Hamilelik Sırasında Bedeniniz ve Bebeğiniz Birleşir

Son yapılan araştırmalar, gebelik sırasında anne ve çocuğun vücutlarının karşılıklı olarak hücre değiş tokuşu yaptığını gösterdi. Bunun doğurduğu sonuçları öğrenin.
Hamilelik Sırasında Bedeniniz ve Bebeğiniz Birleşir

Son Güncelleme: 09 Aralık, 2020

Eşinizle birlikte çocuk yapma kararı alıp hamile kaldığınızdan itibaren vücudunuz karnınızda büyüyen minik insanınki ile bir olur.  Karnınız sadece çocuğunuzun büyüdüğü yer olmaktan çıkarak bebeğe ihtiyacı olan her şeyi sağlayan bir evrene dönüşür: su, besinler, ısı, enerji, sevgi … her şey. Bu nedenle, annenin vücudunu bebeğe ihtiyacı olan her şeyi veren bir beden olarak düşündük. Ancak bu tek taraflı bir ilişki değil. Aksine, daha önce inanıldığına göre daha karşılıklı ve yakın bir ilişki.

Hamilelik sırasında, annenin vücudu ile bebeği arasında romantik ve mistik bir hücresel paylaşım gerçekleşir. Buna ek olarak ve bunun ötesinde, bu olağanüstü bağlantı bilim insanları tarafından da desteklenen bir kesinlik içermektedir. Son zamanlarda, büyümekte olan bebeğin hücrelerinin annesinin vücudundan geçtiğini ve aynı zamanda doku ve organlarını, özellikle de kalbi onarmaya yardımcı olduğunu keşfettiler. 

Bu bilimsel bulgu, yalnızca annelerin sıcak kalplerinin deneyimlediği ve bildiği bir gerçeği doğruluyor. “Bir bebek annesinin kalbini onarmaktan başka bir şey yapmaz, onu gerçekten sevmeye, sevinçleri, uykusuzlukları, endişeleri ve başarıları sonuna kadar yaşamaya hazırlar.”

Ancak, bu sevgi dolu metaforun da ötesinde, bilim tarafından desteklenen başka bir türde kanıt da mevcut. Bebeklerin hücrelerinin kalp rahatsızlığı olan annenin kalbini onarma kabiliyeti vardır. 

Bilim, hamilelik sırasında vücudunuzda yaşanan bazı değişiklikleri açıklıyor

Amerika Birleşik Devletleri, New York’ta bulunan Mount Sinai Tıp Okulu araştırmacıları ilginç bir deneye imza attı. Bu deney ile embriyonun hücrelerinin annenin organlarını onarabildiği teorisini test etmeyi amaçlayan araştırmacılar mucizelere inanmayanları bile şaşırtacak sonuçlarla karşılaştı.

vücudunuz büyüyen minik insan

Bebeğin hücrelerinin eğer annenin sağlığında bir sorun varsa yardıma koştuğunu keşfetti. Doktorlar, iki grup fare kullandıkları son deneylerini gerçekleştirmeden önce, çoktan fark ettikleri bir şey vardı. Bu da, kalp hastalığı olan hamile kadınların tedaviye daha iyi yanıt verip hamile olmayanlara oranla daha hızlı iyileştiğiydi. 

Bütün bunlar bebeğinizin size verdiği hücreler sayesinde gerçekleşiyor. Hücrelerin kaynaşması ve bir bebeğin vücudu ile annesinin bedeni arasındaki bilgi ve besin alışverişi o kadar derin ki, henüz gelişmekte olan bebeğin hücreleri annesinin herhangi bir organına yönlendirilebilir ve onu onarabilir.

Bilim insanları, yeni doğum yapmış kadınların vücutlarının farklı yerlerinde embriyo hücreleri bulduklarını söylüyorlar. Bu, bebeğinizin hücrelerinin, sorunlu herhangi bir organı tespit edebilecek ve sadece ona gidebilecek kadar akıllı olduğu anlamına geliyor.

Bebeğinizin hücreleri vücudunuzda gezinir ve orada kalır

vücudunuz büyüyen minik insan

Bilim insanları bu bulgunun ayrıntılarını araştırıyor ve hayatın bu harika mucizesine daha fazla bilgi ekliyor. Örneğin, ikizlere hamile bir anne ile bebekler arasında da hücre değişimi oluyor. Ve hatta bu hücrelerin onlarca yıl vücutta kaldıklarından dolayı, eski bir hamilelikten sonra annenin vücudunda kalanların daha sonra çocuğa aktarılabileceğini de keşfettiler. 

Tabii, birçok annenin bu bilimsel çalışmanın sonuçlarını bilmesine gerek yok. İçgüdüsel olarak, vücutlarında, rahimlerinde büyüyen bebeğin derin bir şekilde onlarla birleştiğini ve bağlantılı olduğunu bilirler. 

Anne ve çocuk arasında, sadece plasenta yoluyla var olan alışveriş son derece zengindir, çünkü bu, çocuk için genetik veri ve proteinlerin iletilmesinden sorumlu asıl dokudur. Dokuz aylık gebelik boyunca bebeğin kokuları, tatları ve hatta duyguları annesi aracılığı ile bildiğini hayal edin.

Kısacası, vücudunuz karnınızda büyüyen minik insanınki ile bir olur. Bebebler bunu çeşitli şekillerde yapıyor, bazıları o kadar şaşırtıcı ve gizemli ki bizi büyülemekten asla vazgeçmiyorlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Moratalla, N. L., & Villafranca, E. S. CÉLULAS MADRE Y VÍNCULO DE APEGO EN EL CEREBRO DE LA MUJER.
  • Quirós Alpízar, J. L., & Arce Jiménez, I. C. (2010). Microquimerismo natural¿ Existen humanos con varios genomas?. Medicina Legal de Costa Rica27(1), 51-59.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.