Daha İyi Bir İnsan Olarak Anneliğe Hazırlanmak

Daha İyi Bir İnsan Olarak Anneliğe Hazırlanmak

Son Güncelleme: 18 Aralık, 2018

Bir anne adayının aklında birçok şey olabilir. Çoğumuz bir bebek sahibi olmaya tamamen hazır hissetmiyoruz kendimizi. Küçüğümüzle tanışmadan önce ilgilenmemiz gereken şeyler olabilir. Bir anne adayının anneliğe nasıl hazırlandığını kendisinden dinleyelim. Belki siz de benzer şeyler yaşadınız.

Babanla tanıştığımdan beri hayatım değişti. Aslında, değişikliklerin, tanışmadan önce bile başladığını itiraf etmeliyim. Sevdiğim ve bir aile kurduğum adamı bulmamda bana yardımcı olan şey aslında bu değişikliklerdi. Bir anne, senin annen olma hayalimi gerçekleştirecek adamla tanışmamı bu değişim sağladı.

Bunu itiraf ediyorum: Tıpkı bu gezegendeki diğer birçok kadın gibi, bir anne olmak istiyorum. Çocuğumu kucağımda tutmak ve bu dünyadaki her şeyden daha çok sevmek istiyorum. Bebeğimi beslemeyi, banyo yaptırmayı, öpmeyi ve uyurken onu izlemeyi hayal ediyorum. Her sabah çocuğumun gülümsemesini görmeyi ve gözyaşlarını öpücüğüklerimle silmeyi istiyorum.

Evet, anne olma özlemini duyuyorum . Ama bundan daha fazlası, dünyadaki en iyi anne olmayı ve çocuğum için en iyisi olmayı arzuluyorum. Hayatında ona açıklık, sabır ve hassasiyetle rehberlik edebilmek istiyorum.

Çocuklarının en güzel özelliklerini ortaya çıkarabilecek bir anne olmak istiyorum. Onlara, bir aile ve yalnız olarak harcanan zamanın özgürlüğünü, güzelliğini, onurunu, samimi gülümsemelerini, dürüstlüğünü, anlamını ve gerçek değerini kim gösterebilir? Onlara gerçek sevgiyi öğretebilecek bir anne.

Evladımın iyi bir oğlan ya da kızdan daha fazlasını olmasını istiyorum. Onların mutlu olmasını istiyorum. Ve her gün, insanlara sözlerden çok daha fazlasını öğreten o örnekleri yaşıyorum. Bunu düşündüğümde, daha iyi örnek olmak için daha çok motive oldum. İşte bu yüzden artık her zamankinden daha iyi bir anne olabilmek için değişmem gerektiğini biliyorum.

anne ve bebeği

Daha iyi bir insan olarak anneliğe hazırlanmak

Dürüst olmak gerekirse, ben iyi bir insan olduğumu düşünüyorum. Ama içtenliğim aynı zamanda pek çok hatam olduğunu kabul etmeme izin veriyor. Her gün daha iyisini yapmanın, hatalarımızı düzeltmemiz ve istediğimiz kişi olmak için bir fırsat olduğuna inanıyorum. Bu versiyonum hala yapım aşamasında.

Öğrenmiş olduğum en değerli derslerden biri hayatın değişim ile eşanlamlı olmasıdır. Koşullarımız her zaman değişiyor. Dünyanın kendisi sürekli dönüşüyor. Ve biz de değişmeliyiz, yoksa değişen gelgitler bizi alıp götürür.

En iyi değişim süreci bilinçli olarak kavradığımız bir süreçtir. Onu yavaşça, kendi hızımızda ve neşeyle güçlendirip besleriz.

Tatlılık ve yumuşaklık gibi erdemleri geliştirmem gerektiğini biliyorum. Korkarım ki, iş pazarında şiddetle rekabet eden erkek ve kadınların egemen olduğu bu dünyada geçirdiğim zaman süresince iki erdemden de bir şeyler kaybettim. Bu dünyaya adım attım ve başarıya ulaştım. Ama ilerlemek için geride bırakmak zorunda olduğum kişilerin ödemek zorunda olduğu bedelle geldi bu başarı.

Artık içimde kendi ailemi kurma arzusu yeşerdiğine göre sadece bir anne değil, mükemmel bir anne olmak istiyorum. Ve bu nedenle kendimi yeniden şekillendirmeliyim. Yapmam gereken yüzlerce şey var.

birbirine sarılan aile


Senin için bir yuva kuruyorum

Baban, unuttuğumu düşündüğüm şeyleri uyandırdı. Onun sevgisi hassasiyet konusundaki kapasitemi yeniden canlandırdı. Ama aynı zamanda sağlam olmam gerektiğini fark ettim. Sert değil, ama kararlı, tatlı ve kibar.

Öğrenecek çok fazla dersim var ve ayrıca sana öğretmem gereken de çok şey var , çocuğum. Her zaman senin için hazır bir gülümsemem olsun diye o binlerce güzel anıyı saklıyorum.

İyi ve bilge bir anne ile büyüyebilesin diye kişiliğimi yeniden kuruyorum. Şu anda, o kadın seni kollarında tutmaya hazırlanırken bir dönüşümden geçiyor.

Seni hak ettiğin evine davet etmek için hazırlanıyorum. Her ruhun anne babalarını doğmadan önce seçtiğine inanıyorum. Ev ne kadar çok sevilirse ve o çocuk ne kadar kadar arzu edilirse, doğmamış bebekteki o ruh da o kadar yüksek olacaktır.

Bu bir kitapta okuduğum bir şey, ama buna gerçekten inanıyorum, tıpkı yaşamanın değişmek demek olduğuna inandığım gibi . Ve bu, çocuğum, sen gelmeden önce değişmemin nedeni. Yaşam dediğimiz bu öğrenme sürecinde yanında daha iyi bir anne olabilmek için daha iyi bir kadına dönüşüyorum.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.