Doğal Ebeveynlik Biraz Esneklik Gerektirir

Çocuğunuzu yetiştirirken doğal ebeveynlik tarzını tercih ediyor olabilirsiniz ancak bu ebeveynlik türü biraz esneklik gerektirir.
Doğal Ebeveynlik Biraz Esneklik Gerektirir

Son Güncelleme: 05 Ekim, 2020

Doğal ebeveynlik hakkında düşündüğünüzde, aklınıza kumaş bezler, emzirme ve organik yiyecekler gelebilir. Bununla birlikte, bu tarz ebeveynlik çok daha fazlasını gerektirir.

Doğal ebeveynlik, bebeğin ihtiyaçlarını karşılama konusunda farkındalığa ve sorumluluğa odaklanır. İlk kez ebeveyn olan kişilerin çoğu, %100 doğal ebeveyn olmaya çalışırken, beklenmedik şeyler meydana gelir ve planları değişir.

Bir annenin ya da babanın neden kendisini bu felsefenin takipçisi olarak tanımladığını ve çocuğunun iyiliği için esnek olabilmeyi öğrendiğini bilmek önemlidir.

Doğal ebeveynlik

Doğal ebeveynlikte önemli olan, sürekli büyümek ve gelişmek, durumlara uyum sağlamak ve diğer ebeveynlerden bir şeyler öğrenmektir.Böylece, ne olursa olsun çocuğunuz için en iyisini yapmış olursunuz. Bu ebeveynlik felsefesi hoşunuza gitse de, biraz gerçekçi olmakta da fayda vardır.

anne ve bebeği

Eğer bu tarzı uygulamak istiyorsanız, esnek olmanız ve bazı noktaları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bu yazımızda önemli noktalardan bahsedeceğiz. Böylece, ebeveynlik tarzınızda bunlara dikkat edebilirsiniz.

Doğal ebeveynlik: Her durum ve çocuk farklı bağlılık gerektirir

Devamlı sizin bakımınıza muhtaç, nefes alan, ağlayan ve kakasını yapan canlı bir bebek gerçeğiyle yüzleşmeden önce, kural koymak ve plan yapmak kolaydır. Ancak ne planlarsanız planlayın, bebek güvende ve sevildiğini hissetmeye ihtiyaç duyar.

Belki bebeğinizin emzik kullanmasına karşı olabilirsiniz ancak onu emziremediğinizde veya bebeğinizin parmağını emmesine engel olmak istediğinizde emzik kullanmakta  bir sakınca yoktur.

Ne olursa olsun doğal ebeveyn beklentilerini karşılamaya çalışmaktansa, bebeğin sakin ve güvende hissetmesi çok daha önemlidir. Söz konusu emzik olduğunda ise, bebek emziksiz de kendisini güvende hissettiğinde emziği bırakabilir.

Bunun yanı sıra, çocuğunuza düşündüğünüzden daha fazla televizyon izleme fırsatı sunabilirsiniz. İlk çocuğunuzda kumaş bez kullanmayı tercih etmiş de olabilirsiniz.

Bununla birlikte, örneğin üç çocuğunuz olduğunda, bununla uğraşmak istemeyebilir ve tek kullanımlık bezlere yönelebilirsiniz. Bu normaldir ve bu yüzden kötü hissetmek zorunda değilsiniz.

Zamanla, çocuklarınızın iyi beslenmesi için gerekli olan sebze ve meyveleri daha iyi bilebilirsiniz. Organik besinler satın almaya devam edebilirsiniz ancak önemli olan bunu çocuğunuz için yapmaktır. Eğer çocuğunuzun ilaç kullanımına ihtiyacı varsa, ideolojiniz yüzünden bunu reddetmek sorumsuzca olacaktır.

Bu felsefenin bazı kurallarını takip edebilirsiniz

Doğal ebeveynliğiniz daha esnek olsa bile, sizin için tartışılmaz olan noktaları uygulamaya devam edebilirsiniz. Örneğin, sadece yalnız uyumayı öğrensin diye bebeğinizi ağlatmak istemiyor olabilirsiniz. Bunda bir sorun yoktur çünkü bebeğinizin sevginize ve sıcaklığınıza ihtiyacı vardır.

Ceza verici bir disipline karşı olabilirsiniz, bu da normaldir. Çocukların, onları anlayan ve onlara saygı duyan bir ebeveyne ihtiyaç duyduğunu unutmayın.Benzer şekilde, çocuğunuzu uzun süre emzirmek istiyorsanız, başkalarının söylediklerine takılmayın ve istediğinizi yapın.

Öte yandan, emziremiyorsanız bebeğinizi mama ya da ek gıdayla beslemek de normaldir. Sonuçta bebeğiniz için en iyi olanı yapmalısınız. Çocuğunuzu asla utandırmayın, küçümsemeyin veya ona kötü davranmayın. İhtiyacınız olmayan şeyler bunlardır. Sezgiler, doğal ebeveynlikte son derece önemlidir.

Bu bağlamda, çocuklarınızın her zaman onları önemseyen ve endişelenen ebeveynlerle sevgi ve şefkat dolu iyi bir ortamda büyümesi gereken tartışmaya kapalı konuları unutmayın. Bebekler, ailelerinde kendilerini güvende hissetmelidir.

Çocuklarınız için elinizden gelenin en iyisini yapıyorsanız, doğru yolda olduğunuzu bilmelisiniz. Başkasına yardım etmenin en iyi yolu örnek olmaktır. Bazı ebeveynlik tarzlarıyla ilgili deneyimlerinizin kendini göstermesine izin verin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.