Babaannelerin Aileler İçin Önemi

Babaannelerin Aileler İçin Önemi

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2018

Bir çok anne baba, çocuklarının büyümesi ve yetiştirilmesi için büyükanne ve büyükbabalara güvenirler. Çalışma temposu, yorgunluk, ailenin getirdiği büyük yük ya da hastalık dönemleri gibi bir takım sebepler, büyükanne ve büyükbabaların çocuklarının ve torunlarının yardımına koşma nedenlerinden bazıları olarak gösterilebilir.

Bununla birlikte, büyük çoğunlukla bu rolü babaanneler üstlenirler. Peki babaannelerle ilgili hangi konular ön plana çıkmaktadır?

Babaannenin Aile İçerisindeki Rolü

Bazı ailelerde babaannenin rolü çeşitli sebeplerden dolayı zaman içerisinde azalmıştır. Bu tür ailelerde babaanneler, sadece eşin annesi ve kayınvalide olarak görünürler. Bu sebeple, bir büyükanne olarak çok nadir olarak çocuğun onunla kaliteli vakit geçirme imkanı ortaya çıkar.

Bazı araştırmalara konu olan bu durumla ilgili olarak, annenin annesi ile babanın annesinin çocuklar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ancak bu çalışmaların büyük bir kısmının ispatlanmamış varsayımlara dayandığını da belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Ancak bunun da ötesinde, gerek anneannenin gerekse babaannenin torunlarına dair hissettikleri duygular konusunda herhangi bir şüphe bulunmaz. Bu konu, büyükanne ile  vakit geçirirken aklınızdan çıkarmamanız gereken bir konudur.

büyükannesini öpen kız

Sosyal Bir Sorun: Anneanne Mi Babaanne Mi?

Normal koşullarda, çocukların anneanneleri ile beraber bırakılması babaannelerin bu durumu kıskanmasına ve çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bazı durumlarda bu çatışma o derece ileri seviyelere varmaktadır ki, ortaya çıkan bu durum birbirleri ile olan ilişkilerine zarar vermektedir.

Bir anne olarak, kayınvalidenizle ilişkinizin çocuğunuzun babaannesine olan hisleri ve onun hakkındaki düşüncelerini etkileyebileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Eğer onunla kötü bir ilişkiye sahip olursanız, çocuğunuz da babaannesine karşı belirli bir dereceye kadar mesafeli tavırlar sergileyecektir. Çocukluk döneminde bu durum, büyükannesiyle birlikte bulunmaktan korkmasına neden olacak kadar ciddi sonuçlar doğurabilecektir.

Babaanne İle İyi Bir İlişki Sürdürebilmek İçin Neler Yapmak Gerekir?

Bu konuya mantıklı bir açıdan bakmak faydalı olacaktır. Bunu yapabilmek için ise aşağıda sıralanan konuların dikkate alınması gerekmektedir:

  • Çocuğa büyükannelerinden özellikle biri ile olan ilişkisi konusunda baskı yapılması tavsiye edilmemektedir.
  • Çocuğunun babaannesine olan sevgisinin doğal olarak gelişmesine izin verilmesi gerekli bir konudur.
  • Çocuğun bulunduğu ortamlarda babaannesi hakkında olumsuz yorumlar ve cümlelerden sakının.
  • Bırakın büyükanne ve büyükbabaları konusunda tercihi çocuklar kendileri yapsınlar.
  • Bir anne olarak, kayınvalideniz ile içten ve iyi bir ilişki kurmaya gayret edin. Çocuğunuz da sizin tavırlarınızı taklit edecektir.
  • Parka gitmek ya da yemeğe çıkmak gibi onun da bulunacağı aktiviteler planlayın.
  • Mümkün olan durumlarda, istediği gibi yardımcı olmasına ve size katılmasına izin verin. Bu yardım, çocuğa bakmak ya da ekonomik anlamda destek vermek anlamında bile olabilir. Böylelikle kendisini işe yarayan ve sevgi duyulan bir kişi olarak hissedecektir.
babaanne elinde torun

Babaannenin Önemi

Torunların büyütülmesi ve yetiştirilmesine yardımcı olmak açısından babaanneler de diğerleri gibi üzerine düşeni yaparlar. Bu, çocukların gelişimi ve gelecekte diğer insanlar ile olan ilişkilerinde önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca babaanne, çocuğun babasıyla olan ilişkisini güçlendirmede de kilit bir öneme sahip olacaktır.

Unutmayın ki büyükannenin torununa karşı gösterdiği ve geliştirdiği sevgi, şimdi onun babası konumunda olan kendi çocuğuna olan sevgisi gibidir. Sizin anne olarak bu tavra mümkün olduğunca katkı vermeniz, izleyebileceğiniz en uygun yol olacaktır.

Sizin çocuğunuz ile büyükannesi arasında saygı ve yakınlığa dayalı olan bir ilişkiyi desteklemeniz önemlidir. Onun sadece eşinizin annesi değil, aynı zamanda çocuğunuzun da büyükannesi olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Çocuğunuz ve büyükannesi arasındaki bağ sadece doğal bir bağ değildir. Bu bağı sizin de yönlendirmeniz ve şekillendirmeniz gerekir. Büyükanneler, elbette annelerin yerine geçemezler, ancak istedikleri sürece çocuğunuzla kaliteli zaman geçirebilirler. Büyükanneler ve torunları arasında oluşturulabilecek etkin bir ilişki, sahip oldukları ortak genlerin ötesine geçen bir bağ oluşturmalarını sağlayacaktır.

Diğer taraftan büyükanneler, çocukların anne babalarının kararlarını onaylamasalar ve çocuğu yetiştirme tarzınıza karşı çıksalar bile iyi bir ilişki kurma konusunda sizinle iş birliği yapabilirler.

Son olarak, her büyükanne ve büyükbabanın tek ve yeri doldurulamaz olduğunu akılda bulundurmamız gerekir. Anne ve babalara düşen ise bu insanlarla vakit geçirmek için sağlıklı bir çaba içerisinde olmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.