Gelişim

Bebeğinizin büyümesini izlemek harikadır. Her aşamadaki kilometre taşlarının neler olduğunu bilmek ve psikomotor, bilişsel ve nörolojik gelişiminin ritmini anlamak çok yararlı olabilir. Ben Anneyim’de, çocuk gelişiminin ana evrelerinin neler olduğunu açıklayacağız; böylece onun ihtiyaçlarını anlayabileceksiniz, ona doğru stimülasyonu verebileceksiniz ve öğrenmesine yardımcı olabileceksiniz.

Bebeklere Oturmayı Öğretmek

Bebeklerin gelişim aşamaları sırasında yaşadıkları değişiklikler, onların doğru gelişimleri için hayati önem taşır. Bebeklere oturmayı öğretmek değişimlerden bir tanesidir ancak bu bebeğin hazır olduğu zamanda olmalıdır.

Montessori ve Emici Zihin

Emici zihin, doktor ve pedagog Maria Montessori’nin geliştirdiği pedagojik metot içinde önemli yer tutan bir kavramdır. Montessori teorisi bize eğitimin çocuk gelişiminin her aşamasına nasıl uyum sağlaması gerektiğini anlatır. Aşağıdaki satırlarda sizlere, emici zihin kavramı ile ilgili bazı bilgiler sunuyoruz.

Kabuki Sendromu Nedir?

Niikawa Kuroki sendromu olarak da bilinen Kabuki sendromu, çoğu insan tarafından bilinmeyen çok nadir bir genetik hastalıktır. Bu konu ile ilgili bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Zeka Kavramı ve Gelişimi

Muhtemelen “Çocuğum çok zeki” ifadesini duymuşsunuzdur, hatta kendiniz söylediniz. Fakat zeka kavramının ne anlama geldiğini ve özelliklerinin ne olduğunu düşünmeyi gerçekten bıraktınız mı? Tek bir genel zeka mı var yoksa birkaç tür olduğunu düşündünüz mü?

İnformal Eğitimin Önemi

İnformal eğitim, geleneksel eğitim kurumları dışında alınan eğitimlerin tamamına verilen ortak bir addır. Yani okul sınırları ve sınıfın dışında öğrendiğimiz her şey bu kavram içinde yer almaktadır. İnformal öğrenme sürecinin görüldüğü yerlere örnek olarak ev, çeşitli spor aktiviteleri, diğer kişilerle…

Müziğin Öğrenmeye Katkısı

Bir öğrenme şekli olarak müzik çocukların eğitim hayatına her geçen gün daha fazla entegre olmaktadır. Bu durum da kişisel gelişimin değişik aşamaları üzerinde oldukça olumlu etkiler sağlamaktadır. Bu yazımızın konusu müziğin öğrenmeye katkısı olacak.

Çocuklarda Matematiksel Zeka

Matematiksel zekaya yönelik eğitim ve öğretim çocukların bilişsel gelişlerinin en temel parçalarından biridir. İnsanlar aşağıdakileri açıklayabilmek ve analiz edebilmek için matematiksel yeterliliğe ihtiyaç duyarlar:

Çocuklarda Duyusal Motor Gelişimi

İsviçreli psikolog Jean Piaget, duyusal motor dönemini, çocuk gelişimindeki aşamalardan biri olarak tanımlar. Bu aşamada bebekler, çevrelerindeki dünyayı duyuları ve hareketleri sayesinde fark etmeye başlar.