Gelişim

Bebeğinizin büyümesini izlemek harikadır. Her aşamadaki kilometre taşlarının neler olduğunu bilmek ve psikomotor, bilişsel ve nörolojik gelişiminin ritmini anlamak çok yararlı olabilir. Ben Anneyim’de, çocuk gelişiminin ana evrelerinin neler olduğunu açıklayacağız; böylece onun ihtiyaçlarını anlayabileceksiniz, ona doğru stimülasyonu verebileceksiniz ve öğrenmesine yardımcı olabileceksiniz.

Çocuklarda Duyusal Motor Gelişimi

İsviçreli psikolog Jean Piaget, duyusal motor dönemini, çocuk gelişimindeki aşamalardan biri olarak tanımlar. Bu aşamada bebekler, çevrelerindeki dünyayı duyuları ve hareketleri sayesinde fark etmeye başlar.

Bebeklerin Yürüme Refleksleri

Yürüme refleksleri bebeklerin ilk aylarında gelişen içgüdüsel hareketlerdir. Çoğu diğer gelişme gibi, yenidoğanların sağlıklı bir şekilde büyüdüklerinin göstergesidir. Bu yazımızda, bu refleksin hangi hareketlerden oluştuğunu ve yine bu refleksin ne kadar bir süre içinde gözlemlenmezse sorun teşkil edeceğini keşfedeceğiz.

Çocuklar İçin Klasik Müzik Tavsiyeleri

Ritmi algılamak anne karnındayken başlar. Birçok anne adayı hamilelik dönemi boyunca bebeğine klasik müzik dinletir ve bu hem anne hem de çocuk için oldukça faydalıdır. Hamileliğin 20. haftasından itibaren bebekler dışarıdan gelen sesleri duymaya başlarlar. Bu dönemde müzik dinletilmesi hücreleri…

Baba olmak hayatınızı değiştirecek

Çocuğa gösterilen sevgi aslında filmlerde gördüğümüzdense gerçek hayatta daha yoğun ve derinden hissedilir. Bir baba olmak birçok farklı durumda duygusal anlamda olgunlaşmayı gerektirir. Böylece çocuğumuzun esenliğini ve iyi bir şekilde büyüyüp gelişim göstermesini sağlayabiliriz.

John Bowlby’nin bağlanma teorisi ve önemi

Her insan evladının sevgiye ihtiyacı vardır. Özellikle doğum sonrası çocuk ilk senelerinde ebeveynlerinden gelecek sevgi ve samimiyete ihtiyaç duyar. Bu yüzden bağlanma teorisini incelemek büyük önem taşır; bu yazımızda özellikle bağlanma teorisinin John Bowlby tarafından öne sürülmüş halini inceleyeceğiz.

Erkek Çocuklarının Büyüme ve Gelişmesi Ne Zaman Durur?

Ebeveynlerin çoğu dengeli ve düzenli beslenmenin çocuk gelişimi açısından çok önemli bir rol oynadığını bilirler. Fakat beslenme tek belirleyici faktör değildir. Çocuk gelişimini etkileyen ve büyümenin ne zaman duracağını belirleyen başka faktörler de vardır. Eğer çocuğunuzun büyüme ve gelişmesi ile…

Dans Etmenin Çocuklara Faydası

Dans etmenin, hem çocuklara hem de yetişkinlere birçok faydası vardır. Fiziksel faydalarının yanı sıra, birçok psikolojik faydası da bulunur. Çünkü dans etmek yalnızca fiziksel bir aktivite değil, aynı zamanda eğlenceli ve sosyal bir eylemdir.

Çocukların Karalama Yapması ve Anlamı

Çocukların karalama yapmaya başlaması genellikle 18 aylık olduktan sonra görülmeye başlar. Bu aşamada çocuklar, yeteneklerini sergilemek için çeşitli şekiller çizmeye başlamaktadırlar. Ufaklıklar, herhangi bir anlama gelmeyen bu çizimleri sadece eğlenmek için yaparlar. Ancak kendileri için bunlar, düşüncelerinin ve fikirlerinin sonucu…

Bebek genetiği: Belirleyici faktörler neler?

Bebek bekleyen anneler sabırsızca bebeklerinin neye benzeyeceğini beklerler. Uzun boylu mu olacak kısa boylu mu olacak? Aileden gelen kalıtsal bir hastalığı taşıyacak mı? Mavi, yeşil, veya kahverengi gözlere mi sahip olacak? Doğum öncesi süreçte anneler olarak sorduğumuz bu tip soruların…

Bebekler Renkleri Nasıl Görür?

Bilmiyorsanız söyleyelim, bebekler renkleri yetişkinlerin gördüğü gibi görmezler. Sussex Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bunun sebeplerini ortaya koyarak çocukların renkleri zaman içerisindeki görme süreçlerini açıklıyor.

Bebeğinizin Beyni Şaşırtıcıdır

Bebeğin nöronları hayata geldikten sonraki ilk birkaç saat içerisinde inanılmaz bir hızla büyümeye başlar. Bebeğinizin beyni tam anlamıyla inanılmaz ve eşsiz bir organdır. Dünya üzerinde eşi benzeri yoktur.