Aile Olarak İzleyeceğiniz Bir Film: Coco

Aile Olarak İzleyeceğiniz Bir Film: Coco

Son Güncelleme: 29 Ekim, 2018

Çocuklarınızla animasyon filmleri izlemekten hoşlanan bir ebeveynseniz, o zaman Coco’ya bayılacaksınız.

Bu film inanılmaz derecede dokunaklı bir hikayeyi anlatıyor. Dahası, çocuklarınızı eğlendirirken aynı zamanda onlara önemli dersler veriyor.

Coco Meksika’da oldukça popüler bir film. Bu film sayesinde sinemalar, Meksika’nın güzel kasabalarını, kültürlerini ve “ölüler günü” gibi geleneklerini görmekten keyif almak isteyen insanlarla dolup taştı.

Filmin son derece hareketli bir hikayesi var. Ayrıca bu etkileyici animasyon; güçlü karakterler, güzel şarkılar ve muhteşem derslerle dolu.

Filmin konusu

Pixar Animasyon Stüdyosu, Ekim 2017’de 3D animasyon filmi Coco’yu çıkardı. Filmin hikayesi için Meksika’daki “ölüler günü” kutlamaları esin kaynağı olmuştu.

Filmde Santa Cecilia adında bir kasabada ailesiyle birlikte yaşayan bir çocuk olan Miguel’in hikayesini anlatılıyor.

Miguel’in bir hayali vardır: Tıpkı onunla aynı şehirde yetişmiş olan idolü De la Cruz gibi büyük bir müzisyen olmak.

Ama kahramanımızın bir sorunu vardır:  Ailesinin müzik yapması yasaklanmıştır.

Lanetli olduklarına inanıyorlar çünkü büyük büyükbabaları yıllar önce  şarkıcı olmak için onları terk etmiştir.

Garip bir olaydan sonra Miguel, ölüler dünyasında seyahat etmeye başlar. Burada bir iskelet olan Hector ile tanışır. Birlikte bir maceraya atılırlar ve Hector, küçük çocuğun hayallerine ulaşmasına yardımcı olur.

“Anı yaşa”
-Ernesto De la Cruz –

Coco filminin karakterleri

Coco filminin ana karakterlerinden bazıları:

 • Miguel Rivera: Bir sanatçı olmak isteyen ancak ailesine koyulan yasağa karşı savaşmak zorunda kalan bir çocuk. Sihirli bir şekilde ölülerin dünyasına ulaşınca idolü olan sanatçıyı arar ve onun yardımıyla yeniden yaşayanların dünyasına döner.
 • Mama Coco: Miguel’in yaşlı büyük-büyükannesi, çok yaşlı olmasına rağmen Miguel maceralarını büyükannesiyle paylaşmaktan vazgeçmez.
  coco ve babaannesi
 • Büyükanne: Riviera ailesine her türlü müziği yasaklamış olan Miguel’in büyükannesi. Kızdığında, ailesini savunmak için parmak arası terliklerini çıkarır.
 • Baba: Miguel’in babası. İyi ve merhametli bir adamdır. Ayakkabıcı dükkanı vardır.Bir gün dükkanını oğlunun devralacağını umuyor.
 • Anne: Miguel’in annesi. Nazik bir tavırla, çocuğunu  ailenin geleneklerini takip etmesi için iknaya çalışır.
 • Hector: Yaşayanların diyarına gitmek isteyen ve ölülerin dünyasında bulunan iyi huylu ve kurnaz bir iskelet.
 • Ernesto de la Cruz: Meksika’nın en ünlü müzisyeni ve Miguel’in idolü.
 • Chicharron: Hector’un ölüler diyarında unutulmuş arkadaşı.
 • Imelda: Ayakkabı dükkanının kurucusu.

Aile için 7 ders

Bu film, daha büyük çocuklara uygun birçok olumlu mesaj içeriyor.

Küçükler, hayallerine ulaşma konusunda azmin değerini öğrenebilirler.

Film ayrıca samimiyet, dürüstlük ve sadakatin önemini de öğretiyor.

 • Hayallerine ulaşana kadar durma. Miguel 12 yaşında bir çocuk olmasına rağmen, tüm zorluklarla pes etmeden yüzleşiyor. Bir müzisyen olmayı hayal ediyor ve ailesinin desteğini almayı umuyor.
 • İlk önce aile gelmeli. Bu film, aile üyelerinin kayıtsız şartsız güvenebileceğimiz insanlar olduğunu gösteriyor.
 • Aile üyeleri, özellikle zor anlarda, birbirleriyle ilgilenmelidir. Herkes bundan ders çıkarabilir.
 • Bu film aynı zamanda Meksikalı ailenin ve onların değerlerinin özünü gösteriyor. Küçük bir Meksika kasabasında geçmesine rağmen, Meksika halkının gelenek ve göreneklerini mükemmel bir şekilde göstermektedir.
 • Meksika’nın güzelliğini, kültürünü ve kasabalarının ve partilerinin güzelliğini gösterir.
 • Film renk, müzik ve ışıklarla doludur. Bu film küçükleri büyüleyecek ve karakterleri çok sevecekler.
 • Ölümle ilgili birkaç şeyi açıklıyor. Örneğin, her şeyin ölümle birlikte kaybolmadığını gösterir. Bir yas tutma dönemi olsa da, hayatı kutlamak daha iyidir. Film, sevilen birinin unutulmasının tek gerçek ölüm olduğunu açıklıyor. Sevginin ölümün ötesine uzanma gücü vardır.
 • Birçok insan size gerçekte kim olduklarını göstermez. Ünlü insanların mükemmel bir hayatı olduğunu düşünebilirsiniz ama bu her zaman doğru değildir.
coco animasyon filmi

Coco, gelenekleriyle Meksika kimliğini ve ideolojisini kutlamayı amaçlamaktadır. “Ölülerin günü” geleneği,  ülkenin sanat ve kültürüne gönderilen bir selam niteliğindedir.

Değerler, eğlence ve drama dolu bu film, güzel bir hikaye ile aile bağlarının önemini göstermeyi ve ülkenin kültürünü tanıtmayı hedefliyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Darla K. Anderson, Mary Alice Drumm, John Lasseter y Lee Unkrich, Adrián Molina. (2017). Coco. Estados Unidos. Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.