Çocuklar İçin Klasik Müzik Tavsiyeleri

Çocuklar İçin Klasik Müzik Tavsiyeleri

Son Güncelleme: 24 Mart, 2019

Ritmi algılamak anne karnındayken başlar. Birçok anne adayı hamilelik dönemi boyunca bebeğine klasik müzik dinletir ve bu hem anne hem de çocuk için oldukça faydalıdır.

Hamileliğin 20. haftasından itibaren bebekler dışarıdan gelen sesleri duymaya başlarlar. Bu dönemde müzik dinletilmesi hücreleri uyararak beyin gelişimini destekler ve dolaşım sistemi üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. 

Müzik aynı zamanda annenin de ruh halini olumlu yönde etkiler. Annenin müzik eşliğinde rahatladığında ve nefes alıp vermeye odaklandığında kalp atışı bebeği uyarıcı bir etki yaratır.

Çocuklar için neden klasik müzik tercih edilmeli?

Bazı araştırmalara göre klasik müzik çocuklar için daha erken yaşlardan başlayarak birçok farklı açıdan fayda sağlar. Bu faydaların bir çoğu müziğin ritmi ve bestesi ile uyarılan beynin kısımları ile alakalıdır.

Çocuklarda klasik müziğin sağladığı faydalardan bazıları şunlardır:

 • Pozitif duyguları uyarır
 • Dikkati ve konsantrasyonu arttırır
 • Yaratıcılığı teşvik eder
 • Matematiksel becerileri geliştirir
 • İfadeyi kolaylaştırır
 • Vücut dilini geliştirir
 • Sosyal etkileşimi arttırır
 • Zihinsel kapasiteyi arttırır ve hatıraların oluşumunu destekler.
 • Stres ve anksiyete seviyesini düşürür
 • Vücutta var olan ağrıları azaltır
 • Çocuğun müzik dinlemenin yanı sıra bir enstrüman çalarak büyümesi gelecekte disiplinli ve sorumluluk sahibi bir birey olmasını sağlar.
enstrüman çalan çocuklar

Çocukların müziğin herhangi bir alanı ile iç içe büyümeleri okuma becerilerinin ve IQ seviyelerinin gelişmesine de yardımcı olur. Disleksi gibi problemi olan çocuklar için ise müziğin tedavi edici bir etkisi vardır.

Çocuğunuza dinleteceğiniz klasik müzik türü hangi yönünü uyarmak istediğinize bağlıdır

Birçok öğretmenin, müzisyenin ve ebeveynin müziğin çocuklar üzerine etkisi ile alakalı araştırmaları bulunmaktadır. Çalınan enstrüman tipine bağlı olarak hangi müziğin dinletilmesi gerektiği ile alakalı bazı ilginç sonuçlar mevcut. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

Telli çalgılar: Çalışma esnasında konsantrasyonu arttırır.

Vurmalı çalgılar: Motor becerilerin gelişimini sağlar ve çocuğun tüm vücudunu uyarır.

Tüm klasik müzik tipleri: Kompleks yapılarından ötürü klasik müzik dinlemek çocuğun duygulara ve dil yapılarına aşına olmasını sağlar.

Çocuğunuza ne dinletmelisiniz?

Bebekler için:

 • Johannes Brahm – Lullaby
 • Chopin – Nocturne Op. 9 No. 2
 • Mozart – Clarinet Concerto, Piano Concerto No. 21 ve 23, Violin Concerto Second Movement No. 3
 • Bach – Air Orchestral Suite No. 3
 • Beethoven – Für Elise, Sonate au Clair de Lune No.8
 • Albinoni- The ADagio

Bu parçaların besteleri ve harmonileri son derece rahatlatıcıdır. Kalp atışlarını düzenleyerek bebeği sakinleştirir ve daha kolay ve hızlı bir şekilde uykuya dalmasını sağlar.

Konsantrasyon için

Yukarıda paylaştığımız listedeki parçalar yaşça daha büyük çocuklar için ders çalışma esnasında destek amaçlı dinletilebilirler. Bu listeye ek olarak diğer alternatifler ise şunlardır: Mozart – Piano Sonata in D major K. 448, Piano Sonata No. 11 K. 331, Sonata No. 11 K. 545 ‘Alla Turca’.

Oyun oynarken

Vivaldi’nin eserleri olan Spring First Movement ve Summer Thirt Movement oyun oynarken çocuğunuza dinletebileceğiniz ve ona keyif, coşku ve şevk verecek iki parçadır. Diğer bir mutlu ve dinamik beste ise Brahm’ın eseri olan Hungarian Dance No. 1’dir. Bu listeye dahil edebileceğiniz diğer iki eser ise de Bach – Concerto for Flute BWV 1044 Allegro ve Mozart – The Sonata No.12 F major.

Koşarken

Dinamik besteli müzikler için alternatifler oldukça fazladır. Bu tip bestelere örnek olarak Johann Strauss – Radetzky March Op. 228, March of Pomp and Cicrumstance ve Edward Elgar – No. 1 Op. 39 verilebilir.

ksilofon

Hassas çocuklar için müzik önerileri

Hassas ve hayal kurmayı seven çocuklar için Tchaikovsky – Sleeping Beauty büyüleyici bir klasiktir. Diğer popüler bestelere ek olarak Debussy – Clair de Lune de tercih edilebilir.

Diğer seçenekler

Klasik müzik alternatifleri ebeveynlerin ve çocuğun hayatında etki yaratan diğer kişilerin müzik zevkine bağlı olarak değişir.

Ebeveynleri ve çevresindeki kişiler çocuğu ilk kez klasik müzik ile tanıştırdıktan sonra çocuğun kendi müzik zevki, tercihleri ve favori parçaları şekillenir.

Ebeveynler müzik türü konusunda pek bilgi sahibi değillerse internette bulunan listeler bu konuda çok yardımcı olabilir. Çocuklar için klasik müzik veya bebekler için klasik müzik başlıklı aramalar yaparak bu listelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Paylaştığımız parçalara ek olarak daha çağdaş tarzda klasik müzik yapan sanatçıların bestelerini de tercih edebilirsiniz. Bu tip klasik müzik sanatçılarına örnek olarak Vanessa Mae, Yiruma, Lindsey Striling, The Piano Guys, Two Cellos verilebilir.

Tüm bu seçenekler hem çocuğunuz hem de sizin için mükemmel alternatiflerdir.

Bu eserlere farklı online ve görsel-işitsel kaynaklardan ve hiçbir ücret ödemeden kolayca ulaşabilirsiniz. Çocuğunuzu büyütürken onun gelişimine sayısız fayda sağlayacak klasik müziklerin keyfini çıkarın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.