Filmlerin Çocuklara Sağladığı Faydalar: Film Önerileri

Filmlerin Çocuklara Sağladığı Faydalar: Film Önerileri

Son Güncelleme: 26 Şubat, 2019

Bütün çocuk filmlerinin verdiği bir ders vardır. Ekrandaki birçok farklı durumu görerek, çocuklar eleştirel düşünme becerilerini geliştirir. Ayrıca hayal güçleri de harekete geçer ve daha yaratıcı olurlar.

Hepimiz film izlemenin en iyi eğlence türlerinden biri olduğunu biliyoruz. Bunun yanında, filmlerin bazı faydaları da olduğunu duymak sizi şaşırtabilir. Bu faydaların neler olduğunu biliyor musun?

Her yıl vizyona yeni filmler giriyor. Bu filmlerin temel amacı izleyenleri eğlendirmek ve iyi vakit geçirmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda çocukların bazı ahlaki değerleri öğrenmelerine de yardımcı olurlar.

Filmlerin çocuklara sağladığı ana faydalar

Filmler çocukları eğlendirmelerinin yanında; yeni kelimeler, yabancı diller ve ahlaki değerler öğrenmelerine de yardımcı olabilir. Bu, bir aile olarak çocuğunuzla birlikte tadını çıkarabileceğiniz bir etkinliktir. Buna rağmen, çocuğunuza izletmeden önce daima filmlerin içeriğini incelemenizi öneririz.

Kelime haznelerini genişletir

Çocuklar dinleme konusunda çok iyidirler ve çok hızlı bir şekilde her şeyi kavrarlar. Büyüdükçe kelime hazneleri de gelişir. Filmler bu anlamda yardımcı olabilir, çünkü çocukların muhtemelen hiç yaşamadıkları bazı olayları gösterirler. Yeni kelimeler duymaları ve anlamlarını öğrenmeleri muhtemeldir.

Genellikle, çocuklar bir kelimeyi anlayamazsa ebeveynlerine sorar. Bu onlara bazı şeyleri öğretmek için harika bir fırsattır. Diğer taraftan, eğer okuyabiliyorlarsa, sözlükten kelimeleri aramaları için onları teşvik edin. Bu yolla, kelimelerin sadece anlamını değil, aynı zamanda nasıl yazıldığını da öğrenebilirler.

sinema izleyen bir aile

Stresi azaltır

Çocuklara yönelik filmlerin yararlarından bir diğeri de duygularla ilgilidir. Çocuk filmleri stresle mücadele etmelerine yardımcı olabilir, kaygıyı ve stresi hafifletebilir.

Okul çağındaki çocuklarda bu duygularla sık karşılaşılır. Okula giden çocukların çeşitli okul ödevleri, testleri ve sınavları vardır. Bu döngünün dışına çıkmak, çocukların rahatlamasını sağlar ve onları eğlendirir. Eğlenmek, çocukların gevşemesine yardımcı olabilir.

Yeni diller öğretir

Dünyanın diğer ucundaki karakterleri gösteren yabancı filmleri de izleyebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun yabancı dil öğrenmeye ve seyahat etmeye daha fazla ilgi duymasını sağlayabilir.

Çocukların zekasını ve yaratıcılığını geliştirir

Bu deneyimleri ekranda görmek, çocukları düşünmeye sevk eder. Ebeveynlerin, çocukların problemlerle yüzleşmesine yardımcı olduğu filmlerin sağladığı yararlar oldukça açıktır. Bu filmler çocukların kendileri için de bazı çıkarımlarda bulunmasını sağlar ve çözüm üretmeleri gereken durumlarda onlara yol gösterir.

Ek olarak, yaratıcılıklarını ve düşünme yeteneklerini geliştirir ve hayal güçlerini artırmalarına yardımcı olur.

“Filmler çocukları eğlendirmelerinin yanında; yeni kelimeler, yabancı diller ve ahlaki değerler öğrenmelerine de yardımcı olabilir.”

Çocuklar için faydalı filmler

Değişik tarzlarda ve farklı karakterlere sahip çocuk filmleri bulabilirsiniz. Gerçek aktörlerin oynadığı filmlerin yanı sıra, animasyon filmleri de bulunur.

Her biri, kalitelerine bağlı olarak, çocuklar için bir ders içerir. Aşağıda çocuklara açık bir şekilde fayda sağlayan bazı filmler bulunmaktadır.

Kayıp Balık Nemo

Bu, özellikle 5 ila 10 yaş arası çocuklar için harika bir filmdir. Karakterlerden biri olan Dory, her zaman olumlu bir tutuma sahiptir. Sahip olduğu sorunlara rağmen, her zaman başkalarına yardım etmeye istek duyar.

Öte yandan, ana kahraman Nemo ise, yüzgeçlerinin küçük olmasından dolayı sınıf arkadaşlarından farklı olan bir balıktır. Buna rağmen hiçbiri onunla dalga geçmez. Bu, çocuklara saygı duymayı, empati yapmayı ve eşitliği öğretir. Çocuklar zamanla bu harika özellikleri taklit etmeye çalışacaklardır.

Oyuncak Hikayesi

Bu hem genç, hem de yaşlı insanların favorileri arasında bulunan bir filmdir. İçerdiği birçok ders vardır. Örneğin, çocuklar Woody’nin sadakatinden bir ders çıkarabilirler.

Ek olarak, uzaylı figürler gibi minnettar olmaları ve aileyle birlikte olmanın önemini anlamaları için onları teşvik eder. Çıkarabilecekleri başka bir ders ise, başkalarını kıskanmak yerine, sahip oldukları yeteneklere değer vermektir.

film izleyen bir aile

Robinson Ailesi

Bu filmde ise Lewis adında yetim bir çocuk, bilime ve yeni şeyler üretmeye ilgi duyar ve bir aile bulmaya çalışır. Bu film çocuklara kin tutmanın olumsuz sonuçlar doğurduğunu ve neden her gün daha iyi bir insan olmak için çalışmaları gerektiğini öğretir.

Sonuç olarak, her hafta yeni çocuk filmleri çıkıyor. Çocuk filmlerinin sağladığı faydalardan yararlanmak için, sinemaya gidin veya onları evinizde izleyin. Bu, çocuklarınızın önemli yaşam derslerini öğrenmelerine yardımcı olacak ve aileleriyle iyi vakit geçirmelerini sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cano Calderón, A. (1993). El cine para niños, un capítulo de la Literatura infantil. Revista Interuniversitaria de Formación Del Profesorado.
  • Graham Walters, John Lasseter y Andrew Stanton, Lee Unkrich. (2003). Buscando a Nemo. Estados Unidos: Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios.
  • Bonnie Arnold, Ralph Guggenheim, Steve Jobs, Edwin Catmull y John Lasseter. (1995). Toy Story. Estados Unidos: Pixar Animation Studios, Walt Disney Pictures.
  • John Lasseter, Dorothy McKim y Stephen J. Anderson. (2007). Descubriendo a los Robinsons (La familia del futuro). Estados Unidos: Walt Disney Pictures, Walt Disney Animation Studios.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.