Anne ve Çocuğunun Hakkı Olarak Emzirmenin Normalleştirilmesi

Emzirmenin normalleştirilmesi hayatidir, çünkü çocuk beslenme hakkına sahiptir ve anne koru, suçluluk veya utanç duymadan hemen çocuğunu beslemelidir.
Anne ve Çocuğunun Hakkı Olarak Emzirmenin Normalleştirilmesi

Son Güncelleme: 18 Mart, 2021

Emzirme, bebek için en uygun besleme metodu ve formasyonunda bulunan önemli elementtir. Ancak birçok faydasına rağmen birçok insan hala yargılayıcı ve damgalayarak bakmaktadır. Emzirmenin normalleştirilmesi hepimizin görevidir, ve gerçekte olduğu gibi doğan bir fonksiyon olarak görülmesinin önüne geçen bu psikolojik bariyerleri kırmalıyız.

Asıl olduğumuz şeyden ve temel gereksinimlerimizden bizi uzaklaştırarak denötralize olmuş bir topluluğa dönüştük.  Yaşamlarımızın her alanında, bağımsızlığa, üretkenliğe ve kişisel taleplerimize öncelik vermeye yönlendirildik. Ancak, insan sıcaklığı, teması ve ikili destekler çok önemlidir, özellikle çok hassas bir dönem olması sebebiyle anneliğin başlangıcında

Bebeklerin, annelerin şefkatine, bakımına ve korumasına ihtiyacı vardır. Ve kadınların toplumun anlayışına ve desteğine ihtiyacı vardır. Emzirmeyi normalleştirmeliyiz çünkü çocukların bakıma ve beslenme hakkında sahiptir ve kadın bebeğini korkmadan, suçluluk ve utanç duymadan beslemeye hakkı vardır. 

Emzirme bir ihtiyaçtır

Anne sütü bebek için en iyi olabilecek besindir. Faydaları saymakla bitmez, ayrıca bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan korur ve ihtiyacı olan tüm besinleri ona verir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü), emzirme yaşamlarının ilk altı ayı boyunca tek besin kaynağı olmasını önermektedir.

bebeğini emziren anne

Bu noktadan sonra, bebeğinizi diğer yiyeceklerle artan bir düzende ve uygun şekilde tanıştırabilirsiniz. Ancak, emzirmeye en az bebeğiniz iki yaşına gelinceye kadar devam etmelisiniz. Bu öneri bir dayatma veya katı bir limit değildir. Çocuğunuz iki yaşına geldiğinde emzirmeyi bırakmaya gerek yoktur. Kademeli olarak anne sütünü azaltırken, anne ve çocuğun kendisini hazır hissetmesi çok daha gereklidir.

Özgürce karar verin

Beslenmenin seçimi, her çocuğun annesinin kişisel seçimi ile izlenmektedir ve hepsi eşit derecede geçerlidir. Bazen emzirmenin gerçekleştirilememesinin çeşitli sebepleri vardır ve formül mamaların kullanımının tercih edilmesi son derece mantıklı bir karardır ancak bu karar toplum tarafından teşvik edilmediği takdirde.

Birçok anne bu hakkından vazgeçer, çünkü hem ailelerinden hem de sağlık sisteminden yeterli bilgi ve desteğe sahip değillerdir. Emzirme döneminde destek olmak zorlukların üstesinden gelmek ve gerekli rehberlik ve duygusal desteğin sağlanması için çok gereklidir.

Ancak, tam tersi genellikle ortaya çıkan durumdur. Emzirme toplumun büyük bir kısmı tarafından hoş görülmemektedir, bir işçi olarak ve bir birey olarak annenin yeteneklerine engel olarak görülmektedir. Diğer yandan, bir kararla uygulama ve yerleşme için seçenekler açıkça çok yetersizdir.

Tüm bunlara ek olarak, bir kadın toplum içinde emzirdiğinde, hoşnut olunmayan bakışlar ve yaklaşımlar alabilir. Bunun bir sonucu olarak, birçok anne odalarda emzirmeye sürgün edilmektedir. (tabi eğer varsa) veya bebeğini emzirmek istediğinde direk olarak tuvaletlere gitmektedir. Diğer zamanlarda, emzirirken çocuğunun yüzünü bir örtü ile kapatmaya zorlanılmaktadırlar.

bebeğini kucağına almış emzien anne

Bir hak olarak emzirmenin normalleştirilmesi

Desteğin yetersizliği ve sosyal baskı birçok kadının kendileri ve bebekleri için çok gerekli olan bu muhteşem haktan vazgeçmesine neden olmaktadır. Emzirme sadece besin sağlamaz ve ayrıca duygusal yakınlık, koruma ve güvenlik sağlar.  

İşte bu sebeple, emzirmenin normalleştirilmesi çok önemlidir ve birçok ünlü ve influencer kadın bu konuya dikkat çekmektedir. Görünürlük ilk adımdır, çünkü eğer bu konu hakkında konuşmazsak, bir sesimiz de olmaz.

Bebeğinizin ne zaman ihtiyacı varsa o anda beslenmeye hakkı olduğunu unutmayın. Bu durumda utanç acıya katlanma veya dalga geçildiği duygusu hissetmemelisiniz. Saklanmanız veya gizlemeniz gerekmemektedir. Sadece birisinin sizi tuvalette veya kafanızda bir örtü ile yemek yemeye zorladığını hayal edin!

Bu yüzden, bilgilenin, doktorunuzla konuşun veya emzirme destek gruplarına katılın ve diğer annelerle bir araya gelin. Saklanmayın. Emzirme doğal, gerekli ve faydalı bir eylemdir. Doğal olmayanlar bunu farklı görenlerdir ve küçümseyerek bakanlardır.
İlginizi çekebilir ...

Neden Emzirmek Bazen Kilo Almanıza Neden Olur?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Neden Emzirmek Bazen Kilo Almanıza Neden Olur?

Bazen emzirmek aldığımız fazla kiloları vermemize yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda kilo almamıza da neden olabilir. Neden bu dönemde kilo alır...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cebrián, D. M., Santana, R. M., Villanueva, E. G., & Santana, P. S. (2002, January). Factores relacionados con el abandono de la lactancia materna. In Anales de Pediatría (Vol. 56, No. 2, pp. 144-150). Elsevier Doyma.
  • Díaz-Argüelles Ramírez-Corría, V. (2005). Lactancia materna: evaluación nutricional en el recién nacido. Revista cubana de pediatría77(2), 0-0.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.