Çocuklar İçin İplikle Yapılabilecek 5 Kolay El İşi

Bir şeyler yapmak, çocukların daha yaratıcı olmasına yardımcı olur. Bu nedenle, iplikle yapılabilecek el sanatları çocukların becerilerini geliştirmeleri için harikadır. Bu yazıda size bazı örnekler vereceğiz.
Çocuklar İçin İplikle Yapılabilecek 5 Kolay El İşi

Son Güncelleme: 16 Nisan, 2021

Okul öncesi çocuklarını hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanmaya teşvik etmek çok önemlidir. Aslında iplik, çocukların eğlenirken tüm yaratıcı potansiyellerini geliştirmeleri için harika bir malzemedir. Bu makalede size iplikle yapılabilecek bazı kolay el işlerini göstereceğiz.

Bu aktiviteler, küçük çocukların hayal gücünü teşvik etmeleri için harikadır. Küçüklerinizi eğlendirecek aktiviteler arıyorsanız, ipliklerle yapılan el sanatları onların yaratıcılık becerilerini teşvik eder. Ek olarak, konsantre olmalarına ve kendilerine güvenmelerine yardımcı olur. İşte bazı örnekler.

Çocuklar için iplikle yapılabilecek kolay el sanatları

1. Süs eşyaları

İplik süslemesi yapmak çok kolay ve eğlencelidir. Hatta kişisel bir dekorasyon eklemek için onları çocuğunuzun odasına asabilirsiniz.

Başlamak için bir karton kutu almanız ve iki daire kesmeniz gerekir. Bu dairelerle halka şekilleri yapın ve birini diğerinin üzerine yerleştirin. Ardından ipliği alın ve tüm daireyi sarana ve ortadaki kısım neredeyse dolana kadar sarın.

Daha sonra, ipliğin ucunu dairenin kenarından dikkatlice kesin ve daireleri yavaşça ayırın. Ortasına bir parça iplik bağlayın ve sıkıca sabitleyin. Ardından, daireleri çıkarın ve istediğiniz her şeyi süslemek için güzel bir süslemeniz olacak.

2. El sanatları

İkincisi, size çok kolay ve hızlı olan iplikle nasıl çelenk yapabileceğinizi göstereceğiz. Kartlar veya bir karton kutuyu alarak başlayın. Ardından, istediğiniz boyutta bir daire kesin ve bir asma yeri oluşturacak şekilde merkezden kesin.

İplikle el işi: Örgü balinalar

Sonra, ipliğinizi kullanma zamanı. Tamamen kaplanacak şekilde daireyi ipliğe sarın. Çözülmemesi için gevşek ucu sarmayı unutmayın.

İşiniz bittiğinde, el işinizi payetlerle veya çocuğunuzun istediği diğer herhangi bir dekorasyonla süsleyebilirsiniz.

3. Gökkuşakları

Çocuklar farklı malzemelerden gökkuşağı yapmayı severler. Çocuklar, mavi bir kartta çimen olarak yeşil ipliği kullanarak kendi gökkuşağını yaratmayı severler.

Ardından, ipliği sayfaya yapıştırmak için çift taraflı bant kullanabilirler. Gökkuşağının kavisini çizmek için bir kavanozun dibini kullanabilirsiniz.

Ardından, bir gökkuşağı oluşturmak için yeterli çizgiye sahip olana kadar daha küçük yaylar çizmeye devam edin. Çocukların ipliği koyacağı çizgiye tutkal ekleyin.

Kalan fazla ipliği kesmeyi unutmayın. Bu aktiviteye biraz eğlence katmak istiyorsanız, pamuk toplarını nazikçe ayırın ve kabarık bulutlar oluşturmak için gökyüzüne yapıştırın.

“Küçüklerinizi eğlendirecek aktiviteler arıyorsanız, ipliklerle yapılan el işleri onların yaratıcılık becerilerini teşvik eder. Ayrıca konsantre olmalarına ve kendilerine güvenmelerine yardımcı oluyorlar. “

4. İplik yüzler ve yapboz parçaları

Bu dördüncü fikir, her yaştan çocuğu eğlendirmek için çok basit ve harika. Temel olarak, kulakları varmış gibi görünen bir yapboz parçasına ihtiyacınız var. Ardından, parçayı ten rengine boyayın.

Sonrasında saç yapmak için yapboz parçasının üstüne biraz iplik yapıştırın. Ek olarak, göz yapıştırabilir ve bir burun, ağız ve yüzün diğer kısımlarını çizebilirsiniz. Hatta birkaç çil bile ekleyebilirsiniz. Çocuğunuzun hayal edebileceği her şeyi yapabilirsiniz!

el işi anne kız

5. Dekoratif Yılbaşı ağacı

Son olarak, küçük çocuğunuzla nasıl dekoratif bir yılbaşı ağacı yapacağınızı göstereceğiz. İlk önce dışarı çıkıp biraz dal toplayın. Sonra onları kırın ve aynı uzunlukta iki parça ve ayrıca gövde için küçük bir parça alın. Üçgen yapmak için üç dalı tutkalla birleştirin.

Sonrasında üçgenin tamamı kaplanana kadar farklı yönlerde örtmek için yeşil ipliği kullanın. Ardından, bir arada tutmak için tutkal kullanmanız gerekir.

Ağacın gövdesi için taban kısmına bir dal eklemeyi ve ayrıca duvara asmak için arkasına bir parça bant eklemeyi unutmayın.

Sonuç olarak, bu listenin iplikle yapabileceğiniz birçok el işçiliğinden bazılarını içerdiğini unutmayın. Her durumda, özellikle makaslı ve yapıştırıcılı olanlar olmak üzere çocuğunuzun el işlerini her zaman denetlemeyi unutmayın. Şimdi en sevdiğiniz el işini seçme ve çocuğunuzla eğlenme zamanı!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.