Gelişim

Bebeğinizin büyümesini izlemek harikadır. Her aşamadaki kilometre taşlarının neler olduğunu bilmek ve psikomotor, bilişsel ve nörolojik gelişiminin ritmini anlamak çok yararlı olabilir. Ben Anneyim’de, çocuk gelişiminin ana evrelerinin neler olduğunu açıklayacağız; böylece onun ihtiyaçlarını anlayabileceksiniz, ona doğru stimülasyonu verebileceksiniz ve öğrenmesine yardımcı olabileceksiniz.

İnformal Eğitimin Önemi

İnformal eğitim, geleneksel eğitim kurumları dışında alınan eğitimlerin tamamına verilen ortak bir addır. Yani okul sınırları ve sınıfın dışında öğrendiğimiz her şey bu kavram içinde yer almaktadır. İnformal öğrenme sürecinin görüldüğü yerlere örnek olarak ev, çeşitli spor aktiviteleri, diğer kişilerle…

Müziğin Öğrenmeye Katkısı

Bir öğrenme şekli olarak müzik çocukların eğitim hayatına her geçen gün daha fazla entegre olmaktadır. Bu durum da kişisel gelişimin değişik aşamaları üzerinde oldukça olumlu etkiler sağlamaktadır. Bu yazımızın konusu müziğin öğrenmeye katkısı olacak.

Çocuklarda Matematiksel Zeka

Matematiksel zekaya yönelik eğitim ve öğretim çocukların bilişsel gelişlerinin en temel parçalarından biridir. İnsanlar aşağıdakileri açıklayabilmek ve analiz edebilmek için matematiksel yeterliliğe ihtiyaç duyarlar:

Çocuklarda Duyusal Motor Gelişimi

İsviçreli psikolog Jean Piaget, duyusal motor dönemini, çocuk gelişimindeki aşamalardan biri olarak tanımlar. Bu aşamada bebekler, çevrelerindeki dünyayı duyuları ve hareketleri sayesinde fark etmeye başlar.

Bebeklerin Yürüme Refleksleri

Yürüme refleksleri bebeklerin ilk aylarında gelişen içgüdüsel hareketlerdir. Çoğu diğer gelişme gibi, yenidoğanların sağlıklı bir şekilde büyüdüklerinin göstergesidir. Bu yazımızda, bu refleksin hangi hareketlerden oluştuğunu ve yine bu refleksin ne kadar bir süre içinde gözlemlenmezse sorun teşkil edeceğini keşfedeceğiz.

Baba olmak hayatınızı değiştirecek

Çocuğa gösterilen sevgi aslında filmlerde gördüğümüzdense gerçek hayatta daha yoğun ve derinden hissedilir. Bir baba olmak birçok farklı durumda duygusal anlamda olgunlaşmayı gerektirir. Böylece çocuğumuzun esenliğini ve iyi bir şekilde büyüyüp gelişim göstermesini sağlayabiliriz.

Dans Etmenin Çocuklara Faydası

Dans etmenin, hem çocuklara hem de yetişkinlere birçok faydası vardır. Fiziksel faydalarının yanı sıra, birçok psikolojik faydası da bulunur. Çünkü dans etmek yalnızca fiziksel bir aktivite değil, aynı zamanda eğlenceli ve sosyal bir eylemdir.