Şekerli Pasta: Eğlenceli ve Lezzetli Bir Tarif

Bu tarifleri öğrendikten sonra, önceki ikram ve atıştırmalık fikirleriniz geçmişte kalacak. Bu son moda tatlı tariflerini birkaç dakika içinde hazırlamak mümkündür.
Şekerli Pasta: Eğlenceli ve Lezzetli Bir Tarif

Son Güncelleme: 24 Mart, 2021

Yakınlarda çocuğunuzun doğum günü varsa ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, bu yazımızı kaçırmayın. Şekerli pasta, günümüzde en popüler tatlılardandır.

Şekerli Pasta

Şekerli pasta,  adından da anlaşılacağı gibi geleneksel bir kek tabanı veya krema yerine farklı tatları birleştiren bir pastadır.

Örneğin bu pastada jelibon gibi yumuşak tatlarla lolipop gibi “sert” yiyecekleri karıştırabilirsiniz. Bu kekin en iyi yanı, şekerli pastaları hazırlamanın çok kolay olması ve konuklarınızın bunlara bayılacak olmasıdır.

Bu tarifle, doğum günü partilerinde ve diğer özel günlerde sık görülen pastalar yerine yeni bir alternatif sunmuş olursunuz.

Şekerli pastayı hazırlamak sandığınızdan daha kolaydır. Aynı zamanda çocuğunuzun doğum günü partisi için de oldukça orijinal bir fikirdir. Bu pastanın şeklini bir tekneye, futbol sahasına ve hatta bir kalbe bile benzetebilirsiniz. Ayrıca partinin özel bir teması varsa pastayı bu temaya ve dekora da uyarlayabilirsiniz.

Tarif

Şekerli pasta için malzemeler

Şekerli kekleri, farklı boyut ve şekillerde herhangi bir züccaciyede bulunabilen bir polistiren tepsi kullanarak yapabilirsiniz.

Ayrıca sakızlı şekerlere, lolipoplara ve çikolatalar gibi paketlenmiş atıştırmalıklara, dekoratif şeritlere, kürdanlara ve alüminyum folyolara ihtiyacınız olacak.

şekerden pasta

Özellikle partide çok sayıda küçük çocuk bulunuyorsa,  bu kekleri kürdanlara tutturmak yerine porsiyonlanacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Böylece çocukların yanlışlıkla kürdan yemesini ve zarar görmesini engellemiş olursunuz.

Hazırlanışı

Gerekli bütün malzemeleri aldığınıza göre kekin yapımına başlayabiliriz:

  • Pasta tabanını mutfak masanızın üzerine veya rahat çalışabileceğiniz bir yüzeye yerleştirin. Servis yaparken tatlıların yapışmasını önlemek için tabanı alüminyum folyo ile kaplayın.
  • Tatlıları porsiyonlara ayırın. Pastaya şeklini vermek için önce en büyük şekerleme parçasını yerleştirin. Büyük lastik bantları veya kürdanları kullanarak bunları bir araya getirin.
  • Kalan boşluklara orta ve küçük boyutlu şeker parçalarını yerleştirin. İyi bir şekilde sabitlemeyi unutmayın.
  • Pastanızı süslemek için, kurdele veya istediğiniz başka bir şey kullanabilirsiniz.
  • Dışarıda hava sıcaksa, pastayı parti başlayana kadar buzdolabında saklamak iyi bir fikirdir.
  • Son olarak pastanıza mumları da koyun ve artık her şey çocuğunuzun dilek dilemesi için hazır!
  • Pastayı içerisinde bir iki şekerleme olacak şekilde porsiyonlara ayırabilirsiniz.

“Şekerli pastaları hazırlamak çok kolaydır ve konuklarınızın bu pastalara bayılacaktır.”

Çok katlı şekerli pasta nasıl yapılır?

doğum günü partisi

Çocuğunuzun doğum günü partisi için daha farklı bir şekerli pasta yapmaya hazır mısınız? O halde çok katlı bir pastayı nasıl yapacağınıza bir bakalım.

10, 15, 20 ve 30 cm ölçülerinde dört adet yuvarlak tabana ihtiyacınız olacak. Ayrıca alüminyum folyoya, renkli çubuklara ve çeşitli şekerlemelere ihtiyacınız olacak.

Yuvarlak tabanları alüminyum folyoyla sarın ve büyükten küçüğe dizin. Çubukları şekerlemelere batırın ve her katmanın kenarlarına yerleştirin. Son olarak lolipopları en üst kata koyun. Pastanız hazır!

Boşluk olan yerlere küçük şekerler koyabilir ve pastayı renkli kurdelelerle süsleyebilirsiniz.

Çocuğunuz ve misafirleriniz bu eğlenceli ve orijinal pastaya bayılacak. Hazırlanması yalnızca birkaç dakika alan bu pastayı özel günlerinizde tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuz İçin 4 Orijinal Doğum Günü Pastası
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuz İçin 4 Orijinal Doğum Günü Pastası

Çocuğunuzun doğum günü yaklaşıyorsa, bu 4 orijinal doğum günü pastası fikrini okumadan geçmeyin. Çocuğunuzu ve misafirlerinizi bu pastalarla şaşırt...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Vlachojannis J., Erne P., ZImmermann B., Chrubasik Hausman S., The impact of cocoa flavonols on cardiovascular heatlh. Phytother Res, 2016. 30 (10): 1641-1657.
  • Stanhope KL., Sugar consumption, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016. 53 (1): 52-67.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.