Can Sıkıntısı ve Yaratıcılık Arasındaki İlişki

Doğuştan gelen yaratıcı yeteneklerinin gelişimini teşvik etmek için çocukların sıkılmalarına izin vermek önemlidir. Bugün, çocuklarda can sıkıntısı ve yaratıcılık arasındaki ilişkiyi daha derinlemesine inceleyeceğiz.
Can Sıkıntısı ve Yaratıcılık Arasındaki İlişki

Son Güncelleme: 25 Nisan, 2021

Hiç şüphe etmeden, can sıkıntısının çocuklarda yaratıcılığı uyardığını söyleyebiliriz. Her gün, kendimizi çocuklarımızı sürekli bir aktivite ve eğlence durumunda tutmaya iten bir kültüre daha fazla dalmış buluyoruz. Bununla birlikte, eğitim uzmanlarına ve psikologlara göre, bu onların hayal güçlerinin gelişimine engel olabilir.

Çocuklar sıkılırlarsa, kendi yaratıcı eğlencelerini yaratmaya başlayabilirler. Bu durum, olayları farklı bir şekilde görmelerini sağlar. Yani gelecekte özgürce düşünebilme ve sıkılacak zamana sahip olma, bilimlerine büyük katkılar sağlayan sanatçılar ve bilim insanları yetiştirebilir.

Elbette, ebeveynlerin çocuklarındaki can sıkıntısını en aza indirmek istemeleri doğaldır. Bununla birlikte, sıkıcı olana başka bir şekilde bakmaya başlamalıyız çünkü can sıkıntısı yaratıcılığı teşvik eder. Açlık çocukları yemeye sevk eder. Yorgunluk onları uyumaya motive eder. Aynı şekilde can sıkıntısı, çocukların kendilerini eğlendirmenin yollarını bulmak için hayal güçlerini kullanmalarını sağlar.

Can sıkıntısı ve yaratıcılık arasındaki ilişki: Araştırma

Dr. Sandi Mann

2013 yılında, İngiltere’deki Central Lancashire Üniversitesi’nden psikolog Dr. Sandi Mann, can sıkıntısı üzerine bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı.

Çalışmada Mann, katılımcılardan iki bardak tıraş kremi kullanmanın ustaca yollarını bulmalarını istedi. Mann, bir telefon rehberindeki numaraları kopyalamakla vakit geçiren katılımcıların en orijinal fikirlere sahip olduklarını keşfetti. Öncesinde sıkılmayan meslektaşlarının fikirleri ise daha az orijinaldi.

elleri rengarenk boya olmuş çocuk

Mann, bilinçaltının bu yaratıcı sıçramaları açıklayabileceği sonucuna vardı. Çalışma denekleri telefon rehberinden sayfalar kopyalarken, bilinçli zihinleri bilinçaltlarında uyarılma aramaya başladı. Şüphesiz, yenilikçi düşünce bilinçaltından gelir.

Dr. Teresa Belton

East Anglia Üniversitesi’nden bir eğitim araştırmacısı olan Dr. Teresa Belton da can sıkıntısı ve yaratıcılık arasındaki ilişkiyi inceliyor. Çalışmasında, çocukluk sıkıntısının hayatlarını ve kariyerlerini nasıl etkilediğini keşfetmek için bilim insanları ve sanatçılarla röportaj yaptı. Birçoğu, can sıkıntısının sonraki başarılarının anahtarı olduğunu ifade etti.

Örneğin Belton, yazar ve komedyen Meera Syal ve sanatçı Grayson Perry ile konuştu. Meera Syal, yapacak çok şeyin olmadığı küçük bir maden kasabasında büyümüştür.

Yapacak pek bir şeyin olmaması, onu normalde uğraşmayacağı insanlarla konuşmaya ve yaşlı komşularla konuşmak ve kek pişirmeyi öğrenmek gibi başka koşullar altında deneyimlemeyeceği etkinlikleri denemeye sevk etti. “

–Teresa Belton–

Ama en önemlisi, can sıkıntısı Syal’ı yazmaya teşvik etti. Syal, çok küçükken bir günlüğe yazardı. Onu gözlemleri, öyküler, şiirler ve sözlerle doldururdu. Bu nedenle yazar olacağı gerçeğini günlüğünün ilk günlerine bağladı. Syal’a göre, “Boş bir sayfayla zorunlu yalnızlık harika bir teşviktir.”

Grayson Perry aynı zamanda can sıkıntısının yetişkinler ve çocuklar için faydalı olduğunu da doğruladı. Belton’a bunu, “Yaşlandıkça düşünmeyi ve can sıkıntısını takdir ediyorum. Can sıkıntısı çok yaratıcı bir durum.” diyerek aktardı.

Çocuklarda can sıkıntısı ve yaratıcılık arasındaki ilişki: yansıma

Şüphesiz, sıkılmak, başa çıkmayı öğrenmek için çocukların ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Kimsenin onlara ne yapacaklarını söylemediği bir boş zamanı deneme fırsatına ihtiyaçları var. Bir yazarın boş bir not defterine veya bir ressamın boş bir tuvale bakması gibi.

el işi kağıdı kesen kız çocuğu

Düşünme sanatının can sıkıntısıyla baş etmeyi öğrenmenin bir parçası olduğu ortaya çıktı. Bugünlerde ve bu yaşlardaki çocukların çoğu nasıl sıkılacağını bilmiyor. Çok fazla etkinlik yüzünden sürekli olarak aşırı uyarılıyorlar ve her gün yapacakları o kadar çok şey var ki, hiç boş zamanları yok.

Normalde çocukları her zaman oyalamaktan sorumlu olanlar yetişkinlerdir. Çok fazla oyuncakları, çok fazla ders dışı etkinlikleri ve hiç sıkılmayacak kadar çok planları var.

Ancak işin gerçeği, çocukların sıkılmamanın yollarını bulmaları için, sıkılmaları gerektiğidir. Can sıkıntısı, onları sevdikleri yeni aktiviteler ve sevdikleri şeyler bulmaya yönlendirir. Ebeveynler sürekli aktivite ve eğlence sağlıyorsa, çocuklar buna asla ihtiyaç duymayacaklardır.

Çocuklarda can sıkıntısı ve yaratıcılıkla ilgili sonuç

Bu nedenle, çocuklarınız bir dahaki sefere sıkılmaktan şikayet ettiğinde, eğlendirmenin cazibesine direnin. Bunun yerine, onları dışarıya gönderin veya onlara bir defter veya bir kutu boya kalemi verin. Hatta onlara bant veya yapıştırıcı gibi rastgele nesneler de verebilirsiniz. Ancak herhangi bir talimat vermeyin. Çocuklarınızın sıkıldıklarında yaptıkları şeyler sizi gerçekten şaşırtacak!
İlginizi çekebilir …


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dr. Sandi Mann. (2013). Being bored at work can make us more creative. British Psychological Society (BPS).
  • Dra. Teresa Belton. (2016). How kids can benefit from boredom. The Conversation.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.