Rüyada Hamile Olduğunu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyanızda hamile olduğunuzu gördüğünüzde, bu genellikle duygusal durumunuzla veya kişisel gelişiminizle ilgilidir. Tabii ki, bir kadının anne olma arzusunun bir tezahürü de olabilir.
Rüyada Hamile Olduğunu Görmek Ne Anlama Gelir?

Son Güncelleme: 27 Aralık, 2020

Rüyada hamile olduğunu görmek birçok anlama gelebilir. Yorum, doğrudan rüyanın belirli ayrıntılarına bağlı olacaktır. Bu nedenle, uyanır uyanmaz rüyayı hatırlamak için çaba sarf etmeniz önemlidir. Ancak bazen bu zor olabilir.

Eski zamanlarda insanlar, bu tür bir rüya görmenin, yakında bir hamilelik gerçekleşeceği anlamına geldiğine inanılırlardı. Ancak bu tahminler her zaman doğru çıkmadı.

Zaman geçtikçe bu ezoterik inanç bir kenara atıldı ve insanlar bilime ve psikolojiye daha fazla bağımlı olmaya başladı. Bununla birlikte, gerçeklik ile rüyalardaki dünya arasındaki farkı söylemek bazıları için hala zordu.

Rüyalarda görülenler her zaman ciddi yorumlanmak zorunda olmadığı gibi, bazı duygusal yüklere de işaret etmezler. Bazen, içeriklerini ve anlamlarını gerçekten derinlemesine inceleyene kadar insanların rüyaları anlamlandırması imkansız olabilir.

Bir rüyayı doğru yorumlamak imkansız olabilir çünkü insanlar her zaman belirli ayrıntıları hatırlayamazlar. Aynı şekilde, özellikle çağrışımlar zinciri çok geniş olduğunda, görüntü dizisinin izi  kaybolur.

Bazı psikologlar rüyaları beynin basit bilinçsiz ifadeleri olarak sınıflandırdılar. Bununla birlikte, tarih boyunca, rüyalarda ortaya çıkan görüntü dizilerine önemli yorumlar atfedilmiştir. Bu da, bu gizemli alanın araştırılmasına olan ilginin artmasına neden olmuştur.

rüyaların anlamı

Rüyalar nasıl oluşur?

Çoğu rüya, hızlı göz hareketi (REM) olarak bilinen uyku aşamasında ortaya çıkar. Bu, aktif olmayan göz kapaklarında ortaya çıkar. Bu aşamada kişi çok kolay uyanabilir çünkü uyku daha yüzeyseldir. REM, incelenen ve tanımlanan 5 uyku aşamasından biridir.

Serebral kortekste bulunan hücre ağlarında hatalı bağlantılar meydana gelebilir. Bu özellikle gençlerde geçerlidir. Bu hatalı bağlantılar, yanlış çağrışımlara veya başka bir deyişle fantezilere neden olur.

İnsanlar, takıntı gibi aynı çağrışımları tekrar tekrar uyandırma eğilimindedirler. Ayrıca, gelen bir sinyale uygun olmayan yanıtlar üretebilirler ve bu da halüsinasyonlara neden olur.

Bu anlamda, korteks normal giriş ve çıkışından izole edildiğinden, bir sinir merkezi tüm hatalı bağlantıları doğrulamak ve ortadan kaldırmak için rastgele dürtüler gönderir.

Bu ortadan kaldırma, rüyalardan sorumlu olan durumdur. Genel olarak, bu rüyalar ertesi gün hafızamızdan kaybolma eğilimindedir. Elbette, hatırladığımız ayrıntıları kasıtlı olarak zihnimize kaydetmediğimiz sürece bu geçerlidir.

Yukarıda belirtildiği gibi, hepimiz rüyalarımız için bir tür anlam aramaya meyilli olsak da, rüya görmek, insanların ve diğer memelilerin beyin korteksinde istenç dışı bir süreçtir.

“Gündüz rüya görenler, yalnızca geceleri rüya görenlerin kaçırdığı birçok şeyin farkındadır”

—Edgar Allan Poe—

Rüyanızda hamile olduğunuzu görmenin muhtemel sebepleri

Şüphesiz, çocuk sahibi olduğunuzu eşinizden daha sık rüyanızda görüyorsunuz. Bu, sizin veya bir yakınınızın hamile olduğu veya olmak üzere olduğu anlamına gelmez. Bugün, annelikle hiçbir ilgisi olmayan bu tür rüyalara farklı yorumlar atfedilmektedir.

Rüyada hamile olduğunu görmek, ulaşmak istenilen bir hedef veya yapılan planlar gibi hayatınızın içinde filizlenen ve meyve veren bir yönünüzü temsil edebilir.

Aynı zamanda, bu rüyaların tam tersiyle de ilgisi olabilir. Örneğin, yakın gelecekte üstlenmeniz gerekecek bazı sorumlulukları inkar etme, hayal kırıklığı veya korkuyu temsil edebilirler.

Rüyanızda hamile olduğunuzu görmek, eşinizle ilgili bir güvensizliğiniz olduğunu da gösterebilir.Bir ilişkiyi etkileyen faktörlerin birikimi, kadınlara bilinçsizce anneliğin çözüm olacağını düşündürür. Bu bilinçsiz arzu, uyurken kendini gösterir.

rüyaların önemi

Rüyalarınızın önemini küçümsemeyin

Hayatınızın bir noktasında, zihinsel olarak anne olmak isteyebilirsiniz ve bilinçaltınız hamile olduğunuzu rüyanızda görmenize sebep olabilir.

Bu durumda, rüyanız daha derin bir anlam taşımaktan ziyade, zihinsel odaklanmanızın bir tezahürüdür. Bazen günlük deneyimlerinizin ve yoğun düşüncelerinizin bir kısmı beyin korteksinde yoğunlaşarak hipnoz ve rüyalar üretir.

Rüyaların beynimizdeki doğal tepkilerden başka bir şey olmadığını hatırlamalıyız. Hatırlasak da hatırlamasak da hepimiz rüya görürüz. Rüyalar günlük yaşamımızdaki birçok faktörün sonucu olabilirler ve her bireyde farklı bir şeyi temsil edebilirler.

Bununla birlikte, bir rüyanın tam olarak kökenini veya amacını bilmek için, geniş bilimsel açıklamalar dizisini daha derinlemesine incelemek gerekir. Bir profesyonelin yardımı olmadan bunu yapmak zordur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Planetadelibros.com [Planetadelibros]. (2018, octubre 7). «Los que sueñan de día son conscientes de muchas cosas que escapan a los que sueñan sólo de noche.» #TalDíaComo hoy nos dejaba Edgar Allan Poe, escritor y poeta, autor de algunas de las historias más terroríficas de la literatura. ¿Habéis leído sus cuentos?@Austral_ed #Citas pic.twitter.com/pmwCSSCzTZ. Recuperado 25 de diciembre de 2021, de Twitter website: https://twitter.com/planetadelibros/status/1048845547514281989?lang=es

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.