Çocuklar İçin Müzikli Oyuncaklar ve Faydaları

Müzikli oyuncaklar çocukların favorilerindendir. Onları güldürüp şarkı söylettirir ve dans ettirir. Herşeyden önce öğrenmeyi ve beyin gelişimini uyarır.
Çocuklar İçin Müzikli Oyuncaklar ve Faydaları

Son Güncelleme: 27 Ocak, 2019

Müzikli oyuncaklar, çocukların duyularını ve beyin gelişimini teşvik etmek için en eğlenceli ve önemli araçlardan biridir.

Bu oyuncaklar günümüzde çok popüler olsa da küçüklerin dikkatini çekmek için eskiden beri kullanılıyor. Örneğin, çıngıraklar akla gelen en eski örneklerden biridir.

Müzikli oyuncaklar söz konusu olduğunda geniş bir olasılık yelpazesi vardır. Her yaş ve zevk için seçenekler var. Bazı oyuncaklarda özel melodiler veya şarkı sözleri varken, bazılarında sesle birlikte ışık vardır. Avantajları göz önüne alındığında, uzmanlar bu oyuncakların öğrenmeyi teşvik etmek için harika bir yol olduğunu belirtiyor.

Bebek bekliyorsanız veya zaten bir anneyseniz küçük çocuğunuza müzikli bir oyuncak vermek isteyeceksiniz. Yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Müzikli oyuncaklar ve çocuklar için avantajları

Genel olarak, müzikli oyuncaklar sadece çocuklarınızı eğlendirmekle kalmaz. Araştırmalar bu tür oyuncakların motor, beyin ve duyusal yeteneklerin gelişiminde önemli rol oynadığını kanıtlamıştır.

Yaşamın ilk 6 ayında küçüklerin zihin ve duyuları adeta bir sünger gibi çalışır. Etraflarında buldukları tüm bilgileri emerler. Ayrıca bunu hızlı ve doğal bir şekilde yaparlar.

Eğitici oyuncaklar üreten şirketler, çocuk psikolojisi tarafından oluşturulan kuralları izleyerek modellerini geliştiriyorlar. Amaçları, çocukların dikkatini ve öğrenmeyi maksimuma çıkarmaktır.

Temel olarak, amaçları şunlardır:

  • Çocuklarda sesli uyarma yoluyla bir uyanıklık durumunun teşvik edilmesi.
  • Çocukları çevrelerini keşfetmeye ve sesin üretildiği alanlara yoğunlaşmaya davet etmek.
  • Çocukların hafızasını kullanarak melodileri tanıyıp tekrarlamalarını sağlamak.
  • İlişkisel öğrenmeyi artırmak.
müzikli oyuncaklar ve yararları

Çocuklar için önerilen müzikli oyuncaklar

Müzikli dönence

Müzikli dönenceler geleneksel çıngırakların modern bir versiyonudur. Asıl işlevi, içindeki zillerin ürettiği yumuşak hareketler ve ritimlerle bebekleri eğlendirmek ve sakinleştirmektir.

Müzikli dönencelerde iki önemli ek uyaran vardır: görme ve ses. Sonuç olarak, çocuklar yumuşak müzikli melodileri dinlerken kendilerini daha mutlu ve daha sakin hissediyorlar. Bu, çekici figürlerin hareketleriyle birlikte, küçüklerin uykuya dalması da kolaylaşıyor.

“Çalışmalar, müzikli oyuncakların motor, beyin ve duyusal yeteneklerin gelişiminde rol oynadıklarını kanıtlamıştır.”

Sesli kabarık koltuklar

Müzikli oyuncaklar yukarıda belirttiğimiz gibi hafızayı ve öğrenmeyi teşvik etmek için harika bir araçtır.Sesli kabarık koltuklar, küçükleri eğlendirmek ve rahatlatmak için sadece son derece etkilidir.

Ayrıca bebeklere, anne veya babaları onları bu koltuklara bıraktığında sakinleşme ve uyuma zamanı geldiğini öğretir.

Müzikli peluş hayvanlar

Bebekler sarılınca veya üzerine bastığında ses üreten veya müzik yapan peluş hayvanlar, 6 yaş altındaki çocuklar arasında çok popülerdir.

Öncelikle küçüklerin en sevdikleri şarkıları tekrar tekrar dinlemelerine izin verirler. Bu oyuncaklar aynı zamanda müziğin eğlence ve mutluluğunu sevimli peluş hayvanların konforuyla birleştiriyor.

oyuncak müzik aleti

Oyuncak müzik aletleri

Küçük çocuğunuzun müziği sevdiğini zaten fark ettiyseniz, bir sonraki adım çocuğunuza bir müzik aleti vermek olacaktır. Bu durumda, en iyi seçenekleriniz mini piyanolar, gitarlar, davullar, tefler, bongolar ve mikrofonlardır.

Bu müzik aletlerinin her yaşa uygun versiyonları vardır . Küçük çocuklar için sadece birkaç tuş ve renkli basit seçenekler vardır. Bunlar birkaç melodiyi çalabilir.

Daha büyük çocuklar için gerçek enstrümanların minyatür versiyonlarını seçebilirsiniz. Bunlar, orijinal aletlerle aynı notaları içerir.

Son bir bilgi olarak, müzikle sürekli iletişim kurmanın yararlarını göstermemiz yeterli. Bilim adamlarına göre müzikle tanışmak, çocukların matematik gibi karmaşık işlemleri öğrenme ve motor gelişimi potansiyellerini en üst düzeye çıkarmasını sağlar.

Son olarak, aynı zamanda duygu ve hislerini kanalize etmenin bir yolu olarak da işlev görürler.  İlginizi çekebilir ...

Yenidoğanlar İçin 8 Harika Oyuncak
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Yenidoğanlar İçin 8 Harika Oyuncak

Bu yazımızda yenidoğanlar için harika 8 oyuncak önerisinde bulunuyor ve her bir oyuncağın bebeğin gelişimini nasıl etkilediğini anlatıyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.