Emzirmek Ruhu Besler ve Kalbi Isıtır

Emzirmek Ruhu Besler ve Kalbi Isıtır

Son Güncelleme: 24 Eylül, 2018

Emzirmek, bebeği beslemekten çok daha fazlasıdır. Emzirmek aynı zamanda kalbi besler, ruhu ısıtır, korkuyu ve yalnızlığı yatıştırır. Her şeyden önemlisi, duygusal bir bağ oluşturur.

Bazen emzirmek ya da biberonla beslemek gibi basit ve temel hareketler aslında düşündüğümüzden çok daha fazla yarar sağlar. Sizlerin 6 ay ila 2 yıla kadar süre boyunca hayatınızı adadığınız bu günlük rutin duygusal açıdan siz ve bebeğiniz arasında bir  bağ ve bağlılık yaratmaya yardımcı olacaktır.

Sizin emzirmeye adadığınız süre boyunca bebeğiniz dikkat, algı, görüş ve iletişim konularında olgunlaşacak ve siz bunun farkına bile varmayacaksınız. Bunu  her annenin emzirme esnasında bebeklerine onları ne kadar çok sevdiklerini şarkılar ve fısıltılar halinde söylemelerine borçluyuz.

Ama tabii ki babaları da unutamayız. Onlar da küçük bebeklerini biberonla emzirir, onlarla duygusal bir iletişim kurar, onları salıncakta gibi sallar, okşar ve onlarla konuşur. O da bebeğin kalbini büyütür ve ruhunu besler.

Emzirmek kişisel bir seçimdir ve ruhu besler

bebek emerken

Emzirmek her anne için kişisel bir seçimdir. Sadece o yapıp yapmamaya karar verebilir ve yine yalnızca o memeden kesme konusunda tek karar merciidir.

WHO (Dünya Sağlık Örgütü)  emzirmeyi en az ilk 6 ay sürdürmek suretiyle 2 yıla kadar öneriyorlar. Bu şekilde, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz ve ayrıca, soğuk algınlığı menenjit, kulak iltihabı, bronşit, zatürre ve bu tarz birçok hastalığa karşı bebeğinizin sisteminde koruyucu bir bariyer oluşturursunuz.

Bunların yanı sıra, emzirmenin annelere birçok yararı olduğu da bilinmekte. Örnek verecek olursak emziren annelerde kadınlarda sıkça görülen kanser türlerinin görülme olasılığı daha düşüktür (%11 ve %20 arasında değişir). Genç yaşta kemik erimesi görülme olasılığı da aynı şekilde daha düşüktür.

Birçok yararının yanında zararı çok azdır. Evet, bu bir süreçtir ve zamanınızı alan, kendinizi adamanızı gerektiren bir iştir. Anne iş ve ailevi sorumlulukları aynı anda yürütebilmelidir, aile üyeleriyle uzlaşarak bir iş bölümüne gidilmelidir.

Ancak, bu konuda başarılı olabilen anneler bebeklerini yeterli görüldüğü müddet boyunca emzirebilmişlerdir. Bu, hafızanıza sonsuza dek müthiş duygular eşliğinde kazınacak bir hediyedir.

Ben biberonla emziriyorum ve bebeğimle duygusal bir bağ kurabiliyorum

bebek biberon

Hayır, biberonla emzirmeyi seçen bir anne, kötü anne değildir. Aynı şekilde yeteri kadar sütü gelmediğinden bebeğini mama ile besleyen bir anne de pişmanlık ya da üzüntü duymamalıdır. Bebeğiniz sevildiğini, tatmini ve mutluluğu anne sütüyle beslenen bir bebeğin hissedeceği kadar çok hissedecektir.

  • Hepimiz biliyoruz ki toplum çoğunlukla bize ne yapıp yapmamamız gerektiğini dayatır. Bu nedenle çoğu anne bebeklerini mama ile besleme kararını verdikleri an eleştiriye maruz kalır. Ya da belki toplum onlara bu şekilde bir beslenme yöntemi ile “anne-bebek bağını emzirmenin kuracağı gibi kuramayacağını” söyler.
  • Emzirmek büyülü bir şeydir, bundan kimsenin hiçbir şüphesi yok. Ancak gerçek bağı oluşturan şey aslında yalnızca bebeğimizi kendimize yakın tutmamızdır. Vücut ısısını paylaşmak, yumuşak bir sesle konuşmak, ona şarkılar söylemek, onunla gülmek, onun korkularını yenmesini sağlayacak şeyler fısıldamak ve bu fısıltılarla onun duyularını harekete geçirmektir.

Yukarıda bahsi geçen temas gerçekleştiği sürece, bu fotoğrafta bir biberonun da olması gerçek anne-bebek bağından hiçbir şey eksiltmeyecektir. Göz teması kurulur, eller okşanır, gülücükler paylaşılır ve içten bir sevgi hissedilir. Bu, barışçıl ve stabil ortam yaratır.

Ben istediğim vakte kadar emziririm, sen bana söyleyene kadar…

anne ve bebek

Bebeğini şımartacaksın.  Hala eteklerinde dolanıyor. Bu şekilde şımarmaya devam edecek. Hiçbir şey yemeyecek. Gücünü koruyamayacaksın. Acımasız ve toy bir çocuk olacak…

Bunlar çoğu annenin duyduğu sözlerdir. Bu sözler genelde annenin arkadaşı, annesi, komşusu gibi kişilerin bebeği memeden kesme tavsiyesine annenin verdiği “hayır” cevabına ithafen gelir. Bu insanların çoğu bizim “şımarık” dediğimiz bazı insanların aslında “iyi yetişmiş” kişiler olduğunu bilmezler.

Eğer bir seneden daha uzun bir süre boyunca bebeğinizi emzirmek istiyorsanız, bu kişisel bir karardır ve size bağlıdır. Eğer iki bebeği aynı anda emzirmek istiyorsanız, bu kararı yalnızca siz verebilirsiniz, çünkü bu görevi üstlenecek tek kişi sizsiniz.

Eğer çocuk artık yürüyor, koşuyor ve hala meme istiyorsa, bunu devam ettirme kararı da yine anne ve çocuğuna bağlıdır. Bu fizyolojik birlikteliğin eninde sonunda biteceğinin bilincinde olunmalıdır.

Sonuç olarak, emzirmek müthiş bir şeydir ve bebeğimizle aramızdaki o büyülü bağı güçlendirmemize yardımcı olur. Bu kişisel bir karardır, memeden kesme zamanı da aynı şekilde. Her kadının çocuklarını büyütürken özgür iradeleriyle hareket etmesine izin vermek gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.