İkinci Çocuğu Büyütmek: İlkiyle Aynı Mıdır?

İkinci çocuğu büyütmek, birincisinden son derece farklıdır. İlki çocukla ilgili deneyimler, ebeveynlerin belirli hatalardan kaçınmasına ve çocuklarıyla ilgili daha kendilerinden emin kararlar vermesine olanak sağlar.
İkinci Çocuğu Büyütmek: İlkiyle Aynı Mıdır?

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2020

İkinci çocuğu yetiştirmek, genellikle birçok yönden ilk çocuktan farklıdır. Kuşkusuz, ilk çocukla olan deneyim, ebeveynlere ön bilgi ve deneme yanılmaya dayalı daha iyi kararlar verdirecektir.

Ebeveynler daha sonra bu deneyimleri, ikinci çocuklarını daha iyi yetiştirebilmek ve yöntemlerini geliştirmek için kullanırlar.

Çocuk yetiştirmek, çocukların duygusal, sosyal ve entelektüel anlamda gelişebilmeleri için onlara destek ve rehberlik olmak demektir. Bir çocuğun yetiştirilme şekli, onu topluma uyum sağlayabilen üretken bir birey olmaya hazırlamalıdır.

Ancak bu hedefe ulaşmak için, ebeveynlerin çocuklarının özel ihtiyaçlarına uygun bir ebeveynlik modeli uygulaması gerekir. Büyük kardeşleri de dikkate almak gerekir.

İkinci çocuğunuzu bekliyorsanız veya ilk çocuğunuza kıyasla daha iyi bir yöntem uygulamak istiyorsanız, aşağıdaki noktalar sizin için çok yararlı olacaktır.

Çocuk yetiştirmek ne anlama gelir?

Çocuk yetiştirmek için ebeveynler genellikle farklı yöntemler seçerler. Çoğu durumda, kendi çocukluklarında deneyimledikleri yetiştirilme tarzından etkilenirler.

Temel olarak, en yaygın standartları içeren üç tür ebeveynlik modeli vardır: Otoriter ebeveynlik, demokratik ebeveynlik ve hoşgörülü ebeveynlik.

Otoriter ebeveynlik

Otoriter ebeveynlik, ebeveynlerin normları ve davranış biçimlerini dayatması anlamına gelir. Çocuklar hiçbir sitem olmadan ebeveynlere itaat etmelidir.

Bu amaca ulaşmak için, ebeveynler kendilerini otorite figürleri olarak gösterirler ve çocuklara kötü davranışların veya yoksunluktan kaynaklanan itaatsizliğin sonuçları olacağını öğretmek için cezayı verirler.

ebeveynlik türü

Demokratik ebeveynlik

Demokratik ebeveynlik, çocuklar ve ebeveynler arasında daimi iletişime dayalı bir eğitime odaklanır. Ebeveynler genellikle ceza verme yöntemine başvurmazlar. Bunun yerine, çocukların kendi imkanları dahilinde iyi ve kötü davranışlar arasındaki farkları anlamalarını umarlar.

Hoşgörülü ebeveynlik

Hoşgörülü ebeveynlik, ebeveynlik tek kişinin sorumluluğunda olduğunda ortaya çıkar. Anne ya da baba veya her ikisi de çok meşgul olduğundan çocukla yeterince ilgilenemez. Bu ebeveynler çocuklarına daha fazla özgürlük tanıma ve davranış tarzlarında bazı kararlar almalarına izin verme eğilimindedir. Çoğu durumda, hoşgörülü ebeveynlerin çocukları, konu kurallar olduğunda kaprisli veya itaatsiz davranır.

“Çocuk yetiştirmek, onlara duygusal, sosyal ve entelektüel olarak gelişebilmeleri için rehberlik etmeyi gerektirir.”

Hangi ebeveynlik modelini seçmeliyim?

Hangi ebeveynlik modelini kullanacağınız konusunda yapacağınız seçim, çocuğunuzun kişiliğine ve anlayış düzeyine bağlı olmalıdır. Ayrıca bu modelleri belirli durumlara ve ihtiyaçlara göre de ayarlamak mümkündür. Ebeveynler için ikinci çocuğu büyütmek daha kolaydır çünkü önceki deneyimleri onlara yardımcı olur.

İkinci çocuğu büyütmek ilk çocuğu büyütmekle aynı mıdır?

Bu sorunun cevabı hayırdır. Bununla birlikte, ebeveynler aynı ebeveynlik yöntemini uygular. Temel olarak, kurallar ve çocukları eğitme yaklaşımları deneme yanılma yöntemiyle hatalardan arınır.

Ayrıca, ilk kez ebeveyn olmanın verdiği endişe artık kaybolmuştur. Bu sayede anne babalar daha fazla müsamaha göstermeye ve koruma isteğini azaltmaya başlayabilir. Böylece, çocuk yetiştirmede en sıkıntılı olan iki modelde değişim sağlanabilir.

Daha müsamahakar olmalarına ve korumalarını düşürmelerine izin veriyorlar. Böylece, ikinci çocuğun yetiştirilmesindeki en kötü şöhretli iki değişiklik türünü belirlemek mümkündür.

1.Kurallar esner

İlk çocuğa kıyasla, ikinci çocuğu yetiştirmedeki en belirgin özellik kuralların esnekleşmesidir. Bu, gündelik durumlar için geçerlidir.

İlk çocukta, ebeveynler daha katı kurallar koyma eğilimindedir. Örneğin, yemek masasında kurallara uyulmalı ve tamamen temiz ve ütülü giysiler giyilmelidir. Ancak ikinci çocukta, korumacılık azalır ve sağlık ve güvenliğe daha fazla odaklanılmaya başlanır.

ailece vakit geçirmek

2.Ebeveynler sorumluluk paylaşır

İkinci çocuğu yetiştirmedeki en dikkat çekici ikinci değişiklik, ebeveynlerin sorumlulukları paylaşmaya başlamasıdır. Evdeki iki çocuğa da yeterince ilgi gösterebilmek için ebeveynler kendi aralarında görev paylaşımı yaparlar.

Bu, iki çocuğun da bakımının eşit şekilde yapılmasını sağlar. Özellikle de çocukların arasındaki yaş farkı azsa, bu durum daha gerekli bir hal alır.

Sonuç olarak, ilk çocukla ikinci çocuk arasında uygulanacak ebeveynlik modeli değişkenlik gösterir ve çocuğun kişiliğine göre belirlenir. Çocuklarınızı sevgiyle yetiştirin. Bu, herhangi bir durumla başa çıkmanın en etkili yoludur.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuz Bir Hata Yaptığında Nasıl Tepki Vermelisiniz?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuz Bir Hata Yaptığında Nasıl Tepki Vermelisiniz?

Tüm anneler gibi siz de çocuğunuz bir hata yaptığında biraz rahatsızlık hissetme ihtimaliniz var. Ama sabır ve sevgi göstermeniz esastır.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.