Gelişim

Bebeğinizin büyümesini izlemek harikadır. Her aşamadaki kilometre taşlarının neler olduğunu bilmek ve psikomotor, bilişsel ve nörolojik gelişiminin ritmini anlamak çok yararlı olabilir. Ben Anneyim’de, çocuk gelişiminin ana evrelerinin neler olduğunu açıklayacağız; böylece onun ihtiyaçlarını anlayabileceksiniz, ona doğru stimülasyonu verebileceksiniz ve öğrenmesine yardımcı olabileceksiniz.

Çocukların Karalama Yapması ve Anlamı

Çocukların karalama yapmaya başlaması genellikle 18 aylık olduktan sonra görülmeye başlar. Bu aşamada çocuklar, yeteneklerini sergilemek için çeşitli şekiller çizmeye başlamaktadırlar. Ufaklıklar, herhangi bir anlama gelmeyen bu çizimleri sadece eğlenmek için yaparlar. Ancak kendileri için bunlar, düşüncelerinin ve fikirlerinin sonucu…

Bebek genetiği: Belirleyici faktörler neler?

Bebek bekleyen anneler sabırsızca bebeklerinin neye benzeyeceğini beklerler. Uzun boylu mu olacak kısa boylu mu olacak? Aileden gelen kalıtsal bir hastalığı taşıyacak mı? Mavi, yeşil, veya kahverengi gözlere mi sahip olacak? Doğum öncesi süreçte anneler olarak sorduğumuz bu tip soruların…

Bebekler Renkleri Nasıl Görür?

Bilmiyorsanız söyleyelim, bebekler renkleri yetişkinlerin gördüğü gibi görmezler. Sussex Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bunun sebeplerini ortaya koyarak çocukların renkleri zaman içerisindeki görme süreçlerini açıklıyor.

Bebeğinizin Beyni Şaşırtıcıdır

Bebeğin nöronları hayata geldikten sonraki ilk birkaç saat içerisinde inanılmaz bir hızla büyümeye başlar. Bebeğinizin beyni tam anlamıyla inanılmaz ve eşsiz bir organdır. Dünya üzerinde eşi benzeri yoktur.