstakbel anne ve onun henüz doğmamış bebeğini sevgi çemberine alması doğumu beklemeyi kolaylaştırır.

Hayatta diğer pek çok durumda olduğu gibi anne olmanın da birçok faydası vardır. Bu faydalar kadının kişiliğinin gelişmesine yardımcı oldukları gibi aynı zamanda da dolu dolu bir hayata sahip olmasını sağlarlar.

Anne olmanın 10 faydası

  1. Sevmeyi öğrenme

Bir bebek sahibi olmayan kadınlar genellikle sevginin ne olduğunu bildiklerini düşünürler. Ama dünyaya bir bebek getirdikleri anda gerçek sevginin anlamını keşfederler. Koşulsuz, özel ve eksiksiz…

Bir annenin sevgisi daha önce hissettiği bütün duygulardan farklıdır. Bir anne çocuğunu her zaman hayatındaki diğer her şeyin önünde tutar. İşte bu gerçek ve sonsuz sevgidir.

anne oğul sarılmış
  1. Kişisel gelişim

Anne olan kadınlar daha önce hiç farkında olmadıkları özelliklerini keşfederler ve bu özellikleri geliştirirler. Daha sabırlı, ilgili, sorumluluk sahibi ve sevgi dolu insanlar haline gelirler.

Aynı zamanda küçük şeyleri ve ufak detayları geliştirerek her şeyin hayal ettikleri gibi olmasını sağlamaya çalışırlar. Ve tabii ki bu gayretleri her annenin her zaman sahip olduğu koşulsuz sevgi ve koruma hissi ile gerçekleşir.

  1. Annelik çiftlerin ilişkisini tazeler

Anne olan bir kadın ile partneri arasındaki ilişki aralarına yeni katılan bebekleri sayesinde kuvvetlenir. Çift, gelecek hakkında konuşup beraberce kararlar almaya başlarlar. Birbirlerine olan bağlılıkları yeni ve daha derin bir boyuta ulaşır.

Anne ve babaların daha iyi birer ebeveyn olmak adına her gün ortaya koydukları çaba ve fedakarlıklar takdire değerdir. Çocuklarının iyiliği için biraraya gelip ortaya bir takım çalışması koyarlar.

  1. Çocukluğa dönüş

Kendi çocukluğunuzun en eğlenceli yanlarını çocuğunuz ile beraber tekrar hayata geçirirsiniz.

Resim çizer, koşar, şarkı söyler ve parkta yürüyüşe çıkarsınız. Başta anne olmak üzere tüm aile tekrar genç olma şansını mutluluk ile benimser.

  1. Çocuk filmlerinden dolu dolu keyif alma

Ailelerin çocukları ile gezip tozması hem eğlenceli hem de eğitici bir aktivitedir. Çocukların yapmayı en sevdikleri şeylerden biri sinemaya gitmektir.

Onlara bilet, içecek ve patlamış mısır alıp büyük ekranın karşısına keyif ile kurulmak heyecan verici bir deneyim olacaktır!

Eğer seçmiş olduğunuz film çocuğunuz kadar sizin de keyif alabileceğiniz bir film ise paylaşacağınız deneyim daha da unutulmaz bir hale gelecektir.

Bir anne çocuğunu her zaman hayatındaki diğer her şeyin önünde tutar. İşte bu gerçek ve sonsuz sevgidir.”

  1. Yeni bir arkadaş edinme

Anne ve çocuğu arasındaki eşsiz ve özel bağ çok kuvvetli ve güvenilirdir. Çocuk sahibi olan anne sadece bir çocuk değil aynı zamanda da bir yoldaş ve arkadaş edinmiş olur.

Beraber gezmek, diğerinin sorunlarını paylaşmak ve bu sorunlara çözümler üretmek gibi pek çok şey anne ve çocuğunu birbirlerine daha da yaklaştırır.

Ve bu sayede her iki taraf da karşılıksız sevginin nasıl bir şey olduğunu öğrenirler.

  1. Sağlık seviyesinde artış

Arteriyel (atardamar ile ilgili) basıncın azalması nedeni ile kalp sağlığınız daha iyi bir hale gelir. Aynı zamanda memeden emzirme de meme kanseri riskinizi belli bir düzeyde azaltacaktır.

Hamilelik sonrası yaşanılan hormonsal değişimler kadın beyninde bazı ufak tefek değişikliklere neden olurlar. Bu değişiklikler kadınların hislerini harekete geçirip çocuklarına daha iyi bir bakım vermelerini sağlarlar.

Diğer bir deyiş ile anneler daha dikkatli ve sezgili kişler haline gelirler.

  1. Dağınıklığa izin verilir!

Bebeklerin hayatlarındaki ilk yılında her çeşit nesneyi merak edip deneyimlemek istemeleri son derece doğaldır. Bu zaman zarfında ellerine geçirdikleri her nesneyi ya da oyuncağı bir yerden bir yere taşırlar, sürekli düşürürler ve hatta sağa sola fırlatırlar!

Anneler çocuklarının yaptığı her şeyi dikkatle izlerler ama düzenli olmak onlar için artık ikinci planda kalmıştır çünkü önemli olan çocuklarının merak duygusunu kısıtlamadan bir şeyler öğrenmelerine yardımcı olmaktır.

doğa içinde birbirine sarılan anne kız
  1. Geç kalmak sorun değil!

Evden çıkma vaktiniz geldiğinde bebeğiniz nedeniyle oluşan milyonlarca engel ile uğraşmanız gerekir. Çoğu zaman bu önceden tahmin edilemez nedenler ve son dakika sürprizleri sebebi ile planladığınız görüşmelere geç kalabilirsiniz.

Neyse ki birçok insan yeni anne olan kişilerin bu özel durumlarının farkındadır ve geç gelişlerini hesaba katmıştır. Sonuçta anne olmanın tüm günlük düzeninizi alt üst ettiğini bilirler.

  1. Kendi ebeveynlerinize duyduğunuz sevgide ciddi bir artış olur

Anneler, fedakarlık ve sabır kelimelerinin anlamını gerçekten anlayıp takdir ettikleri o ilk anda kendi ebeveynlerine duydukları sevgi büyür. Fedakarlık ve sabır konusunda kendi ebeveynlerini örnek alırlar.

Bu aşamada büyükanne ve dedeler annenin hayatında önemli bir rol oynarlar. Torunlarını sevip şımartırken aynı zamanda da anneye ihtiyaç duyduğu rehberliği gösterirler.

Yeni ebeveyn olan kişiler kendi anne ve babalarının onlar için gösterdikleri çaba ve fedakarlıkları anlamaya başlarlar. Kendi ebeveynlerini rol model olarak seçer ve hatta onlardan da iyi birer ebeveyn olmaya çalışırlar.

Ne zaman ihtiyaç duyarlarsa kendi ebeveynlerinden yardım ya da destek isteyebilirler.

Anne olmanın sayısız ve eşsiz faydaları vardır.

Sadece dünyaya yeni bir can getirme eylemi bile insanoğlunun hayatı boyunca yaşayabileceği en harika deneyimdir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.