En Mutlu Anneler Çocuklarını Erken Uyutanlardır 

En Mutlu Anneler Çocuklarını Erken Uyutanlardır 

Son Güncelleme: 23 Mart, 2018

En mutlu annelerin her zaman kendilerine ayıracak vakti vardır. En mutlu anneler, çocuklarını erken uyutup çocuklarının mutlu ve rahat bir şekilde uyumasını sağlamak için bunu kendi rutinlerinde bir kural haline getirenlerdir. Ben anneyim ekibi olarak biz böyle düşüyoruz. “Dikkat et, onları çok üzme! Aman, çok gülmelerine izin verme yoksa çok heyecanlanırlar!” Büyüklerimiz hep bu tür tavsiyeler verir. Anneler de çocuklarını daha sakin aktivitelere doğru yönlendirmeye çalışırlar.

Uyumak İstemeyen Çocuğun Bitmek Bilmeyen Hikayesi

Saat 20:00 olduğunda çocuğunuz tıpkı sizin gibi henüz uyumak istemiyorsa, 21:00’a kadar biraz daha oyun oynamasına izin verin. Ancak o saatten sonra çocuğunuz yatakta olmalı.

Evde yapacak işleriniz olduğundan, çocuklarınızın biraz da oyun oynamasına izin veriyorsunuz. Boya, oyun hamuru ya da sizin işinizi yapamaya engel olmayacak herhangi bir şey ile çocuğunuzu oyalıyorsunuz.

Bir saat sonra çocuğunuz çoktan esnemeye başlıyor ancak siz, çamaşırları yıkamayı yeni bitirdiğiniz için duş almak istiyorsunuz ve çocuğunuzun uykusunu erteliyorsunuz.

Saat 22:30 olduğunda nihayet uyku vakti geliyor. Çocuklarınız için geç bir saat olsa da iyi bir uyku çekeceklerini düşünüyorsunuz. Yanlış! Bu tür durumlarda çocuklar saat 23:00/24:00’ e kadar uyumadan yataklarında dönüp duruyorlar.

uykuya direnen çocuk

Muhtemelen su içmek isteyecekler, oyuncaklarını arayacaklar, tuvalete gidip tekrar su içecekler… Siz ihtiyaçlarını giderdikçe liste uzayıp gidecek.

Sonra bir bakmışsınız, saatlerce isteklerini yerine getiren sadık bir hizmetkara dönüşmüşsünüz. En sonunda saat 00:30’da çocuğunuz bir sonraki güne kadar uykuya dalıyor! Başka bir hata daha!

Ertesi sabah saat 5, 6 ya da 7’de çocuğunuz uyanacak ve tekrar uykuya geri dönecek. Deliksiz uyku çekemiyorlar ve uykuya dalmakta güçlük yaşıyorlar. Siz mışıl mışıl uyuduğunu sanarken, çocuğunuzun atlayıp, zıplayıp, uyanmasının nedeni işte bu.

Sanki hiç yorulmamış ve uyanık kalmak için 4 ya da 5 bardak kahve içmişler gibi. Sonuç olarak, ertesi gün okula gitmek zorunda olduklarında uyanmak istemiyorlar.

Hem siz hem de çocuğunuz yatağa tekrar dönmek için uyanırsınız. Çocuklarınız tüm gün uykulu olacak ve siz de aşırı stres altında hissedip kendinizi işinize veremeyeceksiniz.

En Mutlu Anneler Çocuklarını Erken Uyutanlardır

En mutlu, en iyi dinlenmiş annelerin çocuklarını erkenden yatırdıklarını ne kadar vurgulasak az. Çocuğunuzu erken yatırmanın ne demek olduğunu unutmayın:

  • Kendinize ve eşinize ayırmak için boş zaman. Günün sonunda, mutluluğunuz ve esenliğiniz de buna bağlıdır.
  • Genelde geceleri yaptığınız işleri yaparken daha az stresli hissedersiniz. Bir şeyi ovalamanıza, yıkamanıza, düzeltmenize ya da çocuğunuzun yan odada ne “icat” ettiğini düşünerek endişelenmenize gerek yok.
  • Rahatlama ve derin, deliksiz bir uyku. Çocuğunuz gerekli miktarda uykusunu alacak ve hem beyni hem de bedeni ertesi gün ihtiyacı olacak enerjiyi sağlamış olacak.
  • Kuralları esnetmemek ve çocuğunuzu zorlamamak. Çocuğunuz uyumak için itiraz etmeyecek, bağırmayacak.
  • Erken yatmaya alışırlarsa, uyumak istemediklerinde ve bu konuda ısrarcı olduklarındaki şikayetlerini dinlemek zorunda kalmayacaksınız. Unutmayın bu, onları disiplinli bir şekilde yetiştirmenize yardım edecektir.
  • Çok ihtiyaç duyduğunuz dinlenme ve canlandırıcı uyku keyfi.
  • Ailenin geri kalanı için huzur. Evde diğer aile fertleriyle birlikte yaşıyorsanız, herkes bir araya gelip bir çocuğun önünde bahsetmemesi gereken aile sorunlarını paylaşma fırsatına sahip olacaktır.

Anneler, az önce bahsettiğimiz hikayenin başınıza gelmesini istemiyorsanız, bir uyku düzeni planı oluşturmalı ve her gece bu plana uymalısınız.

Çocuğunuz oyun oynuyorsa, belirli bir süreye kadar devam edebileceğini ve her ne kadar oyun oynamak istiyorsa da uyumak zorunda olduğunu söyleyin.

Onları bir şarkı veya  bir hikaye ile ya da sizin yatağınızda yatmayı teklif ederek ikna etmeye çalışın. Neyin işe yaradığını siz daha iyi biliyorsunuzdur.

Onlar için uykunun, sizin gibi iyi anneler için de dinlemenin ne kadar önemli olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.